Pensylwania

poleć serwis drukuj
Bp Mroziewski (w...

300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej

09-21-2017

10 września br. w Amerykańskiej Częstochowie miały miejsce obchody jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej. Była to główna ceremonia związana z tą rocznicą na terenie Stanów Zjednoczonych. Rok temu – 8 września – na Jasnej Górze rozpoczęto celebrację tego jubileuszu.

Cudowny wizerunek

W ciągu tego roku paulińscy zakonnicy posługujący w USA przygotowywali wiernych do obchodów tej uroczystości poprzez różne inicjatywy duszpasterskie. W parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie (NY) wzorem Jasnej Góry prowadzone były comiesięczne spotkania – tzw. „Wieczory Maryjne”. Natomiast w Amerykańskiej Częstochowie oraz w innych paulińskich parafiach szerzono inicjatywę „Żywa Korona Maryi – Selfie dla Maryi”. Podczas uroczystości odsłonięto i poświęcono wizerunek Maryi w postaci mozaiki wykonanej ze zdjęć przesłanych w ramach tej akcji.

W sanktuarium w Doylestown odbyły się dwie uroczyste eucharystie, na których zgromadzili się licznie zebrani pielgrzymi. Mszy św. o godz. 11:00, odprawianej w języku angielskim, przewodniczył J. E. ks. bp Andrzej Zglejszewski, biskup pomocniczy diecezji Rockville Centre z Long Island. Natomiast mszę św. w języku polskim o godz. 12:30 celebrował J. E. ks. bp Witold Mroziewski, biskup pomocniczy diecezji Brooklyn z Nowego Jorku. Podczas obu mszy św. przeor klasztoru o. Krzysztof Drybka powitał dostojnych gości oraz wiernych zgromadzonych na uroczystości, zwracając ich uwagę na mozaikę. – Mamy tutaj wyjątkowy obraz, jest on ogromny! Pomyślmy, że każdy z nas jest częścią tego wielkiego obrazu. Dzisiejsze przesłanie jest takie, że nie jesteśmy sami. Jesteśmy wielką wspólnotą, która dąży do Boga (…) Twarz każdego z nas jest w tym obrazie  to znak, że jesteśmy ważni dla Boga, jesteśmy bardziej cenni niż niejeden diament – mówił przeor.

Jasnogórska Pani

Bp Zglejszewski w swojej homilii odwołał się do swojego osobistego nabożeństwa do Maryi. Cytując św. Ambrożego, zadawał zgromadzonym pytania: „Pragnę zapytać siebie i was, patrzących na ten niesamowity i piękny wizerunek Matki Bożej, co widzicie? Czy widzicie Jej oblicze? Niezwykłą historię, którą nosiła Maryja jako Matka Boża Częstochowska przez 600 lat? Czy dostrzegacie Jej wspaniałe spojrzenie? Jest to spojrzenie przyjęcia. Pomimo tego, że była bardzo zdziwiona, Maryja przyjęła Anioła, przyjęła łaskę Bożą. Czy rozpoznajemy siebie w obliczu Maryi?” – pytał bp Zglejszewski. Natomiast bp Witold Mroziewski w homilii wygłoszonej w języku polskim odniósł się do związku obu sanktuariów – Jasnej Góry i Amerykańskiej Częstochowy. Przywołał także słowa papieża Franciszka odnoszące się do 300-lecia koronacji obrazu Czarnej Madonny i odniósł je także do sanktuarium w Doylestown. – Nasze sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie jest odzwierciedleniem tego jasnogórskiego. Tu bije serce Polaków i Polonii amerykańskiej. Łączy ono serca wiernych tego kontynentu, które przez zawierzenie i oddanie w macierzyńską niewolę miłości tworzą nie złotą, ale żywą koronę złożoną z dobrych uczynków i życia godnego dziecka Bożego. W Jej matczyne dłonie złóżmy nasz los i tak jak wołał sługa Boży kardynał Stefan Wyszyński: wszystko postawmy na Maryję – powiedział bp Mroziewski.

Dar dla Maryi

W uroczystościach wzięły udział grupy historyczno-rekonstrukcyjne, m.in. „The Banner of Jasna Gora”, dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Salezjanie” z Mińska Mazowieckiego, Zespół „Kreska” z Mińska Mazowieckiego oraz przedstawiciele Harcerstwa Polskiego w USA.

Na koniec podziękowanie do zgromadzonych skierował o. Tymoteusz Tarnacki, paulin odpowiedzialny za akcję „Żywa Korona Maryi” w USA, podkreślając ogromny trud pracy oraz zaangażowanie różnych osób w ten projekt.

Podczas uroczystości odczytany został także list przeora Jasnej Góry, o. Mariana Waligóry, który napisał: „Pragnę wyrazić ogromną radość, że jubileusz ten mogliśmy przeżywać razem  na Jasnej Górze i w Amerykańskiej Częstochowie – zjednoczeni w Bogu, zapatrzeni w Cudowne Oblicze Matki Bożej Jasnogórskiej. Cieszę się, że poprzez posługę naszych paulińskich współbraci z Prowincji Amerykańskiej jubileuszowe inicjatywy dotarły aż do 70 narodowości! Ofiarując swoje duchowe dary, staliśmy się drogocennymi diamentami w „Żywej Koronie Maryi”. Razem z Nią uwielbiajmy Boga za niezliczone dary i błogosławieństwa, która tak obficie zsyła na każdego z nas”.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,776.html

wróć

Fotorelacje

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com