Pensylwania

poleć serwis drukuj
Wojciech Galadyk z...

Czy polscy artyści zaczarują scenę w Domu Polskim w Filadelfii?

11-14-2017

W sobotę 18 listopada w Piwnicy u Dziadka w Domu Polskim w Filadelfii odbędzie się spektakl pt. „The Story of Two Poets”, czyli „Historia Dwóch Poetów: Osiecka – Przybora. Korespondencje” w wykonaniu Anny Rak i Maksa Kubisia.

 Poetycka opowieść...

Spektakl jest muzyczno – poetycką opowieścią o romansie Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Uczucie to znalazło odzwierciedlenie w ich twórczości. Czy dwojgu młodych, polskich artystów uda się oddać na scenie to, co łączyło te dwie słynne postaci? W rolę Osieckiej wcieli się Anna Rak, absolwentka prestiżowego Stella Adler Studio w Nowym Jorku, natomiast Maks Kubiś, absolwent New York Film Academy oraz American Musical and Dramatic Academy, wystąpi jako Jeremi Przybora. Za reżyserię odpowiedzialna jest Ewa Szewczyk.

Przedstawienie odbędzie się w klimatycznej Piwnicy u Dziadka, funkcjonującej w ramach Stowarzyszenia Domu Polskiego, który jest organizacją non-profit, istniejącą już od ponad stu lat. Więcej o jej działalności opowiedział „Białemu Orłowi” Wojciech Galadyk, jeden z dyrektorów Domu Polskiego i inicjator projektu działającego pod nazwą Piwnica u Dziadka.

...na polonijnej scenie

 Przyjechałem do Ameryki 11 lat temu. Jestem animatorem kultury i już niespełna miesiąc po przyjeździe zacząłem działać w Teatrze im. A. Mularczyka, który to teatr mieści się w Domu Polskim w Filadelfii. Trzy lata temu zostałem jednym z dyrektorów Domu Polskiego. Szukałem wtedy pomysłu na jakiś ciekawy projekt na niwie kulturalnej. W Domu Polskim w piwnicy znajdował się bar, który według mnie świetnie nadawał się na miejsce kameralnych wydarzeń kulturalnych. Tak powstał projekt „Piwnica u Dziadka”. Zaczęliśmy organizować wieczory poetyckie, kameralne koncerty. Pomysł spotkał się z zainteresowaniem Polonii, zwłaszcza młodszego pokolenia, z czasem zaczęło przychodzić coraz więcej osób. Obecnie można powiedzieć, że mamy stałe grono około kilkudziesięciu bywalców, często przyjeżdżają też do nas goście z dalszych okolic, m. in. z Nowego Jorku. Cały czas się rozwijamy, jesteśmy coraz bardziej doświadczeni jako organizatorzy, również nasze zaplecze technologiczne jest na coraz wyższym poziomie. Mamy nastrojową salę widowiskową, dobre nagłośnienie i oświetlenie. Jestem pewien, że w tych warunkach widzowie bez trudu wczują się w nastrój poetyckiej, miłosnej historii, którą zaprezentują nam na scenie Anna Rak i Maks Kubiś – mówi Wojciech Galadyk.

Przedstawienie rozpocznie się o godz. 20:00. Cena wstępu wynosi 15 dolarów.

JLS


„Piwnica u Dziadka” to projekt artystyczny mający na celu pobudzenie aktywności i kreatywności wśród lokalnej Polonii poprzez organizację kameralnych wydarzeń kulturalnych. W ramach tej działalności odbywa się kilka imprez dorocznych (miłosne śpiewo-granie, poezja śpiewana, piosenka żeglarska, zaduszki muzyczne i koncert kolęd), oraz Wieczory Karaoke & Open Mic jako comiesięczne imprezy cykliczne. Projekt przewiduje także organizację wystaw malarskich, fotograficznych, projekcji filmowych, występów kabaretu i wieczorów poezji.

Anna Rak jest krakowską aktorką mieszkającą obecnie na Brooklynie. Rozpoczęła swoją przygodę aktorską na warsztatach teatralnych prowadzonych przez Dorotę Zięciowską i Zbigniewa Kaletę w Krakowie. W czerwcu 2016 r. dołączyła do grona absolwentów studia aktorskiego Stella Adler Studio w Nowym Jorku. Ukończyła takie kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz posiada dyplom Event Managment z University of London. Anna jest pasjonatką teatru alternatywnego. Występowała już z powodzeniem na nowojorskich scenach, ma na swoim koncie m.in. główną rolę w off-broadwayowskiej produkcji „Antygony” Sofoklesa w reżyserii L. Leozidisa w Theatre Row i tytułową rolę w spektaklu „Pchła Szachrajka” w reż. Izabeli Laskowskiej (Polski Instytut Teatralny w Nowym Jorku). W 2017 r. Anna dołączyła do „Actors Warriors”, w ramach którego to projektu organizuje warsztaty teatralne w nowojorskich więzieniach. Spektakl „historia dwóch poetów” jest pierwszym projektem grupy teatralnej Eastern Bridge Theatre Troupe, której Anna jest założycielką.

Maks Kubiś – aktor, wokalista, gitarzysta i kompozytor. Absolwent New York Film Academy oraz American Musical and Dramatic Academy, a także The New School na wydziale musicalowym. W Polsce był członkiem Teatru Muzycznego Junior im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W latach 2009 – 2012 założyciel i członek formacji rockowej Old Garage, której działalność zaowocowała wydanym w 2011 albumem oraz setkami koncertów w całym kraju. Laureat wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz trzykrotny laureat gdańskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej. Pobyt i nauka w Nowym Jorku zaowocowała udziałem w licznych projektach artystycznych. Jest także laureatem drugiej nagrody stypendialnej przyznanej przez Polish Student Organization.

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com