Pensylwania

poleć serwis drukuj
Młodzi uczestnicy...

Adwentowe Rekolekcje dla Młodych Dorosłych w Amerykańskiej Częstochowie

12-20-2020

W drugim tygodniu adwentu odbyły się rekolekcje dla młodych dorosłych w Amerykańskiej Częstochowie. Młodzi uczestnicy przybyli do naszego Sanktuarium na jednodniowe rekolekcje z Connecticut, New Jersey, Wirginii i Pensylwanii, aby nauczyć się jak budować relacje ze samym sobą, innymi oraz Bogiem. Pomysł na zrealizowanie planu powstał podczas wspomnienia o założeniu grupy dla młodych dorosłych, którzy chcą być bliżej Boga podczas jednych z młodzieżowych rekolekcji.

Od dłuższego czasu prosiłem Boga o pomoc w zorganizowaniu jakiegoś wydarzenia dla młodych w Amerykańskiej Częstochowie. W moim kontakcie w Sanktuarium z młodymi ludźmi i studentami dostrzegałem ogromną potrzebę, która nie za bardzo jest zaspokajana w kościele, szczególnie w pierwszych zmaganiach wchodzenia w dorosłość i w budowaniu trwałych relacji. Nie wiedziałem jak się do tego zabrać, więc to Jemu zostawiłem inicjatywę i rzeczywiście Pan się zatroszczył przyprowadzając odpowiednich ludzi – jedną z tych osób była Agata Żarczyńska, która była współorganizatorką spotkania. To ona pomogła mi w zorganizowaniu tego wydarzenia! – powiedział ojciec Tymoteusz Tarnacki OSPPE z Amerykańskiej Częstochowy podczas krótkiego wywiadu.

Głównym celem rekolekcji adwentowych było zaproszenie młodych dorosłych na cały dzień, żeby nie tylko móc nawiązać nowe znajomości. Młodzi mogli uczestniczyć w mszy świętej oraz być na adoracji, mieli mini konferencje, a także rozmowy w grupach. Był też czas na luźne rozmowy, gry, młodzi mogli porozmawiać ze sobą podczas wspólnego posiłku, pośmiać się czy pójść razem na spacer nad pobliskie jezioro Galena. Najważniejsze było to, że młodzi mogli spędzić czas nie tylko ze wspaniałymi przyjaciółmi, ale także spędzić ten piękny i owocny czas z Bogiem.

Podczas jednej z minikonferencji prowadzonych przez ojca Tymoteusza było wspomnienie o czterech rodzajach miłości, natomiast jednym z głównych słów, na którym skupiliśmy większość naszej uwagi, było greckie słowo agape, które oznacza miłość do drugiego człowieka; relacja, która istnieje między człowiekiem a Bogiem. Młodzi uczyli się empatii, relacji, które powstają między przyjaciółmi, a także zaczynali rozumieć jak relacja poprzez agape może być także stworzona między Bogiem a samym sobą. We wszystkich minikonferencjach ojciec Tymoteusz podawał ciekawe aforyzmy i myśli sławnych osób czy świętych, wszystko zaś oparte było na fundamencie z Pisma Świętego. Pokazując młodym różne przykłady, mogli oni nie tylko zrozumieć głębsze znaczenie słowa agape, co też pozwalało im na zrozumienie tego jak można dzielić się tą miłością w relacjach między sobą. Jedną z najważniejszych cech, które młodzi wynieśli z konferencji, było nauczenie się jak można stworzyć głębszą, silniejszą i wyjątkową więź z Bogiem.

Młodzi dorośli zastanawiali się nad pytaniami typu: jak nawiązać relacje podczas pandemii lub jak zaakceptować własną słabość. Interesujące było poznanie różnych sposobów, w jakie Bóg mówi nam każdego dnia, że ​​jesteśmy dla Niego wartościowi. Młodzi dorośli byli w stanie nie tylko odbudować poczucie własnej wartości, ale także uciec od niepewności, czytając wersety biblijne. Uczestnicy byli prowadzeni w modlitwie do Ducha Świętego, podczas konferencji odmawiali modlitwy w różnych momentach swojego dnia. Zgodnie z tradycją kościoła cała młodzież (razem z o. Tymoteuszem) odmawiała Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Młodzi ludzie mogli też wyspowiadać się i spędzić czas z Jezusem podczas adoracji w kaplicy św. Anny.

Po zakończeniu rekolekcji adwentowych dla młodych ludzi miałam szansę porozmawiać z ojcem Tymoteuszem Tarnackim. Podczas rozmowy zebrałam jego opinie, a także kilka refleksji na temat pierwszych adwentowych rekolekcji dla młodych w Amerykańskiej Częstochowie. Ojciec Tymoteusz wspomniał, że jest bardzo szczęśliwy, że mógł zorganizować to wydarzenie dla młodych, którzy spotkali się razem, aby szukać Boga i budować z Nim silniejsze relacje.

Podczas jednej ze swoich wypowiedzi Ojciec Tymoteusz wspomniał, że: „Bóg odpowiedział na moje modlitwy. Na początku, kiedy wszystko było niejasne, jak organizować takie wydarzenie na podstawie danych demograficznych, Bóg zadbał o wszystko. Upewnił się, że młodzi dorośli z różnych środowisk spotykają się, aby wspólnie razem szukać relacji ze samym sobą, z innymi i z Bogiem”.

Na zakończenie ojciec Tymoteusz stwierdził, że: „To był bardzo mocny fundament, zwłaszcza dla młodych ludzi. Te rekolekcje pozwoliły mi również uświadomić sobie, że młodzi dorośli rzeczywiście szukają duchowego prowadzenia i chcieliby poświęcić trochę czasu na pogłębienie relacji ze sobą, innymi i z Bogiem. W przyszłości chcemy spędzić więcej czasu na opracowywaniu dalszych planów rozszerzenia tego typu rekolekcji. Pozwoliłoby to nam budować silniejsze relacje ze samym sobą, będąc bardziej świadomym tego, kim naprawdę jesteśmy w oczach Boga”.

Mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mogli powitać więcej młodych dorosłych, którzy razem z nami chętnie spędzaliby czas z innymi ludźmi i z Bogiem. Aby uzyskać więcej informacji na temat rekolekcji dla młodych dorosłych lub dowiedzieć się więcej o nas, prosimy o kontakt się z Agatą Zarczyńską:

Monika Wydra


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1247.html

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com