Pensylwania

poleć serwis drukuj

W Filadelfii odbyła się manifestacja poparcia dla walczących o demokratyczny ład na Białorusi

09-16-2020

Manifestacja odbyła...
Poparcie walczącym...
W pokojowej...

„Wolność dla Białorusi”, „Łukaszenka uchadi” – pod takimi hasłami w Filadelfii 13 września 2020 roku odbyła się demonstracja popierająca tworzenie demokratycznego ładu na Białorusi. Przybyło wielu młodych ludzi pochodzących z Białorusi, a mieszkających na emigracji w USA, między innymi ze stanów Pensylwania, New Jersey, Nowy Jork, Maryland i Connecticut.

Nieprzypadkowo wybrali oni miejsce swojej manifestacji w Filadelfii na schodach przy Art Muzeum. Schody te bowiem są symbolem heroicznych zmagań z własnymi słabościami bohatera filmu „Rocky”, w którego wcielił się Sylvester Stallone. Z takimi samymi słabościami w walce o nieodległość i demokrację musi się zmierzyć obecna Białoruś. Klub Gazety Polskiej z Filadelfii oraz „Dom Polski” i inne organizacje o charakterze patriotyczno-niepodległościowym również wsparły swoją obecnością pikietę na rzecz polskiego sąsiada zza wschodniej granicy. Na tle białoruskich biało-czerwono-białych flag, łudząco kolorystycznie przypominających polskie barwy narodowe, widać było powiewające flagi biało-czerwone z polskim orłem w koronie. Nie uszło to uwadze organizatorów wiecu, którzy poprosili o skierowanie kilku słów do zebranych. Andrzej Wiśniewski, prezes Domu Polskiego w Filadelfii, w języku angielskim powiedział: „Kilka lat temu wspieraliśmy tutaj dążenia Ukrainy do odzyskania niepodległości, dzisiaj jesteśmy tutaj dla was i zawsze będziemy z wami, jeśli będziecie tego potrzebować. Czekamy, aż wrócicie do Europy… ”. Kolejną osobą, która wsparła zebranych, był Tadeusz Antoniak, przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Filadelfii oraz Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego. Z pełnym przekonaniem powiedział do zebranych: „(…) 40 lat temu w Polsce narodziła się „ Solidarność”, a teraz Polacy są solidarni z Białorusią. Polacy w czasach Solidarności postawili na Ronalda Reagana, wy teraz postawcie na Donalda Trumpa. To on powiedział, że „Białoruś musi być wolna i ja pomogę w tych dążeniach”. Nord Stream 2, który miał zniewolić Polskę, kraje bałtyckie, Ukrainę i Białoruś, jest zastopowany dzięki obecnemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych. On walczy przeciwko Putinowi prawdziwie. Projekt „Trójmorze”, który jest inwestycją Ameryki i Polski, uwzględnia też Białoruś, ale tylko w nowym rozdaniu, dlatego Łukaszenko musi odejść”.

Za swoje wsparcie przemawiający Polacy dostali gromkie owacje. Białorusini potrzebują polskiego wsparcia po to, aby się nie cofnęli w dążeniach do prawdziwie demokratycznego europejskiego państwa. Akcentem kończącym manifestację było odśpiewanie przez wszystkie białoruskie dziewczyny i kobiety tradycyjnej patriotycznej dumki.

Na manifestacji oprócz Białorusinów i Polaków obecni też byli przedstawiciele organizacji ukraińskich, mołdawskich, a także obywatele amerykańscy.

Małgorzata Bojko

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com