Pensylwania

poleć serwis drukuj
Prof. Nash (w...
Członkowie zarządu...
Fot. Archiwum KF...

Wykład w Muzeum Rewolucji Amerykańskiej został zorganizowany przez oddział Fundacji Kościuszkowskiej w Filadelfii

10-29-2017

W sobotę 23 września w Muzeum Rewolucji Amerykańskiej w Filadelfii odbył się wykład poświęcony postaci gen. Tadeusza Kościuszki. Prelekcję pt. „Kościuszko, Jefferson and History's Forgotten Man from Stockbridge” wygłosił ekspert w dziedzinie historii amerykańskiej rewolucji prof. Gary B. Nash, autor książki „Friends of Liberty: Thomas Jefferson, Tadeusz Kościuszko and Agrippa Hull”. Wydarzenie, którego inicjatorem był filadelfijski oddział Fundacji Kościuszkowskiej, wpisało się w ramy obchodów 200. rocznicy śmierci polskiego generała – bohatera Polski oraz Ameryki.

Wykład rozpoczął się o godz. 17:30. Udział w nim wzięli m.in. prezes Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku Marek Skulimowski, prezes filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej Yolanta Roman i konsul honorowy RP na południowo-wschodnią Pensylwanię Debbie Majka.

Podczas godzinnej prelekcji prof. Nash poruszył wiele interesujących kwestii związanych z życiem i dokonaniami Tadeusza Kościuszki. Sporo czasu poświęcił na przedstawienie jego poglądów społecznych, wśród których równość i wolność wszystkich ludzi były na pierwszym miejscu. Przeanalizowane zostały starania na rzecz zniesienia niewolnictwa, jakie podejmował Kościuszko podczas swego pobytu w Ameryce oraz jego przyjaźń z Thomasem Jeffersonem oraz Agrippą Hullem. Prof. Nash podjął się także próby wyjaśnienia, dlaczego ostatnia wola generała nie została spełniona.

W programie wydarzenia znalazło się także wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursu na najlepszy esej, którego tematem przewodnim był oczywiście Tadeusz Kościuszko oraz jego idee, które mogą być inspirujące również dla współcześnie żyjących. Organizatorem konkursu był filadelfijski oddział Fundacji Kościuszkowskiej, a wyróżnione prace należały do trzech uczniów Mastery Charter School – Pickett Campus, którzy oprócz nagród pieniężnych i dyplomów otrzymali również egzemplarze książki prof. Nasha.

Po wykładzie odbyło się przyjęcie, podczas którego toasty wznoszono… drinkiem „The Kosciuszko Bridge”, którego receptura łączy w sobie najpopularniejszą polską wódkę (żubrówkę) i typowo amerykański gin.

Wykład profesora Nasha był dużym sukcesem. Wszystkie bilety zostały wyprzedane, a bezpośrednio przed wykładem przyszli jeszcze ludzie, którzy mieli nadzieję, że będą jakieś wolne miejsca. Sala wykładowa mieści około 200 osób. Profesor Nash jest świetnym wykładowcą i jego prelekcja była bogata w szczegóły i bardzo interesująca – podsumowuje Elizabeth Zechenter z Fundacji Kościuszkowskiej Oddział Filadelfia.

JLS


Kościuszko w Filadelfii

Po nieudanym powstaniu w Polsce Kościuszko przybył do Stanów Zjednoczonych, a konkretnie do Pensylwanii i zamieszkał w domu przy 301 Pine Street w Filadelfii. Obecnie na tym budynku wisi oficjalna tablica, która informuje przechodniów, że Tadeusz Kościuszko „Podczas wojny o niepodległość służył jako inżynier wojskowy, później poprowadził powstanie w jego ojczystej Polsce i został wygnany. Generał mieszkał w tym domu od listopada 1797 roku do maja 1798". W tzw. „Domu Kościuszki” aktualnie mieści się muzeum prowadzone przez Służbę Parków Narodowych, a członkowie filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej są w nim przewodnikami. Muzeum zostało otwarte w 1976 roku, podczas obchodów 200. rocznicy podpisania Deklaracji Niepodległości. Natomiast trzy lata później przy Alei im. Benjamina Franklina postawiono pomnik Kościuszki jako dar narodu polskiego.

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com