Pensylwania

poleć serwis drukuj
Przedstawiciele...

Dzień skupienia polonijnych nauczycieli w Amerykańskiej Częstochowie

01-23-2018

Amerykańska Częstochowa, zwana duchową stolicą Polonii, jest miejscem, w którym każdy może zbliżyć się do Boga za pośrednictwem Matki Bożej. W niedzielę 14 stycznia Sanktuarium stało się szczególnym miejscem modlitwy dzieci oraz nauczycieli.

W mszy świętej odprawionej w tym dniu, której przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk OSPPE, Prowincjał Paulinów w USA, uczestniczyli nauczyciele oraz dyrekcja Centrali Polskich Szkół Dokształcających (CPSD) w USA na czele z dr Dorotą Andraką, a także dzieci, nauczyciele oraz rodzice z Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Był to też dzień, w którym przypadało wspomnienie św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patrona Zakonu Paulinów i patrona dzieci. W czasie mszy została odśpiewana tradycyjna nowenna do świętego, tzw. „Pawełki”, a po mszach św. o 12:30 oraz o 11:00 ojcowie paulini udzielili wszystkim dzieciom specjalnego błogosławieństwa.

Spotkanie z Bogiem

Przedstawiciele CPSD zgromadzili się w Amerykańskiej Częstochowie, aby przeżyć swoje spotkanie opłatkowe oraz dzień skupienia. O. Tadeusz Lizińczyk, który jest również kapelanem CPSD w USA, w swojej homilii nawiązał do postaci św. Pawła pustelnika. – Drodzy bracia i siostry, w naszych środowiskach też nie brakuje tego, czego doświadczył młody Paweł – zazdrości, pychy, żądzy władzy i przemocy, dlatego przykład życia Pawła zachęca nas, abyśmy i my dziś wyszli na pustynię spotkania z Bogiem, abyśmy poprzez życie w zjednoczeniu z Chrystusem stali się nowym stworzeniem – zachęcał o. Lizińczyk.

Po mszy świętej dzieci z Polskiej Szkoły im. Matki Bożej Częstochowskiej zaprezentowały piękne przedstawienie bożonarodzeniowe, tradycyjnie nazywane jasełkami. Następnie wszyscy spotkali się w kafeterii na spotkaniu opłatkowym.

Świadectwo dobra

Kolejną częścią spotkania Centrali Polskich Szkół Dokształcających w Amerykańskiej Częstochowie była konferencja wygłoszona przez o. Dominika Libiszewskiego OSPPE dla około 70 nauczycieli zgromadzonych w Sanktuarium. O. Dominik zachęcał wszystkich, aby dzień Bożego Narodzenia nie ograniczał się tylko do 25 grudnia, ale aby w naszych szkołach, domach i wszędzie, gdzie jesteśmy, każdego dnia rodził się Chrystus poprzez nasze słowa i czyny. – To działa, wiele świadectw naszych absolwentów świadczy o tym, szczególnie wtedy, kiedy wracają tutaj, do Domu Matki, nie tylko w czasach kryzysów i zawirowań, ale po prostu są obecni, mówiąc o dobru, które my jako nauczyciele rozkrzewiliśmy w ich sercach – powiedział o. Libiszewski.

Kolejny dzień skupienia dla nauczycieli w Amerykańskiej Częstochowie odbędzie się 30 września 2018 roku.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,863.html

wróć

Fotorelacje

Uroczystość przy pomniku gen. T. Kościuszki w St. Petersburg

6 maja 2018 roku Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy spotkała się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fot. Jola Piatek

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-22-2018
Projekcja filmu „Cicha Noc”
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com