Pensylwania

poleć serwis drukuj
Witold Waszczykowski Szef MSZ przede...

Wizyta ministra Waszczykowskiego w Amerykańskiej Częstochowie

09-21-2017

W sobotę 16 września do Amerykańskiej Częstochowy przybył minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Minister rozpoczął swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych od uczestnictwa w obradach Wspólnoty Demokracji w Waszyngtonie, a następnie udał się do Nowego Jorku, aby towarzyszyć prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas jego wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Uroczysta msza św.

Minister Waszczykowski wraz z ambasadorem RP w Waszyngtonie Piotrem Wilczkiem, konsulem RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim oraz innymi przedstawicielami Polski, uczestniczył w mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odprawionej w Kaplicy Św. Anny o godz. 12:00. Wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości przywitał o. Krzysztof Drybka, przeor klasztoru w Doylestown, który przywołał słowa św. Jana Pawła II o „odnowieniu obliczu ziemi”. Przeor podkreślił, że Bóg posługuje się rękami ludzi, aby dokonywać zmiany oblicza naszej ojczyzny i naszego społeczeństwa, dlatego zachęcił wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji sprawujących władzę. Eucharystii przewodniczył o. Jan Michalak, paulin, podprzeor Amerykańskiej Częstochowy. O. Jan wygłosił także homilię, w której uwypuklił rolę Sanktuarium Jasnogórskiego i kultu Matki Bożej w historii Polski oraz podkreślił, iż Amerykańska Częstochowa, jako duchowa stolica Polonii, w której gromadzą się Polacy mieszkający w USA, także uczestniczy w tym dziedzictwie.

Spotkanie z Polonią

Po mszy świętej w sali konferencyjnej w budynku Visitor Center odbyło się spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z Polonią. Wszystkich przybyłych na to spotkanie oraz ministra powitał konsul Maciej Golubiewski. Następnie głos zabrał minister Waszczykowski, który w swoim przemówieniu podziękował ojcom i braciom paulinom za ich zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne, zwłaszcza w tym Maryjnym Sanktuarium w Doylestown. – Jest to miejsce przede wszystkim kultu religijnego, tak bliskiego Polakom, ale jak widziałem, również wielkie centrum spotkań Polonii i Polaków. Jak słyszałem od ojców, to centrum tak promienieje, że ściąga do siebie już nie tylko Polaków, ale ludzi różnych narodowości ze Stanów Zjednoczonych i z okolic. Serdeczne Bóg zapłać za całą pracę, jaką ojcowie paulini tu, w tym miejscu wykonali i będą dalej wykonywać – powiedział.

Na początku spotkania z Polonią minister przywołał także swoje osobiste doświadczenie emigracji w USA i mieszkania w Oregonie w latach 80. Szef MSZ przede wszystkim zachęcał do powrotu rodaków do Polski. – Dzisiaj ojczyzna woła i apeluje o powroty, ponieważ rozbudowuje się i potrzebuje ludzi, którzy są doświadczeni, zdobyli umiejętności, wykształcenie, pracę, zawody na całym świecie. Jeżdżąc po świecie, chcemy apelować o te powroty – zadeklarował. Zapowiedział także pomoc Polakom mieszkającym w USA, między innymi przez planowane otwarcie nowych konsulatów w Houston, Seattle oraz na Florydzie.

Ważne pytania

Minister Waszczykowski omówił także ważniejsze zagadnienia polskiej polityki zagranicznej, takie jak status Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii po Brexicie oraz uczestnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Następnie przedstawił swoje dalsze plany związane z jego pobytem w USA.

W odpowiedzi na zadawane przez uczestników spotkania pytania, szef polskiej dyplomacji odniósł się do zagadnień takich jak: kwestia przyjmowania uchodźców i imigrantów do Polski, projekt koncepcji posiadania przedstawiciela Polonii w Senacie RP oraz status Polski w Unii Europejskiej.

Minister Witold Waszczykowski podziękował także za zaangażowanie organizacjom polonijnym, szczególnie przedstawicielom Klubów „Gazety Polskiej”, za ich działalność na rzecz promowania i kultywowania polskości w USA oraz pogłębiania kontaktów na rzecz polsko-amerykańskich relacji.

o. Tymoteusz Tarnacki


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,774.html

wróć

Fotorelacje

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com