Pensylwania

poleć serwis drukuj

Perły polskiego kina w Pittsburgh

11-03-2017

W dniach od 10 do 16 listopada w Regent Square Theater w Pittsburgh zobaczyć będzie można pięć polskich filmów oraz spotkać się z reżyserami dwóch z nich: Janem Kidawą Błońskim i Krzysztofem Langem.

„Gwiazdy”

W piątek 10 listopada festiwal zainauguruje projekcja filmu pt. „Gwiazdy” („Stars”) w reżyserii Jana Kidawy Błońskiego. Wyprodukowany w 2017 roku film opowiada historię Jana Banasia (w tej roli Mateusz Kościukiewicz), polskiego piłkarza śląskich klubów: Polonii Bytom i Górnika Zabrze, reprezentanta Polski, a głównym wątkiem jest jego rywalizacja – tak na boisku, jak i o względy pewnej dziewczyny – z jego dawnym przyjacielem Ginterem (którego gra Sebastian Fabijański). W rolę rodziców Jana Banasia wcielili się Magdalena Cielecka i Paweł Deląg. Film trwa 106 minut, projekcja rozpocznie się o 19:30, a po pokazie przewidziane jest spotkanie z reżyserem. Film będzie można obejrzeć również w poniedziałek 13 listopada o godz. 19:00.

„Ach śpij kochanie”

Ten rewelacyjny polski kryminał w reżyserii Krzysztofa Langa, który wszedł na ekrany kin w październiku br., zobaczyć będzie można w sobotę 11 listopada o godz. 19:00. Akcja filmu toczy się w latach 50. Młody milicjant próbuje rozwikłać zagadkową sprawę morderstw w okolicach Krakowa. Podejrzenia padają na szanowanego obywatela… Na ekranie można zobaczyć plejadę polskich gwiazd, wśród obsady pojawiają się takie nazwiska jak: Andrzej Chyra, Bogusław Linda, Tomasz Schuchardt, Arkadiusz Jakubik, Andrzej Grabowski, Katarzyna Warnke, Karolina Gruszka i Katarzyna Figura. Po projekcji w programie jest spotkanie z reżyserem. Po raz drugi film wyświetlony zostanie w czwartek 16 listopada o godz. 19:00.

„Strateg”

W niedzielę 12 listopada o godz. 17:30 planowana jest projekcja filmu dokumentalnego Katarzyny Kolędy-Zaleskiej. Tytułowy „Strateg” to Zbigniew Brzeziński, którego sylwetkę widzom przybliżają znane osoby z Polski i ze świata. Dokument opowiada o trudnych politycznych wyborach, które miały wpływ na losy historii. Film podejmuje tematy związane m.in. z zimną wojną czy wyborem papieża Jana Pawła II. Ukazuje życie Zbigniewa Brzezińskiego z kilku perspektyw, opatrzonych komentarzami bliskich mu osób.

„Sztuka kochania”

Michalina Wisłocka, słynna polska lekarka i edukatorka seksualna, wzbudzała wiele kontrowersji za życia. Być może dlatego tak wielkie zaciekawienie wzbudził film oparty na jej biografii. „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej” w reżyserii Marii Sadowskiej koncentruje się nie tylko na wyczerpującej pracy u podstaw i dążeniu przez Wisłocką do publikacji książki „Sztuki kochania”, która zrewolucjonizowała relacje intymne Polaków w latach 70., ale pokazuje również ciekawe i kontrowersyjne wątki z prywatnego życia głównej bohaterki. Film zostanie wyświetlony we wtorek 14 listopada o godz. 19:00.

„Bodo”

Eugeniusz Bodo jest jedną z największych ikon polskiego kina 20-lecia międzywojennego. Miał też realną szansę na karierę w Hollywood, jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. Za reżyserię obrazu odpowiada Michał Kwieciński, a na ekranie zobaczyć można m.in. Tomasza Schuchardta, Romę Gąsiorowską, Patricię Kazadi, Annę Pijanowską, Agnieszkę Wosińską, Mariusza Bonaszewskiego, Wojciecha Solarza, Maję Hirsch, Stefana Pawłowskiego i Antoniego Królikowskiego. Film pokazany zostanie w środę 15 listopada o godz. 19:00.

Wstęp na seanse w dniach 12-16 listopada kosztuje 10 dolarów, natomiast koszt biletu na projekcje połączone ze spotkaniami z reżyserami, które odbędą się 10 i 11 listopada, wynosi 15 dolarów.

JLS

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com