Pensylwania

poleć serwis drukuj
Od lewej: Michael...
Głównym punktem...
W Filadelfii konsul...
Konsul Golubiewski...
Przed wejściem do...

Wizyta Konsula Generalnego RP Macieja Golubiewskiego w Filadelfii

01-04-2018

W dniach 3-4 grudnia 2017 r. konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski odwiedził Filadelfię. Była to jego pierwsza oficjalna wizyta w tym mieście po objęciu funkcji konsula. Program wizyty przygotowany został we współpracy z konsul honorową RP w południowej Pensylwanii Deborah Majką.

Spotkanie z Polonią

Głównym celem wizyty konsula Golubiewskiego było spotkanie z Polonią z rejonu Filadelfii, które zostało zorganizowane przy współpracy z dr. inż. Januszem Romańskim, prezydentem Polskiego Uniwersytetu Ludowego i prezesem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Polskich w USA „Polonia Technica”. Spotkanie, w którym wzięło udział ok. 80 osób, odbyło się w Domu Polskim w Filadelfii, gdzie 3 grudnia konsul wygłosił wykład o drodze Polski do odzyskania niepodległości w związku z przypadającą w 2018 roku 100. rocznicą tego wydarzenia. Podczas swojego wystąpienia konsul omówił także pokrótce plany na rok 2018 związane z obchodami 100-lecia niepodległości oraz inne inicjatywy konsulatu, a także priorytety dyplomacji publicznej na najbliższy okres. W swoim przemówieniu odniósł się także do trudnej sytuacji kościołów polskich, m.in. kościoła św. Wawrzyńca, i organizacji polskich oraz problemów z komunikacją i przepływem informacji wśród społeczności polonijnej. Po przemówieniu przewidziany był czas na zadawanie pytań, z czego obecni na spotkaniu ochoczo skorzystali. Poruszone zostały kwestie wiz i paszportów, padły też pytania o wspieranie przez konsulat projektów kulturalnych.

Owocne rozmowy

W poniedziałek 4 grudnia 2017 konsul Golubiewski, któremu towarzyszyła żona Agata oraz konsul honorowa Deborah Majka, spotkał się z przedstawicielką miasta Filadelfii Sheilą Hess oraz przewodniczącym międzynarodowej dyplomacji obywatelskiej Siobhanem Lyons. Podczas spotkania szczegółowo omówiony został program wymiany pomiędzy studentami z Torunia i Filadelfii. Przedstawiciele miasta pozytywnie odnieśli się do propozycji zorganizowania pierwszy raz od wielu lat obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego w ratuszu miejskim oraz zgodzili się, aby przy przygotowaniu uroczystości ratusz korzystał ze stażystów pochodzenia polskiego, co zasugerował konsul Golubiewski. Filadelfijski ratusz będzie zatem trzecim (po dzielnicy Manhattan i mieście Buffalo), który zaoferował bezpłatne staże dla polonijnych studentów.

Tego samego dnia konsul generalny odwiedził także Polish American Cultural Center, gdzie spotkał się z Michaelem Blichaszem, prezydentem Kongresu Polonii Amerykańskiej Południowo-Wschodniej Pensylwanii, i z Teresą Romanowską. Podczas spotkania omówiono możliwości rozwoju organizacji, a konsul zadeklarował wsparcie ze strony placówki poprzez przekazanie materiałów promocyjnych i wystaw powiązanych z Polską.

Historyczny spacer

Podczas pobytu w Filadelfii konsul Golubiewski udał się też do Muzeum Narodowego Pamięci Tadeusza Kościuszki, tzw. „Domu Kościuszki”. Muzeum znajduje się pod adresem 301 Pine Street w Filadelfii, w domu, w którym w drugiej połowie XVIII wieku mieszkał słynny generał. W 1970 roku dom ten został wpisany do narodowego rejestru miejsc historycznych w USA, a w 1972 roku Kongres podniósł je do rangi pomnika narodowego pod zarządem National Park Service. W zwiedzaniu Domu Kościuszki towarzyszyli mu: konsul honorowa Deborah Majka, Jolanta Roman – prezydent filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, dr inż. Janusz Romański (prezes PUL i „Polonia Technica”), Marie Hejnosz – wiceprezydent Stowarzyszenia Dziedzictwa Polskiego w Filadelfii i koordynatorka wolontariuszy pracujących w muzeum, wolontariuszka Sylwia Czajkowski i Sara Falch (NPS Ranger).

Konsul Golubiewski był wyraźnie zadowolony z wizyty, a przed powrotem do Nowego Jorku wyraził nadzieję, że jeżeli okoliczności pozwolą, uda mu się wkrótce wrócić do Filadelfii, tym razem w roli turysty, i lepiej poznać to miasto.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Spotkanie prowincjalne paulinów posługujących w USA

Z okazji uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika oraz święta Matki Bożej Królowej Pustel-ników w dniach 15-16 stycznia, paulini posługujący w prowincji amerykańskiej zebrali się w klasztorze w Doylestown, PA na swoim dorocznym spotkaniu. Ojcowie przybyli z różnych domów zakonnych i parafii, w których na co dzień posługują: z Manhattanu (NY), Rockville (CT), Yonkers (NY), Buffalo (NY), Harwood Heights (IL) i Summerfield (FL). Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
01-26-2018
Projekcja filmu pt. „Prymas – trzy lata z tysiąca” w Cracovia Manor
01-27-2018
Zabawa karnawałowa dla dzieci w Polskiej Szkole w Clearwater
01-27-2018
Bal charytatywny Polskiej Szkoły Sobotniej w Hartford
01-27-2018
Występ Kabareta pod Wyrwigroszem w Plainville
01-27-2018
30-lecie PSS im. Adama Mickiewicza w Stamford
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com