Pensylwania

poleć serwis drukuj
Od lewej: Michael...
Głównym punktem...
W Filadelfii konsul...
Konsul Golubiewski...
Przed wejściem do...

Wizyta Konsula Generalnego RP Macieja Golubiewskiego w Filadelfii

01-04-2018

W dniach 3-4 grudnia 2017 r. konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski odwiedził Filadelfię. Była to jego pierwsza oficjalna wizyta w tym mieście po objęciu funkcji konsula. Program wizyty przygotowany został we współpracy z konsul honorową RP w południowej Pensylwanii Deborah Majką.

Spotkanie z Polonią

Głównym celem wizyty konsula Golubiewskiego było spotkanie z Polonią z rejonu Filadelfii, które zostało zorganizowane przy współpracy z dr. inż. Januszem Romańskim, prezydentem Polskiego Uniwersytetu Ludowego i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w USA „Polonia Technica”. Spotkanie, w którym wzięło udział ok. 80 osób, odbyło się w Domu Polskim w Filadelfii, gdzie 3 grudnia konsul wygłosił wykład o drodze Polski do odzyskania niepodległości w związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą tego wydarzenia. Podczas swojego wystąpienia konsul omówił także pokrótce plany na rok 2018 związane z obchodami 100-lecia niepodległości oraz inne inicjatywy konsulatu, a także priorytety dyplomacji publicznej na najbliższy okres. W swoim przemówieniu odniósł się także do trudnej sytuacji kościołów polskich, m.in. kościoła św. Wawrzyńca, i organizacji polskich oraz problemów z komunikacją i przepływem informacji wśród społeczności polonijnej. Po przemówieniu przewidziany był czas na zadawanie pytań, z czego obecni na spotkaniu ochoczo skorzystali. Poruszone zostały kwestie wiz i paszportów, padły też pytania o wspieranie przez konsulat projektów kulturalnych.

Owocne rozmowy

W poniedziałek 4 grudnia 2017 konsul Golubiewski, któremu towarzyszyła żona Agata oraz konsul honorowa Deborah Majka, spotkał się z przedstawicielką miasta Filadelfii Sheilą Hess oraz przewodniczącym międzynarodowej dyplomacji obywatelskiej Siobhanem Lyons. Podczas spotkania szczegółowo omówiony został program wymiany pomiędzy studentami z Torunia i Filadelfii. Przedstawiciele miasta pozytywnie odnieśli się do propozycji zorganizowania pierwszy raz od wielu lat obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w ratuszu miejskim oraz zgodzili się, aby przy przygotowaniu uroczystości ratusz korzystał ze stażystów pochodzenia polskiego, co zasugerował konsul Golubiewski. Filadelfijski ratusz będzie zatem trzecim (po dzielnicy Manhattan i mieście Buffalo), który zaoferował bezpłatne staże dla polonijnych studentów.

Tego samego dnia konsul generalny odwiedził także Polish American Cultural Center, gdzie spotkał się z Michaelem Blichaszem, prezydentem Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowo-Wschodniej Pensylwanii, i z Teresą Romanowską. Podczas spotkania omówiono możliwości rozwoju organizacji, a konsul zadeklarował wsparcie ze strony placówki poprzez przekazanie materiałów promocyjnych i wystaw powiązanych z Polską.

Historyczny spacer

Podczas pobytu w Filadelfii konsul Golubiewski udał się też do Muzeum Narodowego Pamięci Tadeusza Kościuszki, tzw. „Domu Kościuszki”. Muzeum znajduje się pod adresem 301 Pine Street w Filadelfii, w domu, w którym w drugiej połowie XVIII wieku mieszkał słynny generał. W 1970 roku dom ten został wpisany do narodowego rejestru miejsc historycznych w USA, a w 1972 roku Kongres podniósł je do rangi pomnika narodowego pod zarządem National Park Service. W zwiedzaniu Domu Kościuszki towarzyszyli mu: konsul honorowa Deborah Majka, Jolanta Roman – prezydent filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, dr inż. Janusz Romański (prezes PUL i „Polonia Technica”), Marie Hejnosz – wiceprezydent Stowarzyszenia Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii i koordynatorka wolontariuszy pracujących w muzeum, wolontariuszka Sylwia Czajkowski i Sara Falch (NPS Ranger).

Konsul Golubiewski był wyraźnie zadowolony z wizyty, a przed powrotem do Nowego Jorku wyraził nadzieję, że jeżeli okoliczności pozwolą, uda mu się wkrótce wrócić do Filadelfii, tym razem w roli turysty, i lepiej poznać to miasto.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Uroczyste obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 15 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa katyńskiego. W ramach tych uroczystości dzień wcześniej rozpoczęło się V Forum Polonijne pod hasłem „Budujmy wspólny front patriotyczny”. Za organizację obu wydarzeń odpowiedzialny był Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
04-28-2018
Spektakl „Truciciel” w Felician University w Lodi
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com