Pensylwania

poleć serwis drukuj
Przybywając do...

Dekoracje bożonarodzeniowe w Amerykańskiej Częstochowie tworzą wyjątkowy klimat świąt

01-04-2018

Jednym z głównym aspektów świętowania Bożego Narodzenia jest z pewnością radość. Adwent, jako radosny czas oczekiwania na przyjście Jezusa, przygotowywał nas na pełną radość, która objawia się i udziela nam właśnie w Narodzeniu Mesjasza. Istnieje wiele sposobów wyrażania świątecznej radości. Bardzo pięknymi i widocznymi oznakami tego są różne dekoracje, szopki, światełka itp., których, tak jak co roku, nie mogło zabraknąć w Amerykańskiej Częstochowie.

Świąteczne iluminacje

Przybywając do Sanktuarium Matki Bożej w Doylestown po zmroku nie da się nie zauważyć wspaniałego oświetlenia światełkami bożonarodzeniowymi, które robi wrażenie na całej okolicy. W tym roku użyto około 85 tysięcy kolorowych światełek i świecących ozdób na zewnątrz Sanktuarium. Światełka rozpostarte są od figurki Matki Bożej na wjeździe, aż po kościół oraz klasztor, podświetlając ogromny teren Amerykańskiej Częstochowy.

Praktycznie w każdej kaplicy w Sanktuarium znajduje się szopka bożonarodzeniowa. W kościele, który jest pięknie przyozdobiony kwiatami, choinkami oraz różnymi dekoracjami, już od kilku lat umieszczona jest szopka ruchoma, która składa się z około 40 ruchomych figurek sprowadzanych z Włoch, w stylu neapolitańskim. Odnajdziemy w niej oprócz tradycyjnych figurek Świętej Rodziny, aniołów, pasterzy oraz Trzech Króli także zwykłych ludzi wykonujących swoją codzienną pracę. Wszystkie postaci tworzą swoiste miasteczko, w którym rodzi się Zbawiciel.

Żywa szopka

Wyjątkowy klimat świąteczny można poczuć w drewnianej kaplicy na cmentarzu. To właśnie od jej przystosowania ze zwykłej stodoły rozpoczęła się historia Amerykańskiej Częstochowy. Figurki umieszczone w szopce w drewnianej kaplicy są te same, które były umieszczone w niej w czasie pierwszych świąt w latach 50.

W Amerykańskiej Częstochowie znajduje się jeszcze jedna szopka, na którą warto zwrócić uwagę – żywa szopka ze zwierzętami. Jak co roku została umiejscowiona pod schodami wejściowymi do głównego kościoła. Nieopodal figur Świętej Rodziny w drewnianej chacie oraz pasterzy i królów są w niej zwierzęta: barany, kozy, króliki, i kury.

Ojcowie i bracia paulini zapraszają wszystkich do odwiedzenia Duchowej Stolicy Polonii, aby wspólnie radować się z Narodzenia Jezusa.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,850.html

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com