Pensylwania

poleć serwis drukuj
W wigilijnej mszy...

Boże Narodzenie w Amerykańskiej Częstochowie

01-02-2018

W dzień Bożego Narodzenia obchodzimy jedną z najważniejszych tajemnic naszej wiary – Wcielenia Boga, który z miłości do nas przyjął ludzką naturę i stał się człowiekiem, małym dzieckiem.

Czas odnowy

Tę radosną nowinę celebrowaliśmy w Amerykańskiej Częstochowie, Duchowej Stolicy Polonii w USA. W Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęto 24 grudnia o godz. 17:00 mszą św. wigilijną w języku angielskim, podczas której pięknie udekorowany kościół został wypełniony po brzegi – uczestniczyło w niej około 2,000 wiernych. Przewodniczył jej o. Edward Volz, dyrektor Sanktuarium, który w swojej homilii przypominał, że nowo narodzony Zbawiciel przyszedł na świat nie jako Mesjasz polityczny, ale duchowy.

Żyjąc dzisiaj w świecie, nie możemy być tylko ludźmi, którzy obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale musimy być chrześcijanami w sposób całkowity, albowiem każdej niedzieli obchodzimy zarówno Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc. Boże Narodzenie to czas odnowy naszej wiary i miłości, którą Bóg okazał nam, zsyłając nam swojego Syna, abyśmy mogli żyć według ducha i przezwyciężać naszą upadłą naturę – mówił o. Volz

Noc kontrastów

Wierni mówiący w języku polskim zgromadzili się w Sanktuarium na tradycyjnej pasterce, odprawionej w języku polskim o północy. Około 1,000 Polaków przybyło do Amerykańskiej Częstochowy z różnych okolicznych stanów, m.in. z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Pasterce przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, nowo wybrany prowincjał paulinów w USA. W swojej homilii ojciec prowincjał zwrócił uwagę na kontrasty obecne w czasie tej nocnej liturgii – ciemności i światłości oraz miłości Boga i obojętności człowieka.

W nocy zgromadziliśmy się w tym kościele, aby ujrzeć światło. To właśnie noc pokazuje nam jak bardzo potrzebujemy światła. W nocy widzimy, jak trudno bez światła znaleźć drogę. Dlatego Jezus Chrystus przychodzi jako kontrast, jak światło, właśnie w nocy. Przychodzi jako światło dla tych, dla których noc grzechu jest ciemnością. (…) Ale dziś widzimy więcej kontrastów. Widzimy w Ewangelii kontrast między miłością, którą Bóg przynosi w Jezusie Chrystusie ludzkości, a z drugiej strony, obojętność, odrzucenie, brak miejsca dla Świętej Rodziny. A jednak miłość, którą przyniósł Jezus Chrystus, ciągle przychodzi – przypomniał o. Lizińczyk.

Po zakończonych uroczystościach ojcowie i braci paulini podzielili się ze wszystkimi opłatkiem w kafeterii oraz złożyli świąteczne życzenia.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,846.html

wróć

Fotorelacje

Spotkanie prowincjalne paulinów posługujących w USA

Z okazji uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz święta Matki Bożej Królowej Pustel-ników w dniach 15-16 stycznia, paulini posługujący w prowincji amerykańskiej zebrali się w klasztorze w Doylestown, PA na swoim dorocznym spotkaniu. Ojcowie przybyli z różnych domów zakonnych i parafii, w których na co dzień posługują: z Manhattanu (NY), Rockville (CT), Yonkers (NY), Buffalo (NY), Harwood Heights (IL) i Summerfield (FL). Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-26-2018
Projekcja filmu pt. „Prymas – trzy lata z tysiąca” w Cracovia Manor
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com