Pensylwania

poleć serwis drukuj

Klub Polski znów będzie działał na Drexel University

12-02-2017

Natalia Dzietczyk...
Natalia Dzietczyk z...
W środę 29...

Natalia Dzietczyk we wrześniu 2017 roku rozpoczęła studia na Drexel University w Filadelfii. Studiuje civil engineering (inżynierię lądową) i chce zostać inżynierem. Świadomie wybrała ten kierunek.

Będę zajmowała się konstrukcją mostów, dróg i autostrad w Stanach Zjednoczonych. Wciąż potrzeba nowych dróg i trzeba remontować stare ze względu na to, że niszczeją. Duży wpływ ma na to amerykański klimat – wyjaśnia.

Oczywiście, kiedy wybierała ten kierunek studiów miała pewne obawy, czy da radę. Ale w końcu stwierdziła, że do odważnych świat należy... Lubi matematykę, fizykę, chemię, fascynuje ją konstruowanie nowych dróg i mostów, więc powinna sobie spokojnie poradzić.

Zainspirował ją w dużym stopniu piękny most na rzece Delaware w Filadelfii – Benjamin Franklin Bridge, który zbudował znany polski konstruktor Ralph Modjeski, czyli Rudolf Modrzejewski, syn słynnej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej. Most został otwarty 1 lipca 1926 roku. Jego pierwotna nazwa brzmiała Delaware River Bridge. W roku 1955 jego nazwa została zmieniona na Benjamin Franklin Bridge. Most ten łączy Filadelfię z miastem Camden w New Jersey. Obok mostu jest pamiątkowa tablica – postawiona tam z inicjatywy Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w Stanach Zjednoczonych „Polonia Technica”, a odsłonięta 15 września 2007 roku – która przypomina, że most ten jest dziełem Ralpha Modjeskiego.

O tym, że wybrała studia na Drexel University zadecydowało kilka czynników.

Nie ma tutaj semestrów, rok akademicki jest podzielony na kwartały. Studia trwają 5 lat, aby zdobyć tytuł magistra. Można jednak skończyć je szybciej, a ponadto mogę pół roku studiować i pół roku pracować. To oznacza, że w momencie skończenia studiów będę miała już 18 miesięcy praktyki – co w tym zawodzie jest bardzo ważne. Mało kobiet pracuje w tej dziedzinie, więc ja mam taką dodatkową motywację, bo chcę pracować w tej trudnej branży jako Polka i kobieta – podkreśla Natalia.

Natalia – dziewczyna, która nie boi się wyzwań

Mieszka w domu studenckim Honors Building, ponieważ jest w programie Honors Program. To jest program dla „specjalnych studentów”, którzy skończyli high school z bardzo dobrymi wynikami. Natalia skończyła Monroe Township High School w miejscowości Monroe w stanie New Jersey.

Urodziła się w tym stanie i jej pierwszym językiem jest angielski, ale również bardzo dobrze mówi, czyta i pisze po polsku. Jest to zasługa rodziców, którzy zadbali o to, aby nie zapomniała o tym, skąd pochodzą jej przodkowie. Uczyła się języka polskiego w Polskiej Szkole Dokształcającej w Sayreville, NJ. Jest to szkoła Zjednoczenia Polaków w Ameryce z siedzibą w Perth Amboy. W szkole tej, jako wolontariuszka, od wielu lat pracuje jej mama Iwona. Za długoletnie zaangażowanie i działanie dla dobra Polskiej Szkoły Zjednoczenie Polaków w Ameryce przyznało jej tytuł „Matki Roku 2015”. Potem i Natalka była wolontariuszką w tej szkole i uczyła młodsze dzieci.

Już na początku studiów na Drexel University Natalia Dzietczyk ujawniła swoje prospołeczne i propolskie ciągoty. Na początku października reaktywowała klub zrzeszający polskich studentów – Drexel University Polish Society. Klub Polski istniał tutaj wiele lat, ale został rozwiązany w 2015 roku. Wielu jego niegdysiejszych członków skończyło studia, zajęli się pracą, założyli rodziny, niektórzy wyjechali z Filadelfii i zabrakło chętnych, aby kontynuować działalność klubu. Co ciekawe, na Drexel University studiuje dużo Polaków.

Na sąsiednim University of Pennsylvania też studiuje dużo Polaków, mają tam Klub Polski, który działa i ma się dobrze – mówi Natalia. – Odbywają się tam regularne spotkania, mówi się podczas tych spotkań po polsku i kontynuuje polskie tradycje. Byłam niedawno na spotkaniu w tym klubie i mam mnóstwo dobrych wrażeń. To mi dodało sił i motywacji do reaktywowania Klubu Polskiego na moim uniwersytecie – dodaje.

Aby klub mógł istnieć i aby przyciągał koleżanki i kolegów, Natalka musiała wymyślić program i cel jego działalności. Najpierw udało jej się zainteresować pomysłem kilka koleżanek, a jak informacja się rozeszła, że Polski Klub wznawia działalność, zainteresowanych jego działalnością zaczęło przybywać.

Klub będzie wspierał polskich studentów

Przede wszystkim chciałabym, aby klub wspierał i reprezentował Polaków studiujących na Drexel University – podkreśla Natalia. – Chciałabym pokazać władzom uniwersytetu i studentom, że jest spora grupa Polaków, którzy studiują tutaj, że jesteśmy wdzięczni, iż możemy tutaj kształcić się i zdobywać wiedzę. Ale też chciałabym przyciągać do klubu polskich studentów, przypominać im, skąd pochodzą i że warto i trzeba kultywować polskie tradycje. Wielu z nas urodziło się już tutaj, w USA, ale powinniśmy pamiętać, gdzie są nasze korzenie, że nasi rodzice pochodzą z Polski i o Polsce nie wolno nam zapomnieć. Jako młodzi ludzie powinniśmy dbać o nasze tradycje i nie powinniśmy się wstydzić, kim jesteśmy, skąd pochodzimy. Bo jako naród i kraj mamy się czym pochwalić – mówi z dumą.

Klub będzie otwarty dla wszystkich studentów, nie tylko Polaków. Na pewno będą zapraszani ciekawi ludzie z Polski, na przykład studenci, artyści i naukowcy. Ale to dopiero za jakiś czas, bo na razie organizacja – jak podkreśla Natalka – odradza się, jest na początku drogi. Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia odbędzie się pierwsze, otwarte spotkanie potencjalnych członków klubu, na którym będą omawiane plany i program działania. Wtedy będzie wiadomo, ile osób jest zainteresowanych działalnością tej nowej polskiej organizacji w tym miejscu.

Z pewnością wypracujemy dobry program i będziemy starać się systematycznie go realizować – mówi z przekonaniem Natalia. – Do tej pory chęć działania w klubie zgłosiło 10 studentów oraz 5 pracowników naukowych, którzy też mają polskie korzenie. Chce również wrócić do organizacji kilkoro studentów, którzy kilka lat temu udzielali się w klubie. Jestem przekonana, że kiedy rozpoczniemy naszą działalność i pokażemy, że istniejemy, że działamy, przyciągniemy wiele koleżanek i kolegów – dodaje.

Natalka z dumą mówi, że to mama zaraziła ją działalnością społeczną na rzecz środowiska polonijnego.

To mama mnie nauczyła, że nie ma sensu siedzieć w domu przed komputerem, że trzeba być wśród ludzi, wśród rówieśników. Że praca dla środowiska i w środowisku polonijnym ma sens, że w ten sposób człowiek się spełnia, bo robi coś dobrego dla innych – podkreśla. – Znam wielu młodych ludzi, którzy pochodzą z polskich rodzin, ale rodzice czy dziadkowie nie zadbali o to, aby nauczyć ich języka polskiego czy polskiej kultury. Okazuje się więc, że Klub Polski ma wiele do zrobienia. Chciałabym, aby wszyscy, którzy pojawią się w naszym klubie, uświadomili sobie, skąd pochodzą i aby nie wstydzili się, że są Polakami. Wręcz przeciwnie – powinni być z tego dumni – mówi.

Janusz M. Szlechta

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com