Pensylwania

poleć serwis drukuj
Krótkie warsztaty...

Dzień Dziecka Utraconego w Amerykańskiej Częstochowie

11-12-2020

W wyznaczoną niedzielę w okolicach 15 października obchodzony jest w Amerykańskiej Częstochowie Dzień Dziecka Utraconego. W tym dniu właśnie już od 1988 r. obchodzony jest Światowy Dzień Dziecka Utraconego (National Pregnancy and Infant Loss Remembrance Day).

Obchody Dnia Dziecka Utraconego w Sanktuarium odbyły się w tym roku 18 października i połączone były z dniem skupienia dla rodziców po stracie dziecka. Zorganizowaniem tych wydarzeń zajęli się psychologowie i terapeuci: Stanisław i Daria Żarczyńscy z New Jersey. Opiekę duchową nad tą inicjatywą duszpasterską sprawował o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, który na co dzień posługuje w Amerykańskiej Częstochowie.

Dzień Dziecka Utraconego, jak każdego roku, zgromadził rodziców, którzy stracili dziecko w różnych okolicznościach – przez poronienie, aborcję, chorobę lub śmierć w starszym wieku. Celem spotkania była przede wszystkim wspólna modlitwa, która rozpoczęła się mszą świętą w intencji wszystkich zmarłych dzieci i ich rodziców o godz. 12:30 w górnym kościele. Po niej odbyły się dalsze modlitwy w tych intencjach oraz nabożeństwo różańcowe. W tym dniu każdy rodzic miał również okazję do wpisania imienia swojego dziecka do Księgi Dzieci Utraconych. Jeżeli dziecko nie otrzymało jeszcze imienia, był to również dobry moment na nadanie mu imienia i oddanie jego życia w ręce miłosiernego Boga. Na koniec wszyscy uczestnicy Dnia Dziecka Utraconego udali się w procesji do figury Matki Bożej Dzieci Nienarodzonych, na wspólną modlitwę i zapalenie świec w intencji swoich dzieci.

Tego samego dnia, w godzinach popołudniowych, w drewnianej kaplicy na cmentarzu, odbył się dzień skupienia dla rodziców zmagających się z doświadczeniem śmierci własnych dzieci. Motywem przewodnim tego wydarzenia było hasło zaczerpnięte z twórczości ks. Jana Twardowskiego: „Można odejść na zawsze, by stale być blisko”. W tym czasie uczestnicy mieli okazję do wspólnej modlitwy, słuchania słowa Bożego oraz do dzielenia się swoimi przeżyciami. Krótkie warsztaty psychologiczne o sposobach przeżywania żałoby i radzenia sobie z nią poprowadzili Stanisław i Daria Żarczyńscy. Natomiast konferencję pt. „Anioł Dziecka Utraconego” wygłosił o. Tymoteusz Tarnacki.

Organizatorzy zapraszają już na kolejne dni skupienia oraz obchody Dnia Dziecka Utraconego w Amerykańskiej Częstochowie. W tym celu została przygotowana specjalna zakładka na stronie internetowej Sanktuarium. Można na niej znaleźć potrzebne informacje o nadchodzących wydarzeniach, grupach wsparcia i poradniach psychologicznych oraz można skorzystać z różnych pomocnych duchowo materiałów zamieszczonych na niej: www.czestochowa.us/pl/grupy/dzieci-utracone/.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com