Pensylwania

poleć serwis drukuj

Koncert Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

01-04-2021

Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us
Fot. czestochowa.us

Jedną z charakterystycznych rzeczywistości podkreślających symbolikę i oddających ducha Bożego Narodzenia są kolędy i pastorałki, które pozwalają poprzez śpiew opowiedzieć o Narodzinach Chrystusa. Stanowią one szczególne bogactwo religijne każdego kraju, gdyż wyśpiewane w różnych językach pozwalają poczuć ducha wspólnoty opartej na wierze i miłości do naszego Pana.

Bogactwem Stanów Zjednoczonych jest niewątpliwie wielokulturowość, także w znaczeniu religijnym, ponieważ kraj ten tworzyli i tworzą pokolenia emigrantów z różnych części świata, którzy przywieźli ze sobą swoje charakterystyczne świąteczne zwyczaje i śpiewy. Tę mozaikę wielu kultur widać doskonale w Amerykańskiej Częstochowie, do której przybywają pielgrzymi różnych narodowości. Ci bardziej z tym miejscem związani postanowili po raz kolejny zgromadzić się i wspólnie pokolędować. Koncert kolęd w Amerykańskiej Częstochowie wypadł w tym roku w niedzielę Świętej Rodziny, 27 grudnia o godz. 3.30 w głównym kościele, który może pomieścić zdecydowanie więcej wiernych niż kaplica św. Anny, w której do tej pory odbywały się koncerty.

W tym roku mogliśmy usłyszeć dwudziestu wykonawców, którzy zaśpiewali w różnych językach, a także grali na instrumentach. Nad całością czuwał pan Paweł Raczkowski, organista posługujący w Sanktuarium. Dzięki jego determinacji udało się stworzyć ciekawy repertuar złożony z kolęd w językach: angielskim, polskim i łacińskim, wykonanych przez chór sanktuaryjny, ojców paulinów, Odnowę w Duchu Świętym, Grupę Charyzmatyczną, orkiestrę dętą i solistów. Dzięki możliwości wideo transmisji koncert mógł dotrzeć do większej liczby odbiorców i ubogacić przeżywanie Świąt Bożego Narodzenia. Dziękujemy wszystkim wykonawcom, organizatorom za ich zaangażowanie i piękne głosy, które posłużyły do oddania chwały Nowonarodzonemu Jezusowi.  

o. Marcin Ćwierz OSPPE

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com