Pensylwania

poleć serwis drukuj
Grzegorz Tymiński...

Spotkanie ministra Waszczykowskiego z przedstawicielami Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego

09-21-2017

Jednym z punktów pobytu ministra Witolda Waszczykowskiego w Amerykańskiej Częstochowie 16 września br. był uroczysty lunch, zorganizowany z inicjatywy konsula generalnego RP w Nowym Jorku Macieja Golubiewskiego oraz przeora Amerykańskiej Częstochowy Krzysztofa Drybki.

Podczas lunchu minister spotkał się z przedstawicielami Komitetu Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego, w skład którego wchodzą: Klub Gazety Polskiej z Filadelfii (stąd wyszła inicjatywa), Nowego Jorku i New Jersey, Rodziny Radia Maryja, Kongres Polonii Amerykańskiej – NJ, Stowarzyszenie Pamięć, Fundacja Libra, Polska Fundacja Kulturalna w Clark, NJ oraz Fundacja Dziękuję Ci za Służbę. W skład Komitetu Honorowego, którego przewodniczącym jest minister Antoni Macierewicz, wchodzą przedstawiciele Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej, Polonia Instytut i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli również: ambasador RP w Waszyngtonie prof. Piotr Wilczek oraz konsul generalny Maciej Golubiewski, a także Jan Parys – szef gabinetu politycznego ministra spraw zagranicznych.

Podczas spotkania przewodniczący Komitetu Tadeusz Antoniak poinformował o planowanych inicjatywach, do których należy m.in. budowa pomnika poświęconego pamięci amerykańskiego sierżanta Michaela Ollisa, który zginął, ratując życie porucznika Karola Cierpicy w czasie ataku terrorystycznego na bazę w Ghazni w Afganistanie w sierpniu 2013 roku. Pomnik powstanie w Warszawie. Kolejnym przedsięwzięciem Komitetu będzie zorganizowanie – wspólnie z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Klubem Gazety Polskiej z Wejcherowa – konferencji na temat II wojny światowej. Tadeusz Antoniak wspomniał również o wystawie poświęconej gen. Ryszardowi Kuklińskiemu w West Point Military Academy, której prezentacja przygotowana została z myślą o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy.

W czasie spotkania głos zabrali również: Stanisław Śliwowski – prezes KPA w New Jersey, Adam Stępień oraz Maciej Rusiński – kordynator KGP na USA i Kanadę, a od niedawna również członek Rady Konsultacyjnej przy Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku, który zadeklarował, że KGP są gotowe na dalszą współpracę i wspieranie rządu RP, jak również nowego KGP w Los Angeles i nowo powstającego na Florydzie.

Na koniec spotkania Tadeusz Antoniak wraz z Grzegorzem Tymińskim, pomysłodawcą budowy Pomnika Żołnierzy Niezłomnych, który stanął w Amerykańskiej Częstochowie, wręczyli ministrowi Waszczykowskiemu ryngraf, który jest integralną częścią tego pomnika. Przekazali mu też kopię listu do prezydenta Donalda Trumpa, w którym poruszona została m.in. kwestia pomocy w ściągnięciu z Rosji wraku tupolewa, który w 2010 roku rozbił się koło Smoleńska.

Aneta Antoniak

wróć

Fotorelacje

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com