Pensylwania

poleć serwis drukuj

„Historia dwóch poetów” na scenie Domu Polskiego w Filadelfii i monodram w Piwnicy u Dziadka

12-16-2017

Maks Kubiś jako...
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....
Fot....
Niezwykle...
Fot. Bartek...
Fot. Bartek...

W sobotę 18 listopada na scenie Domu Polskiego w Filadelfii dwójka młodych, polskich artystów zaprezentowała spektakl pt. „The Story of Two Poets”, czyli „Historia Dwóch Poetów: Osiecka – Przybora. Korespondencje”. Odtwórcy głównych ról: Anna Rak i Maks Kubiś zaczarowali scenę i podbili serca publiczności, ale to nie koniec wrażeń, jakie czekały na gości, którzy przybyli do Domu Polskiego w Filadelfii tego wieczoru.

Romantyczna historia

„Historia dwóch poetów” to muzyczno-poetycka opowieść o romansie Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory. Uczucie to znalazło odzwierciedlenie w ich twórczości. W rolę Osieckiej wcieliła się Anna Rak, absolwentka prestiżowego Stella Adler Studio w Nowym Jorku, natomiast Maks Kubiś, absolwent New York Film Academy oraz American Musical and Dramatic Academy, wystąpił jako Jeremi Przybora. Za reżyserię odpowiedzialna była Ewa Szewczyk, dyrektorem muzycznym całego przedsięwzięcia była natomiast Erica Umhoefer.

Nastrojowe dźwięki fortepianu dobiegające zza kurtyny powitały widzów i dały znać, że oto teatr czas zacząć. Oprawę muzyczną zapewniła Erica Umhoefer, która akompaniowała aktorom. Doskonałe nagłośnienie sali pozwoliło na pełne wykorzystanie potencjału muzycznego sztuki. Młodzi aktorzy podczas przedstawienia wykonali kilkanaście piosenek. Całości spektaklu dopełniała gra świateł.

Spektakl trwał około półtorej godziny. Sztuka była w języku polskim, ale wyświetlane były angielskie napisy, zatem również osoby anglojęzyczne mogły w pełni i ze zrozumieniem cieszyć się spotkaniem z teatrem.

– To była sztuka w klasycznej formie. Maks jako Przybora był taki wyważony, spokojny, doskonale oddał charakter postaci, w którą się wcielał. Ania Rak też doskonale zagrała Agnieszkę Osiecką, jestem jej wielkim fanem. Było około sto osób, frekwencja pozytywnie nas zaskoczyła. To był wspaniały wieczór teatralny, który możemy uznać za sukces – cieszy się Wojciech Galadyk, animator kultury i jeden z dyrektorów Domu Polskiego, a także inicjator projektu działającego pod nazwą Piwnica u Dziadka. Zapowiada też, że to nie koniec ciekawych wydarzeń kulturalnych w Polskim Domu w Filadlefii. – Planujemy zorganizować warsztaty teatralne, jeśli nam się uda, to myślę, że Ania Rak będzie u nas częstym gościem – zapowiada.

Monodram pełen ekspresji

Jednak nie był to koniec atrakcji kulturalnych tego wieczoru. – Po spektaklu „Historia dwóch poetów”, który miał miejsce na górnej scenie, zaprosiłem wszystkich na dół, do Piwnicy u Dziadka, na kolejną sztukę, jednak w zupełnie innym stylu – mówi Wojciech Galadyk. – Nawiązaliśmy kontakt z Łukaszem Zakalsky i ekipą z Slavic Vibe. Dzięki nim udało nam się zaprosić do Polskiego Domu w Filadelfii Mateusza Nowaka – jednego z najlepszych polskich „monodramistów”, który przybył do Nowego Jorku na zaproszenie Omara Sangare, polskiego aktora, organizatora największego na świecie Festiwalu Monodramów. Zaprezentował publiczności monodram „Od przodu i od tyłu” – opowiada.

„Od przodu i od tyłu” to monodram inspirowany rozprawą doktorską „Niemcewicz od przodu i tyłu” Karola Zbyszewskiego, wg scenariusza Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka, w reżyserii Stanisława Miedziewskiego. Treść monodramu skoncentrowana jest wokół XVIII-wiecznej Polski w przededniu jej upadku. W swej powieści, która jest niedoszłą pracą doktorską, Karol Zbyszewski wyśmiewa z równą werwą polityków ze zwalczających się obozów, duchowieństwo, wojsko, nie oszczędzając też króla ani głównego bohatera, autora „Powrotu posła”. Wykpiwa pijaństwo, lenistwo, lekkomyślność, zamiłowanie do pustego frazesu i gestu, dewocję, pieniactwo polityczne i inne przywary, całe społeczeństwo czyniąc w jakimś sensie odpowiedzialnym za klęskę rozbiorów. Sceniczna adaptacja powieści Zbyszewskiego w opracowaniu Stanisława Miedziewskiego i Mateusza Nowaka korzysta z tworzonych w powieści obrazów makabrycznego świata błaznów, którymi główny bohater – król, dyryguje…

– Publiczność bardzo żywiołowo reagowała, Mateusz nawiązał świetny kontakt z widzami. Trochę się obawiałem, jak na taki typ przedstawienia zareagują nasi widzowie, jednak okazało się, że niepotrzebnie. Pierwszy spektakl był bardzo sentymentalny, stworzył nastrojowy klimat, druga sztuka była pełna ekspresji, kontrowersyjna, odważna. Dwa zupełnie inne style teatralne, które jednak w odczuciu widzów wspaniale się uzupełniły i stanowiły dla siebie przeciwwagę – podsumowuje zadowolony z przebiegu wieczoru Wojciech Galadyk i zachęca do uczestnictwa w kolejnych wydarzeniach, których, jak zapowiada, będzie całkiem sporo. Wygląda na to, że w Nowym Roku w Polskim Domu w Filadelfii będzie się działo!

opr. JLS


Anna Rak jest krakowską aktorką mieszkającą obecnie na Brooklynie. Rozpoczęła swoją przygodę aktorską na warsztatach teatralnych prowadzonych przez Dorotę Zięciowską i Zbigniewa Kaletę w Krakowie. W czerwcu 2016 r. dołączyła do grona absolwentów studia aktorskiego Stella Adler Studio w Nowym Jorku. Ukończyła takie kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz posiada dyplom Event Managment z University of London. Anna jest pasjonatką teatru alternatywnego. Występowała już z powodzeniem na nowojorskich scenach, ma na swoim koncie m.in. główną rolę w off-broadwayowskiej produkcji „Antygony” Sofoklesa w reżyserii L. Leozidisa w Theatre Row i tytułową rolę w spektaklu „Pchła Szachrajka” w reż. Izabeli Laskowskiej (Polski Instytut Teatralny w Nowym Jorku). W 2017 r. Anna dołączyła do „Actors Warriors”, w ramach którego to projektu organizuje warsztaty teatralne w nowojorskich więzieniach. Spektakl „Historia dwóch poetów” jest pierwszym projektem grupy teatralnej Eastern Bridge Theatre Troupe, której Anna jest założycielką.

Maks Kubiś – aktor, wokalista, gitarzysta i kompozytor. Absolwent New York Film Academy oraz American Musical and Dramatic Academy, a także The New School na wydziale musicalowym. W Polsce był członkiem Teatru Muzycznego Junior im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. W latach 2009–2012 założyciel i członek formacji rockowej Old Garage, której działalność zaowocowała wydanym w 2011 albumem oraz setkami koncertów w całym kraju. Laureat wojewódzkiego Festiwalu Piosenki Jacka Kaczmarskiego oraz trzykrotny laureat gdańskiego Festiwalu Poezji Śpiewanej. Pobyt i nauka w Nowym Jorku zaowocowała udziałem w licznych projektach artystycznych. Jest także laureatem drugiej nagrody stypendialnej przyznanej przez Polish Student Organization.

Mateusz Nowak (ur. 1986) – polonista i logopeda, monodramista, recytator, instruktor żywego słowa. Odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi „za zasługi w działalności edukacyjnej i artystycznej w dziedzinie recytacji, kultury żywego słowa i teatru amatorskiego”. Na stałe związany z Dzielnicowym Domem Kultury „Węglin” w Lublinie. Stypendysta Marszałka Województwa Lubelskiego, Narodowego Centrum Kultury i Prezydenta Miasta Lublin. Laureat nagród Marszałka Województwa Lubelskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Prezydenta Miasta Lublin w dziedzinie kultury. Trzykrotnie rekomendowany do Nagrody Artystycznej Miasta Lublin. Laureat Lubelskiej Nagrody Kulturalnej ŻURAWIE w kategorii „Słowo” oraz Tytułu „Człowiek Roku 2015” w kategorii „Kultura” w plebiscycie lubelskiego „Dziennika Wschodniego”.

Lukas Zakalsky – animator, aktywista, społecznik, założyciel akcji projektu kulturalnego Slavic Vibe. Więcej informacji: facebook.com/slavicvibe.

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com