Pensylwania

poleć serwis drukuj
Od lewej: Michael...
Głównym punktem...
W Filadelfii konsul...
Konsul Golubiewski...
Przed wejściem do...

Wizyta Konsula Generalnego RP Macieja Golubiewskiego w Filadelfii

01-04-2018

W dniach 3-4 grudnia 2017 r. konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski odwiedził Filadelfię. Była to jego pierwsza oficjalna wizyta w tym mieście po objęciu funkcji konsula. Program wizyty przygotowany został we współpracy z konsul honorową RP w południowej Pensylwanii Deborah Majką.

Spotkanie z Polonią

Głównym celem wizyty konsula Golubiewskiego było spotkanie z Polonią z rejonu Filadelfii, które zostało zorganizowane przy współpracy z dr. inż. Januszem Romańskim, prezydentem Polskiego Uniwersytetu Ludowego i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w USA „Polonia Technica”. Spotkanie, w którym wzięło udział ok. 80 osób, odbyło się w Domu Polskim w Filadelfii, gdzie 3 grudnia konsul wygłosił wykład o drodze Polski do odzyskania niepodległości w związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą tego wydarzenia. Podczas swojego wystąpienia konsul omówił także pokrótce plany na rok 2018 związane z obchodami 100-lecia niepodległości oraz inne inicjatywy konsulatu, a także priorytety dyplomacji publicznej na najbliższy okres. W swoim przemówieniu odniósł się także do trudnej sytuacji kościołów polskich, m.in. kościoła św. Wawrzyńca, i organizacji polskich oraz problemów z komunikacją i przepływem informacji wśród społeczności polonijnej. Po przemówieniu przewidziany był czas na zadawanie pytań, z czego obecni na spotkaniu ochoczo skorzystali. Poruszone zostały kwestie wiz i paszportów, padły też pytania o wspieranie przez konsulat projektów kulturalnych.

Owocne rozmowy

W poniedziałek 4 grudnia 2017 konsul Golubiewski, któremu towarzyszyła żona Agata oraz konsul honorowa Deborah Majka, spotkał się z przedstawicielką miasta Filadelfii Sheilą Hess oraz przewodniczącym międzynarodowej dyplomacji obywatelskiej Siobhanem Lyons. Podczas spotkania szczegółowo omówiony został program wymiany pomiędzy studentami z Torunia i Filadelfii. Przedstawiciele miasta pozytywnie odnieśli się do propozycji zorganizowania pierwszy raz od wielu lat obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w ratuszu miejskim oraz zgodzili się, aby przy przygotowaniu uroczystości ratusz korzystał ze stażystów pochodzenia polskiego, co zasugerował konsul Golubiewski. Filadelfijski ratusz będzie zatem trzecim (po dzielnicy Manhattan i mieście Buffalo), który zaoferował bezpłatne staże dla polonijnych studentów.

Tego samego dnia konsul generalny odwiedził także Polish American Cultural Center, gdzie spotkał się z Michaelem Blichaszem, prezydentem Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowo-Wschodniej Pensylwanii, i z Teresą Romanowską. Podczas spotkania omówiono możliwości rozwoju organizacji, a konsul zadeklarował wsparcie ze strony placówki poprzez przekazanie materiałów promocyjnych i wystaw powiązanych z Polską.

Historyczny spacer

Podczas pobytu w Filadelfii konsul Golubiewski udał się też do Muzeum Narodowego Pamięci Tadeusza Kościuszki, tzw. „Domu Kościuszki”. Muzeum znajduje się pod adresem 301 Pine Street w Filadelfii, w domu, w którym w drugiej połowie XVIII wieku mieszkał słynny generał. W 1970 roku dom ten został wpisany do narodowego rejestru miejsc historycznych w USA, a w 1972 roku Kongres podniósł je do rangi pomnika narodowego pod zarządem National Park Service. W zwiedzaniu Domu Kościuszki towarzyszyli mu: konsul honorowa Deborah Majka, Jolanta Roman – prezydent filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, dr inż. Janusz Romański (prezes PUL i „Polonia Technica”), Marie Hejnosz – wiceprezydent Stowarzyszenia Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii i koordynatorka wolontariuszy pracujących w muzeum, wolontariuszka Sylwia Czajkowski i Sara Falch (NPS Ranger).

Konsul Golubiewski był wyraźnie zadowolony z wizyty, a przed powrotem do Nowego Jorku wyraził nadzieję, że jeżeli okoliczności pozwolą, uda mu się wkrótce wrócić do Filadelfii, tym razem w roli turysty, i lepiej poznać to miasto.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Gala z okazji 100-lecia niepodległości Polski w Waszyngtonie

W środę, 10 października, w hotelu Mayflower w stolicy miały miejsce uroczystości upamiętniające 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Gospodarzem przyjęcia, które swoją obecnością zaszczycili członkowie administracji prezydenta Trumpa, była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa we współpracy z niektórymi z największych polonijnych organizacji w kraju. Uroczystości prowadziła słynna amerykańska dziennikarka polskiego pochodzenia Rita Cosby. Fot. Darek Barcikowski

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com