Pensylwania

poleć serwis drukuj

Akcja „Pamiętaj o Weteranach” w Amerykańskiej Częstochowie

11-12-2020

W akcji...
Po zakończonej...
Gościem specjalnym...
Polonijna młodzież...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...
Fot. Ryszard...

W sobotę, 31 października 2020 roku, w przeddzień uroczystości Wszystkich Świętych, na cmentarzu wojskowym w Amerykańskiej Częstochowie odbyła się akcja porządkowania i dekorowania biało-czerwoną wstążką grobów weterańskich. Cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest największym cmentarzem wojskowym poza granicami Polski. W sekcji weterańskiej znajduje się ponad 2,300 krzyży.

Inicjatorem akcji było Stowarzyszenie Pamięć, które wspólnie ze Związkiem Harcerstwa Polskiego „Świat”, Polską Fundacją Kulturalną w Clark oraz Amerykańską Częstochową, zorganizowało po raz pierwszy akcję upamiętniającą polskich weteranów. – Chcielibyśmy, aby była to akcja cykliczna, która odbywać się będzie co roku. Głównym celem akcji jest zachowanie pamięci o weteranach, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę – mówi Grzegorz Tymiński, szef Stowarzyszenia Pamięć.

Akcja miała charakter edukacyjny i była skierowana do młodego pokolenia Polonii. Wzięło w niej udział prawie 300 wolontariuszy: harcerki z Hufca „Podhale”, harcerze z Hufca „Warmia”, zuchy z „Gromady Polskie Poziomki ze Wzgórza Matki Boskiej Częstochowskiej”, uczniowie z polskich szkół ze stanów Nowy Jork, New Jersey i Pensylwania zrzeszonych w Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Ameryce, weterani ze Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce: z 12 Placówki w Filadelfii, 81 Placówki w Trenton oraz z 36 Placówki w Clifton, grupy rekonstrukcyjne: „Banner of Jasna Góra” i „Independent Operational Group Polesie” oraz grupa osób niezrzeszonych.

W roku 100-lecia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, na pamiątkę Cudu na Wisłą, wszystkie krzyże udekorowano biało-czerwoną wstążką. Na cmentarzu w Amerykańskiej Częstochowie spoczywa ponad 30 uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Na ich mogiłach organizatorzy zapalili znicze.

Akcja rozpoczęła się harcerską mszą św. o godz. 10 rano, której przewodniczył harcmistrz o. Bartłomiej Marciniak, paulin z Amerykańskiej Częstochowy. Po mszy wszyscy uczestnicy przeszli na cmentarz i rozpoczęli akcję porządkowania, a następnie dekorowania weterańskich krzyży.

 Gościem specjalnym akcji była Krystyna Ignaczak, córka pułkownika Józefa Zawitkowskiego ps. „Wierny”, z oddziału majora Franciszka Przysiężniaka ps. „Ojciec Jan”. Płk Zawitkowski zmarł w 2018 roku i był ostatnim żyjącym żołnierzem z oddziału „Ojca Jana”, w którym walczył razem z Aleksandrem Pityńskim, ojcem śp. Andrzeja Pityńskiego. Pani Krystyna, wraz z mężem, jako pierwsza zawiązała biało-czerwoną wstążkę na grobach swoich rodziców. Był to bardzo podniosły i wzruszający moment dla wszystkich uczestników akcji. – Brakuje słów, aby wyrazić podziw dla tego, co tutaj dzisiaj było. Ogromna większość biorąca udział w akcji, to młodzież. I o to chodzi, by pielęgnować pamięć o weteranach, kiedy nas już nie będzie. Ich pomniki wyglądają tak ślicznie, że wszyscy tam w niebie na pewno się cieszą – powiedziała pani Krystyna.

Po zakończonej pracy wszyscy wolontariusze zgromadzili się wokół pomnika „Husarza”, pod którym przedstawiciele poszczególnych szkół i organizacji zapalili i złożyli znicze w kształcie biało-czerwonej flagi. Modlitwę „Apel Jasnogórski” za zmarłych weteranów poprowadził ojciec Bartłomiej Marciniak. W słowach skierowanych do młodzieży powiedział: „Ten wasz czyn dzisiejszy, młodego pokolenia, jest wielkim znakiem, że kochacie przeszłość, że chcecie być w teraźniejszości i że idziecie w przyszłość z duchem patriotyzmu. To jest piękne. Jestem z was dumny. W imieniu braci i ojców paulinów chcę wam podziękować za to, że dzisiaj tutaj się spotkaliśmy. Nawet Matka Boża zaplanowała piękną pogodę. Wczoraj i przedwczoraj był deszcz”.

Grzegorz Tymiński, który prowadził całą akcję, pozostając w atmosferze zadumy i modlitwy, powiedział, że cmentarz w Amerykańskiej Częstochowie jest miejscem spoczynku wielu wybitnych żołnierzy: generałów, oficerów, odznaczonych Krzyżem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych. Przypomniał, że na cmentarzu spoczywa m.in. gen. Witold Urbanowicz – legendarny dowódca dywizjonu 303, płk. Antoni Szacki „Bohun” – dowódca Brygady świętokrzyskiej NSZ, gen. Stefan Brzeszczyński – weteran I i II wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej, czy też płk Tadeusz Anders – brat gen. Władysława Andersa. Zaznaczył, że nie sposób wymienić tu wszystkich, a o każdej ze spoczywających osób można by napisać oddzielną książkę. Poinformował również, że w sekcji weterańskiej znajdują się groby powstańców warszawskich, żołnierzy AK, cichociemnych, sybiraków, więźniów rosyjskich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych, harcerzy. W sposób szczególny przywołał pamięć niedawno zmarłego Mistrza Andrzeja Pityńskiego, rzeźbiarza – artysty, twórcy pomnika „Husarza” oraz pomnika katyńskiego w Jersey City w NJ.

Akcję zakończył harcerski kominek, podczas którego pani Krystyna przybliżyła zebranym postać swojego ojca. Nie zabrakło również pamiątkowych upominków, wojskowej grochówki i kiełbasy.

Akcja „Pamiętaj o Weteranach” była piękną lekcją historii, która na długo zostanie w pamięci wszystkich uczestników. Dziękujemy wszystkim, którzy tak licznie wzięli w niej udział. Do zobaczenia za rok!

Akcja nie mogłaby udać się bez wsparcia sponsorów, którym uczestnicy są bardzo wdzięczni: Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Okna Windows – Bristol, PA, Polska Fundacja Kulturalna – Clark, NJ, ZHP Świat, National Contractors – Ewing, NJ, Advantage Remodeling 2 LLC – Langhorne, PA, Centrala Polskich Szkół Dokształcających oraz sponsorzy indywidualni.

Ewa Tymińska
www.pamiec.us

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com