Pensylwania

poleć serwis drukuj

Doroczny Bal Polonaise Stowarzyszenia Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii

12-16-2017

Od lewej: Jean Joka...
W uroczystości...
Podczas balu...
Fot. Peter Obst,...
Tancerze z PKM...
Fot. Peter Obst,...
Fot. Peter Obst,...
Fot. Peter Obst,...
Fot. Peter Obst,...

W sobotę 11 listopada w Chateau on Sugarloaf Hill w Chestnut Hill, PA odbył się Bal Polonaise organizowany co roku przez Stowarzyszenie Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii. Podczas uroczystości wręczono nagrodę Stowarzyszenia o. Edwardowi Volz, kustoszowi Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown (Amerykańskiej Częstochowy).

Wydarzenie miało bardzo uroczysty przebieg. W eleganckiej sali gości przywitały dźwięki muzyki klasycznej – recital fortepianowy w wykonaniu Wojciecha Hollender wywarł na uczestnikach balu bardzo pozytywne wrażenie. Gościom podano koktajle i przystawki, a następnie wystawny obiad. Po posiłku nastąpiła ceremonia wręczenia nagrody bohaterowi dnia, o. Edwardowi Volz. Gratulacje złożyła mu m.in. obecna na uroczystości konsul honorowa RP na południowo-wschodnią Pensylwanię Debbie Majka.

O oprawę muzyczną dalszej części wieczoru zadbał zespół Dennis Ostopowicz Band. Natomiast tancerze z zespołu folklorystycznego PKM Dancers zaprezentowali krótki program artystyczny i zaprosili gości do tradycyjnego poloneza. Atrakcją imprezy była także loteria i cicha aukcja.

opr. JLS


Stowarzyszenie Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii (Polish Heritage Society of Philadelphia) jest częścią Amerykańskiej Rady Kultury Polskiej. Misją Towarzystwa jest wspieranie zainteresowania polskim dziedzictwem narodowym i kulturą. Szerzy ono również świadomość dokonań Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia oraz wspiera współczesną kulturę polską.

O. Edward Volz urodził się 26 września 1941 w Newark, NJ. Jego ojciec Alfred miał korzenie niemieckie, natomiast rodzina matki Helen pochodziła z Polski. Dziedzictwo i wychowanie w duchu europejskiej i chrześcijańskiej kultury miało duży wpływ na jego dalsze losy. Już w młodym wieku poczuł powołanie, jednak początkowo nie poszedł za tym głosem i pracował jako elektryk. Niedługo, bo powołanie kapłańskie okazało się silniejsze. Mając lat 22 rozważał wstąpienie do zakonu franciszkanów, ale za namową swojej ciotecznej babki udał się do powstającego właśnie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, prowadzonego przez ojców i braci paulinów. W 1963 roku wstąpił do Zakonu Świętego Pawła Pustelnika i po ukończeniu nowicjatu w 1964 przyjął habit i wraz z nim imię, które nosi: Edward. Przez kolejne lata na jego duszpasterskiej drodze przewinęło się wiele miejsc, jednak cały czas o. Edward był mocno związany z Amerykańską Częstochową i działał na rzecz rozwoju sanktuarium. W maju 2015 r. powierzono mu funkcję Kustosza Sanktuarium (Shrine Director), którą pełni nadal.

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com