Pensylwania

poleć serwis drukuj
Marsz w obronie...

Grupa Polonii wzięła udział w Marszu w Obronie Życia w Filadelfii

02-01-2021

Każdego roku w styczniu w Stanach Zjednoczonych organizowane są rozmaite inicjatywy, które wspierają obronę życia poczętego. Akcje te są motywowane rocznicą zalegalizowania przez Sąd Najwyższy USA aborcji w sprawie Roe przeciwko Wade, 22 stycznia 1973 roku. Już od wielu lat dzień ten jest obchodzony każdego roku jako liturgiczny dzień modlitwy o prawną ochronę życia, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu USA.

Jedną z ważnych inicjatyw podejmowanych w tym czasie są marsze dla życia – organizowane w wielu miastach USA, a przede wszystkim największa inicjatywa pro-life – Marsz dla Życia w Waszyngtonie, który z powodu trwającej pandemii oraz niespokojnej sytuacji politycznej w stolicy kraju został zorganizowany jedynie drogą łączności wirtualnej. Dlatego też w sobotę, 23 stycznia, grupa ponad 30 osób z Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej prowadzona przez o. Tymoteusza Tarnackiego OSPPE uczestniczyła w Marszu w Obronie Życia Poczętego w Filadelfii. W tym roku wyjazd ten zastąpił doroczne uczestnictwo w marszu w Waszyngtonie.

Grupa z Sanktuarium uczestniczyła w mszy św. w Katedrze – Bazylice św. Piotra i Pawła w Filadelfii, której przewodniczył arcybiskup Nelson Perez. Homilię do zgromadzonych skierował biskup Joseph Coffey, Biskup Pomocniczy Ordynariatu Polowego Wojska USA, który pochodzi z Filadelfii. Po Eucharystii grupa z Amerykańskiej Częstochowy dołączyła do marszu, przemierzając ulicę Race i Market, modląc się w czasie drogi przed kliniką aborcyjną. Marsz zakończył się na Independence Mall, czyli miejscem, gdzie znajduje się budynek (Independence Hall), w którym podpisana została Deklaracja Niepodległości USA w 1776 r. oraz nieopodal Dzwonu Wolności. Symbolika tego miejsca była niezwykle adekwatna, gdyż preambuła Deklaracji Niepodległości podkreśla prawo do życia, dane każdemu człowiekowi przez Boga. W tym miejscu odbył się wiec w obronie życia. Przemawiały na nim osoby, które lokalnie zaangażowane są w obronę życia i budowanie kultury życia w różnych wymiarach działalności społecznej i religijnej. Podczas wiecu głos zabrali: Alison Centofante, Kathy Barnette, dr Monique Ruberu, pastor Herbert Lusk, Ashley Garecht oraz abp Nelson Perez.

Marsz w obronie życia w Filadelfii, miasta, które jest kolebką idei wolnościowych i niepodległościowych USA, był okazją do dawania świadectwa o wartości każdego życia ludzkiego oraz wspólnej modlitwy w tej intencji. Wierni, którzy wspólnie wybrali się z Amerykańskiej Częstochowy, aby wesprzeć tę inicjatywę, zabrali ze sobą cenne wspomnienia i doświadczenia do dalszej działalności pro-life, podtrzymywanie nie tylko raz w roku, ale w ciągu życia codziennego, budując w ten sposób cywilizację życia i miłości.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej na temat relacji z Marszu w Obronie Życia w Filadelfii oraz o różnych innych inicjatywach pro-life podejmowanych przez ojców paulinów w Amerykańskiej Częstochowie można dowiedzieć się słuchając rozmowy o. Bartłomieja Marciniaka z o. Tymoteuszem Tarnackim w ramach audycji „Głos z Amerykańskiej Częstochowy”: https://czestochowa.us/pl/sermon/o-tymoteusz-tarnacki-paulin-marsz-w-obronie-zycia/


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1252.html

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com