Pensylwania

poleć serwis drukuj
W wigilijnej mszy...

Boże Narodzenie w Amerykańskiej Częstochowie

01-02-2018

W dzień Bożego Narodzenia obchodzimy jedną z najważniejszych tajemnic naszej wiary – Wcielenia Boga, który z miłości do nas przyjął ludzką naturę i stał się człowiekiem, małym dzieckiem.

Czas odnowy

Tę radosną nowinę celebrowaliśmy w Amerykańskiej Częstochowie, Duchowej Stolicy Polonii w USA. W Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęto 24 grudnia o godz. 17:00 mszą św. wigilijną w języku angielskim, podczas której pięknie udekorowany kościół został wypełniony po brzegi – uczestniczyło w niej około 2,000 wiernych. Przewodniczył jej o. Edward Volz, dyrektor Sanktuarium, który w swojej homilii przypominał, że nowo narodzony Zbawiciel przyszedł na świat nie jako Mesjasz polityczny, ale duchowy.

Żyjąc dzisiaj w świecie, nie możemy być tylko ludźmi, którzy obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale musimy być chrześcijanami w sposób całkowity, albowiem każdej niedzieli obchodzimy zarówno Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc. Boże Narodzenie to czas odnowy naszej wiary i miłości, którą Bóg okazał nam, zsyłając nam swojego Syna, abyśmy mogli żyć według ducha i przezwyciężać naszą upadłą naturę – mówił o. Volz

Noc kontrastów

Wierni mówiący w języku polskim zgromadzili się w Sanktuarium na tradycyjnej pasterce, odprawionej w języku polskim o północy. Około 1,000 Polaków przybyło do Amerykańskiej Częstochowy z różnych okolicznych stanów, m.in. z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Pasterce przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, nowo wybrany prowincjał paulinów w USA. W swojej homilii ojciec prowincjał zwrócił uwagę na kontrasty obecne w czasie tej nocnej liturgii – ciemności i światłości oraz miłości Boga i obojętności człowieka.

W nocy zgromadziliśmy się w tym kościele, aby ujrzeć światło. To właśnie noc pokazuje nam jak bardzo potrzebujemy światła. W nocy widzimy, jak trudno bez światła znaleźć drogę. Dlatego Jezus Chrystus przychodzi jako kontrast, jak światło, właśnie w nocy. Przychodzi jako światło dla tych, dla których noc grzechu jest ciemnością. (…) Ale dziś widzimy więcej kontrastów. Widzimy w Ewangelii kontrast między miłością, którą Bóg przynosi w Jezusie Chrystusie ludzkości, a z drugiej strony, obojętność, odrzucenie, brak miejsca dla Świętej Rodziny. A jednak miłość, którą przyniósł Jezus Chrystus, ciągle przychodzi – przypomniał o. Lizińczyk.

Po zakończonych uroczystościach ojcowie i braci paulini podzielili się ze wszystkimi opłatkiem w kafeterii oraz złożyli świąteczne życzenia.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,846.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com