Pensylwania

poleć serwis drukuj
Witold Waszczykowski Szef MSZ przede...

Wizyta ministra Waszczykowskiego w Amerykańskiej Częstochowie

09-21-2017

W sobotę 16 września do Amerykańskiej Częstochowy przybył minister spraw zagranicznych RP Witold Waszczykowski. Minister rozpoczął swoją wizytę w Stanach Zjednoczonych od uczestnictwa w obradach Wspólnoty Demokracji w Waszyngtonie, a następnie udał się do Nowego Jorku, aby towarzyszyć prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas jego wystąpienia na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Uroczysta msza św.

Minister Waszczykowski wraz z ambasadorem RP w Waszyngtonie Piotrem Wilczkiem, konsulem RP w Nowym Jorku Maciejem Golubiewskim oraz innymi przedstawicielami Polski, uczestniczył w mszy św. w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej odprawionej w Kaplicy Św. Anny o godz. 12:00. Wszystkich zgromadzonych na tej uroczystości przywitał o. Krzysztof Drybka, przeor klasztoru w Doylestown, który przywołał słowa św. Jana Pawła II o „odnowieniu obliczu ziemi”. Przeor podkreślił, że Bóg posługuje się rękami ludzi, aby dokonywać zmiany oblicza naszej ojczyzny i naszego społeczeństwa, dlatego zachęcił wszystkich do wspólnej modlitwy w intencji sprawujących władzę. Eucharystii przewodniczył o. Jan Michalak, paulin, podprzeor Amerykańskiej Częstochowy. O. Jan wygłosił także homilię, w której uwypuklił rolę Sanktuarium Jasnogórskiego i kultu Matki Bożej w historii Polski oraz podkreślił, iż Amerykańska Częstochowa, jako duchowa stolica Polonii, w której gromadzą się Polacy mieszkający w USA, także uczestniczy w tym dziedzictwie.

Spotkanie z Polonią

Po mszy świętej w sali konferencyjnej w budynku Visitor Center odbyło się spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z Polonią. Wszystkich przybyłych na to spotkanie oraz ministra powitał konsul Maciej Golubiewski. Następnie głos zabrał minister Waszczykowski, który w swoim przemówieniu podziękował ojcom i braciom paulinom za ich zaangażowanie w duszpasterstwo polonijne, zwłaszcza w tym Maryjnym Sanktuarium w Doylestown. – Jest to miejsce przede wszystkim kultu religijnego, tak bliskiego Polakom, ale jak widziałem, również wielkie centrum spotkań Polonii i Polaków. Jak słyszałem od ojców, to centrum tak promienieje, że ściąga do siebie już nie tylko Polaków, ale ludzi różnych narodowości ze Stanów Zjednoczonych i z okolic. Serdeczne Bóg zapłać za całą pracę, jaką ojcowie paulini tu, w tym miejscu wykonali i będą dalej wykonywać – powiedział.

Na początku spotkania z Polonią minister przywołał także swoje osobiste doświadczenie emigracji w USA i mieszkania w Oregonie w latach 80. Szef MSZ przede wszystkim zachęcał do powrotu rodaków do Polski. – Dzisiaj ojczyzna woła i apeluje o powroty, ponieważ rozbudowuje się i potrzebuje ludzi, którzy są doświadczeni, zdobyli umiejętności, wykształcenie, pracę, zawody na całym świecie. Jeżdżąc po świecie, chcemy apelować o te powroty – zadeklarował. Zapowiedział także pomoc Polakom mieszkającym w USA, między innymi przez planowane otwarcie nowych konsulatów w Houston, Seattle oraz na Florydzie.

Ważne pytania

Minister Waszczykowski omówił także ważniejsze zagadnienia polskiej polityki zagranicznej, takie jak status Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii po Brexicie oraz uczestnictwo Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Następnie przedstawił swoje dalsze plany związane z jego pobytem w USA.

W odpowiedzi na zadawane przez uczestników spotkania pytania, szef polskiej dyplomacji odniósł się do zagadnień takich jak: kwestia przyjmowania uchodźców i imigrantów do Polski, projekt koncepcji posiadania przedstawiciela Polonii w Senacie RP oraz status Polski w Unii Europejskiej.

Minister Witold Waszczykowski podziękował także za zaangażowanie organizacjom polonijnym, szczególnie przedstawicielom Klubów „Gazety Polskiej”, za ich działalność na rzecz promowania i kultywowania polskości w USA oraz pogłębiania kontaktów na rzecz polsko-amerykańskich relacji.

o. Tymoteusz Tarnacki


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,774.html

wróć

Fotorelacje

Rok Fatimski w Amerykańskiej Częstochowie

„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata” – powtarzała Maryja 100 lat temu w czasie objawień w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima. W całym kościele powszechnym w 2017 roku celebrowana jest setna rocznica tamtych wydarzeń. Również w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown jubileusz ten był obchodzony wyjątkowo uroczyście. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-22-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-22-2017
Zabawa z okazji 34-lecia programu radiowego Głos Polski
10-22-2017
2. doroczny turniej golfowy
10-22-2017
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia Okręgu VII Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce
10-22-2017
Msza św. na cmentarzu Calvary Cementery w Middletown
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com