Pensylwania

poleć serwis drukuj
Grzegorz Tymiński...

Spotkanie ministra Waszczykowskiego z przedstawicielami Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego

09-21-2017

Jednym z punktów pobytu ministra Witolda Waszczykowskiego w Amerykańskiej Częstochowie 16 września br. był uroczysty lunch, zorganizowany z inicjatywy konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego oraz przeora Amerykańskiej Częstochowy Krzysztofa Drybki.

Podczas lunchu minister spotkał się z przedstawicielami Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, w skład którego wchodzą: Klub Gazety Polskiej z Filadelfii (stąd wyszła inicjatywa), Nowego Jorku i New Jersey, Rodziny Radia Maryja, Kongres Polonii Amerykańskiej – NJ, Stowarzyszenie Pamięć, Fundacja Libra, Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ oraz Fundacja Dziękuję Ci za Służbę. W skład Komitetu Honorowego, którego przewodniczącym jest minister Antoni Macierewicz, wchodzą przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Polonia Instytut i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli również: ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek oraz konsul generalny Maciej Golubiewski, a także Jan Parys – szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.

Podczas spotkania przewodniczący Komitetu Tadeusz Antoniak poinformował o planowanych inicjatywach, do których należy m.in. budowa pomnika poświęconego pamięci amerykańskiego sierżanta Michaela Ollisa, który zginął, ratując życie porucznika Karola Cierpicy w czasie ataku terrorystycznego na bazę w Ghazni w Afganistanie w sierpniu 2013 roku. Pomnik powstanie w Warszawie. Kolejnym przedsięwzięciem Komitetu będzie zorganizowanie – wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Klubem Gazety Polskiej z Wejcherowa – konferencji na temat II wojny światowej. Tadeusz Antoniak wspomniał również o wystawie poświęconej gen. Ryszardowi Kuklińskiemu w West Point Military Academy, której prezentacja przygotowana została z myślą o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy.

W czasie spotkania głos zabrali również: Stanisław Śliwowski – prezes KPA w New Jersey, Adam Stępień oraz Maciej Rusiński – kordynator KGP na USA i Kanadę, a od niedawna również członek Rady Konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, który zadeklarował, że KGP są gotowe na dalszą współpracę i wspieranie rządu RP, jak również nowego KGP w Los Angeles i nowo powstającego na Florydzie.

Na koniec spotkania Tadeusz Antoniak wraz z Grzegorzem Tymińskim, pomysłodawcą budowy Pomnika Żołnierzy Niezłomnych, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie, wręczyli ministrowi Waszczykowskiemu ryngraf, który jest integralną częścią tego pomnika. Przekazali mu też kopię listu do prezydenta Donalda Trumpa, w którym poruszona została m.in. kwestia pomocy w ściągnięciu z Rosji wraku tupolewa, który w 2010 roku rozbił się koło Smoleńska.

Aneta Antoniak

wróć

Fotorelacje

Rok Fatimski w Amerykańskiej Częstochowie

„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata” – powtarzała Maryja 100 lat temu w czasie objawień w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima. W całym kościele powszechnym w 2017 roku celebrowana jest setna rocznica tamtych wydarzeń. Również w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown jubileusz ten był obchodzony wyjątkowo uroczyście. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-22-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-22-2017
Zabawa z okazji 34-lecia programu radiowego Głos Polski
10-22-2017
2. doroczny turniej golfowy
10-22-2017
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia Okręgu VII Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce
10-22-2017
Msza św. na cmentarzu Calvary Cementery w Middletown
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com