Pensylwania

poleć serwis drukuj
Polska Szkoła im....

Dzień Dwujęzyczności w Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg

11-03-2017

„Dwa języki znam, dwie ojczyzny mam – trzeci weekend października to święto polskiego języka” – to hasło, którego autorką jest jedna z nauczycielek, pani Aneta Pieróg-Sudoł, towarzyszyło obchodom Dnia Dwujęzyczności w Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w East Stroudsburg. Placówka z dumą po raz trzeci wzięła udział w obchodach tego święta.

Polonijna przygoda

Uroczystości rozpoczęły się przemową pani dyrektor Hanny Czumy, a także odśpiewaniem hymnu dwujęzyczności. Dzięki programowi przygotowanemu przez uczniów, rodziców i grono pedagogiczne, a także dzięki przybyciu i czynnym uczestnictwie w obchodach zacnych gości nie brakowało tego dnia emocji, wzruszeń, radości i uśmiechów.

„Dwujęzyczność to kraina, gdzie przygoda się zaczyna”. Najmłodsi uczniowie rozpoczynający tę przygodę zaprezentowali swą dwujęzyczność w zaśpiewanej w piękny sposób piosence „The wheels on the bus” – „Koła autobusu kręcą się”. W magiczną krainę wierszy przenieśli wszystkich zaś nieco starsi uczniowie, recytując wiersze Jana Brzechwy.

Dwujęzyczność to narzędzie, drzwi otworzy Tobie wszędzie”. Na naukę nigdy nie jest za późno, dlatego ogromny podziw wzbudzili najstarsi uczniowie szkoły – studenci języka polskiego z programu PSL (Polish Second Language), którzy wraz z uczniami kl. IV przedstawili wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Natomiast dzięki uczniowi kl. III – Adrianowi Szyszko – zgromadzeni w szkolnej sali mogli na chwilę przenieść się do Polski. Laureat nagrody publiczności w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Polska w obiektywie polonijnego dziecka” zaprezentował swoje konkursowe prace fotograficzne, wzbogacając je opowiadaniem o Polsce, jaką ujrzał podczas wakacyjnego pobytu.

Wyjątkowi goście

Tego dnia nie brakowało również muzyki i tańca. Gościem honorowym był Don Dal Maso – założyciel grupy L’ARCHET, muzyk, wiolonczelista grający z takimi sławami jak Pavarotti czy Bocelli. Don Dal Maso zahipnotyzował wszystkich opowiadaniem o polskim kompozytorze Fryderyku Chopinie. Wprowadził również widzów w zadumę, prezentując swoje umiejętności w popisowej grze na skrzypcach.

Następnie wprawieni w liryczny nastrój widzowie wysłuchali występu sióstr Bernatowicz – Darii i Kariny, bardzo utalentowanych skrzypaczek, uczennic polskiej szkoły. Nie zabrakło również elementu tanecznego. Pod przewodnictwem pani Angeliki Bienias-Mazur, rodowitej góralki pielęgnującej rodzime tradycje, uczniowie szkoły zaprezentowali taniec góralski. Brawom i zachwytom nie było końca.

Szkołę odwiedzili również przedstawiciele klubu motocyklowego IRON SLAV MC z Nowego Jorku. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i goście mogli podziwiać piękne motocykle, wysłuchać opowiadań prezydenta klubu i na tej podstawie przekonać się, że klub motocyklowy to nie tylko wspólna pasja i miłość do motocykli, ale również szeroko pojęta charytatywność, niesienie pomocy i udział w akcjach na rzecz biednych, chorych czy potrzebujących wsparcia.

Polską Szkołę w East Stroudsburg w tym dniu zaszczyciła swoją obecnością również pewna bardzo ważna osobistość, a mianowicie pan Sławomir Platta – Wielki Marszałek 80. Parady Pułaskiego w Nowym Jorku.

Droga do mądrości

W podziękowaniu za serce wkładane w pracę z uczniami Michael Wodz wraz z całą szkolną bracią zaśpiewał z dedykacją dla nauczycieli piosenkę „Share the Love”. Świętowanie Dnia Dwujęzyczności zakończyły konkursy wiedzy polonijnej oraz konkursy kulinarne pod przewodnictwem pani Anety Pieróg-Sudoł, w których uczniowie wszystkich klas bardzo ochoczo brali udział.

Ten dzień – pełen wrażeń, emocji i uśmiechu – został uwieczniony dzięki panu Andrzejowi Cierkoszowi, prezesowi fundacji Dobra Polska Szkoła, który zaszczycił Polską Szkołę w East Stroudsburg swoją obecnością i zarejestrował ten dzień w formie filmu, którego fragment mogli obejrzeć wszyscy nasi rodacy na całym świecie za pośrednictwem TV POLONIA. To wspaniała pamiątka, za którą cała szkolna społeczność jest bardzo wdzięczna.

Cała szkolna społeczność z niecierpliwością też oczekuje na kolejny Dzień Dwujęzyczności, pamiętając, że „dwujęzyczność drzwi otwiera – szczęście, praca i kariera” (B. Podobinski) oraz o powiedzeniu: „nie żałuj dziecku dwujęzyczności, ona otwiera drogę do mądrości” (J. Bajek).

Agnieszka Nowak, opr. JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,802.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com