Pensylwania

poleć serwis drukuj
W wigilijnej mszy...

Boże Narodzenie w Amerykańskiej Częstochowie

01-02-2018

W dzień Bożego Narodzenia obchodzimy jedną z najważniejszych tajemnic naszej wiary – Wcielenia Boga, który z miłości do nas przyjął ludzką naturę i stał się człowiekiem, małym dzieckiem.

Czas odnowy

Tę radosną nowinę celebrowaliśmy w Amerykańskiej Częstochowie, Duchowej Stolicy Polonii w USA. W Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczęto 24 grudnia o godz. 17:00 mszą św. wigilijną w języku angielskim, podczas której pięknie udekorowany kościół został wypełniony po brzegi – uczestniczyło w niej około 2,000 wiernych. Przewodniczył jej o. Edward Volz, dyrektor Sanktuarium, który w swojej homilii przypominał, że nowo narodzony Zbawiciel przyszedł na świat nie jako Mesjasz polityczny, ale duchowy.

Żyjąc dzisiaj w świecie, nie możemy być tylko ludźmi, którzy obchodzą Boże Narodzenie i Wielkanoc, ale musimy być chrześcijanami w sposób całkowity, albowiem każdej niedzieli obchodzimy zarówno Boże Narodzenie, jak i Wielkanoc. Boże Narodzenie to czas odnowy naszej wiary i miłości, którą Bóg okazał nam, zsyłając nam swojego Syna, abyśmy mogli żyć według ducha i przezwyciężać naszą upadłą naturę – mówił o. Volz

Noc kontrastów

Wierni mówiący w języku polskim zgromadzili się w Sanktuarium na tradycyjnej pasterce, odprawionej w języku polskim o północy. Około 1,000 Polaków przybyło do Amerykańskiej Częstochowy z różnych okolicznych stanów, m.in. z Nowego Jorku, New Jersey i Pensylwanii. Pasterce przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, nowo wybrany prowincjał paulinów w USA. W swojej homilii ojciec prowincjał zwrócił uwagę na kontrasty obecne w czasie tej nocnej liturgii – ciemności i światłości oraz miłości Boga i obojętności człowieka.

W nocy zgromadziliśmy się w tym kościele, aby ujrzeć światło. To właśnie noc pokazuje nam jak bardzo potrzebujemy światła. W nocy widzimy, jak trudno bez światła znaleźć drogę. Dlatego Jezus Chrystus przychodzi jako kontrast, jak światło, właśnie w nocy. Przychodzi jako światło dla tych, dla których noc grzechu jest ciemnością. (…) Ale dziś widzimy więcej kontrastów. Widzimy w Ewangelii kontrast między miłością, którą Bóg przynosi w Jezusie Chrystusie ludzkości, a z drugiej strony, obojętność, odrzucenie, brak miejsca dla Świętej Rodziny. A jednak miłość, którą przyniósł Jezus Chrystus, ciągle przychodzi – przypomniał o. Lizińczyk.

Po zakończonych uroczystościach ojcowie i braci paulini podzielili się ze wszystkimi opłatkiem w kafeterii oraz złożyli świąteczne życzenia.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,846.html

wróć

Fotorelacje

Uroczyste obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 15 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa katyńskiego. W ramach tych uroczystości dzień wcześniej rozpoczęło się V Forum Polonijne pod hasłem „Budujmy wspólny front patriotyczny”. Za organizację obu wydarzeń odpowiedzialny był Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
04-28-2018
Spektakl „Truciciel” w Felician University w Lodi
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com