Pensylwania

poleć serwis drukuj
Przedstawiciele...

Dzień skupienia polonijnych nauczycieli w Amerykańskiej Częstochowie

01-23-2018

Amerykańska Częstochowa, zwana duchową stolicą Polonii, jest miejscem, w którym każdy może zbliżyć się do Boga za pośrednictwem Matki Bożej. W niedzielę 14 stycznia Sanktuarium stało się szczególnym miejscem modlitwy dzieci oraz nauczycieli.

W mszy świętej odprawionej w tym dniu, której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk OSPPE, Prowincjał Paulinów w USA, uczestniczyli nauczyciele oraz dyrekcja Centrali Polskich Szkół Dokształcających (CPSD) w USA na czele z dr Dorotą Andraką, a także dzieci, nauczyciele oraz rodzice z Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Był to też dzień, w którym przypadało wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona Zakonu Paulinów i patrona dzieci. W czasie mszy została odśpiewana tradycyjna nowenna do świętego, tzw. „Pawełki”, a po mszach św. o 12:30 oraz o 11:00 ojcowie paulini udzielili wszystkim dzieciom specjalnego błogosławieństwa.

Spotkanie z Bogiem

Przedstawiciele CPSD zgromadzili się w Amerykańskiej Częstochowie, aby przeżyć swoje spotkanie opłatkowe oraz dzień skupienia. O. Tadeusz Lizińczyk, który jest również kapelanem CPSD w USA, w swojej homilii nawiązał do postaci św. Pawła pustelnika. – Drodzy bracia i siostry, w naszych środowiskach też nie brakuje tego, czego doświadczył młody Paweł – zazdrości, pychy, żądzy władzy i przemocy, dlatego przykład życia Pawła zachęca nas, abyśmy i my dziś wyszli na pustynię spotkania z Bogiem, abyśmy poprzez życie w zjednoczeniu z Chrystusem stali się nowym stworzeniem – zachęcał o. Lizińczyk.

Po mszy świętej dzieci z Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej zaprezentowały piękne przedstawienie bożonarodzeniowe, tradycyjnie nazywane jasełkami. Następnie wszyscy spotkali się w kafeterii na spotkaniu opłatkowym.

Świadectwo dobra

Kolejną częścią spotkania Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Amerykańskiej Częstochowie była konferencja wygłoszona przez o. Dominika Libiszewskiego OSPPE dla około 70 nauczycieli zgromadzonych w Sanktuarium. O. Dominik zachęcał wszystkich, aby dzień Bożego Narodzenia nie ograniczał się tylko do 25 grudnia, ale aby w naszych szkołach, domach i wszędzie, gdzie jesteśmy, każdego dnia rodził się Chrystus poprzez nasze słowa i czyny. – To działa, wiele świadectw naszych absolwentów świadczy o tym, szczególnie wtedy, kiedy wracają tutaj, do Domu Matki, nie tylko w czasach kryzysów i zawirowań, ale po prostu są obecni, mówiąc o dobru, które my jako nauczyciele rozkrzewiliśmy w ich sercach – powiedział o. Libiszewski.

Kolejny dzień skupienia dla nauczycieli w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się 30 września 2018 roku.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,863.html

wróć

Fotorelacje

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Stamford

Sztab WOŚP w Stamford – pod kierownictwem Kazimiery Ferenc w Stamford – zebrał prawie 5 tys. dolarów. Fot. PSS Stamford

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com