Pensylwania

poleć serwis drukuj
Fot. czestochowa.us

Nowenna do Św. Pawła Pierwszego Pustelnika w Amerykańskiej Częstochowie

02-01-2021

Od 8-16 stycznia w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA, odbyła się uroczysta nowenna do Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika – patrona zakonu Paulinów, tak zwane „Pawełki”.

Uroczystości ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika rozpoczęły się od przemyślanych przygotowań: każdy szczegół, msza, modlitwa, pokuta, szerzenie pobożności maryjnej oraz celebracja sakramentu pokuty i pojednania - odegrały ważną rolę dla każdego ojca i brata oraz dla wiernych, którzy jednoczyli się w modlitwie z paulinami. Śpiewając codziennie hymny „Pawełkowe”, Ojcowie nie tylko skupiali się na historii życia św. Pawła, ale również spędzali czas sam na sam z Bogiem (czego możemy się nauczyć z paulińskiego motto Solus Deo Cum Solo które wypisane jest na ścianie w dolnej części kościoła po lewej stronie wejścia). Oprócz uroczystych mszy, ojcowie i bracia mieli swój wewnętrzny dzień skupienia, podczas którego konferencję wygłosił o. Sebastian Hanks, przypominając wszystkim o znaczeniu paulińskiego motta - o tym, że nawet dzisiaj jest ono nadal aktualne, że aby usłyszeć to co chce nam Bóg nam powiedzieć, czasami powinniśmy pobyć z Nim sam na sam.

Nie możemy także zapomnieć o historii założyciela zakonu Pierwszego Pawła Pustelnika – czyli o Błogosławionym Euzebiuszu, który pochodził z Węgier (dokładniej z Ostrzyhomia) i żył na przełomie trzynastego wieku. Od najmłodszych lat był bardzo pobożny, o czym możemy przeczytać w żywocie napisanym przez Grzegorza Gyöngyösi „Życie braci pustelników i św. Pawła Pustelnika” (Vitae fratrum Eremitarum Ordinis Sancti Pauli Primi Eremitae, 1496). Będąc w podeszłym wieku którejś nocy podczas głębokiej modlitwy w górach Pilis, w środku nocy, Euzebiusz zauważył zbliżające się do niego iskry. Stanęły one tuż przed krzyżem bł. Euzebiusza, który wówczas wtedy miał ze sobą podczas pobytu w górach i zapłonęły. Następnie Euzebiusz usłyszał te słowa: „Euzebiuszu, wezwałeś wszystkich pustelników i założyłeś wspólnotę monastyczną. Miłość obecna w każdym jednym z was będzie więzią, która was zjednoczy i umożliwi każdemu z was służąc w miłości Bogu”. Po tych słowach Euzebiusz udał się do biskupa z prośbą o błogosławieństwo oraz pozwolenie na zbudowanie klasztoru. Początkowo biskup nie chciał się zgodzić ale po jakimś czasie wraz ze zgoda drugiego biskupa Euzebiusz uzyskał pozwolenie na założenie klasztorów. Za jego życia powstało 16 klasztorów a sam Euzebiusz przez dwadzieścia lat był prowincjałem. Otoczony przez najbliższych braci, których miał jeszcze szanse pobłogosławić zanim zapadł w głęboki sen, odszedł do Domu Ojca w 1270 roku.

Na pewno dla każdego brata i ojca na długo zostanie w pamięci uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, która odbyła się 15 stycznia w Amerykańskiej Częstochowie. Mszy świętej przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk. Wierni wraz z ojcami i braćmi mieli okazję wspólnie wyśpiewać hymn do Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. W tym dniu wszyscy ojcowie i bracia odnowili również swoje śluby zakonne. Był to bardzo ważny moment dla każdego paulina. Tego samego dnia, po południu, odbyło się doroczne spotkanie Prowincji Amerykańskiej Zakonu Paulinów. Z powodu różnych ograniczeń związanych z pandemią, nie wszyscy paulini posługujący na różnych placówkach w USA mogli przybyć na to spotkanie do Doylestown, dlatego też wielu Ojców połączyło się z całą wspólnotą za pomocą łączy internetowych.

16 stycznia Paulini obchodzili Święto Matki Bożej Królowej Pustelników. W tym dniu wszyscy Ojcowie i Bracia ponowili swoje przymierze z Maryją, Matką i Opiekunką Zakonu, w czasie porannej Mszy Św. o godz. 8:00 am w Kaplicy Matki Bożej, dając zarazem świadectwo swojej ogromnej miłości do Matki Najświętszej.

Uroczystości ku czci świętego Pawła w Sanktuarium w Doylestown zakończyły się 17 stycznia podczas uroczystych Mszy świętych: o 11.00 w języku angielskim, którą odprawił o. Krzysztof Drybka, Przeor Amerykańskiej Częstochowy, oraz o 12:30 w języku polskim, której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, Prowincjał Zakonu w USA. Tego dnia, podczas obu Mszy, wszystkie dzieci otrzymały specjalne błogosławieństwo, cukierki oraz obrazki ze świętym Pawłem Pierwszym Pustelnikiem z załączoną modlitwą. Dzieci mogły także spróbować, jak smakują daktyle - przysmak, którym zajadał się podczas pobytu na pustyni św. Paweł Pierwszy Pustelnik.

Monika Wydra


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1253.html

wróć

Fotorelacje

Walentynki w Klubie Polonez w Fort Lauderdale

13 lutego w Klubie Polonez w Fort Lauderdale odbyła się zabawa walentynkowa. O muzykę podczas imprezy zadbał Dj Irek Roszkowski. Jedną z atrakcji zabawy był występ działającego przy klubie Zespołu Tanecznego Polonia. Goście mogli też robić sobie pamiątkowe zdjęcia na tle walentynkowej scenerii. Fot. H. Stępniak

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com