Pensylwania

poleć serwis drukuj
Tegoroczne...

Rekolekcje dla młodzieży polonijnej w Amerykańskiej Częstochowie

02-24-2018

Tak jak każdego roku w lutym, uczniowie ze szkół polonijnych na wschodnim wybrzeżu USA zgromadzili się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. Rekolekcje dla polonijnej młodzieży w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się już po raz 10.

Świadectwa wiary

Tegoroczne rekolekcje odbyły się w dniach 17-18 lutego pod hasłem „Nowy Ja”. Poprowadził je o. Dominik Libiszewski, paulin posługujący na co dzień w sanktuarium w Doylestown. O. Dominik był także wspierany przez RYMcerzy (Bęsiu i DJ Yonas), raperów z Polski, którzy w trakcie rekolekcji ewangelizowali przez rap oraz muzykę, a także dzielili się z młodzieżą świadectwem swojego życia. O stronę organizacyjną jak zawsze zadbała Centrala Polskich Szkół Dokształcających w USA, na czele z panią prezes dr Dorotą Andraką.

Pomysł rekolekcji młodzieżowych zrodził się około 11 lat temu, w czasie prowadzenia innych rekolekcji w Amerykańskiej Częstochowie – dla nauczycieli szkół polonijnych. Wtedy to właśnie o. Dominik Libiszewski, wraz z Centralą Polskich Szkół Dokształcających, postanowili zaprosić młodych ludzi do sanktuarium w Doylestown. – Wiele osób uważało, że to się nie uda, a tymczasem odbywają się już 10 lat i z roku na rok mamy więcej zgłoszeń niż miejsc – mówi o. Dominik. Podobnie było i tym razem. W rekolekcjach wzięło udział ponad 200 młodych ludzi wraz z grupą kilkunastu opiekunów i rodziców. Uczniowie przyjechali ze szkół z różnych stanów. Z Nowego Jorku: Szkoła św. Cyryla i Metodego – Brooklyn, Szkoła Henryka Sienkiewicza – Brooklyn, Szkoła św. Faustyny – Ozone Park, Queens, Szkoła Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza – Brooklyn, Szkoła św. Józefa – Jamaica, Queens. Z New Jersey: Szkoła Polskiej Fundacji Kulturalnej – Clark, Szkoła Karola Wojtyły – Linden, Akademia Języka Polskiego – Manchester, Szkoła im. Aleksandra Jana Połczyńskiego – Lakewood. Z Connecticut: Szkoła św. Jana Pawła II – Bridgeport, Szkoła bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Derby. Z Pensylwanii: Szkoła św. Jana Pawła II – Stroudsburg, Szkoła Matki Bożej Częstochowskiej – Amerykańska Częstochowa, Doylestown, Szkoła św. Wojciecha – Filadelfia. Z Massachusetts: Szkoła im. Tadeusza Kościuszki – Salem i Szkoła św. Jana Pawła II – Boston.

Z Bogiem w dorosłe życie

W tym roku gośćmi specjalnymi rekolekcji młodzieżowych byli RYMcerze, czyli Łukasz Bęś (Bęsiu) oraz Jonatan Blank (DJ Yonas). Prowadzą oni w polskich szkołach projekt „Nie zmarnuj swojego życia”. W swojej posłudze dotarli już do ponad 400 szkół w Polsce i za granicą. RYMcerze odwiedzili też Amerykańską Częstochowę w październiku ubiegłego roku. Ich świadectwa oraz talenty muzyczne poruszyły wielu ludzi, stąd też zrodził się pomysł zaproszenia ich ponownie do Duchowej Stolicy Polonii. W czasie rekolekcji, na przemian z o. Dominikiem, dzielili się oni z młodymi słowem Bożym oraz swoim doświadczeniem Boga. W sobotę wieczorem zagrali także koncert dla uczestników rekolekcji.

W programie rekolekcji nie mogło zabraknąć także modlitwy, a zwłaszcza codziennej mszy świętej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Prowadzeniem uwielbienia Boga, przez modlitwę, śpiew, a nawet taniec, tak jak w poprzednich latach, zajął się zespół „Effatha” ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w paulińskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

Każdego roku rekolekcje dla młodzieży polonijnej wyglądają nieco inaczej. Choć zmieniają się formy czy też różne punkty programu, to jednak to, co najważniejsze w czasie tych rekolekcji, zawsze pozostaje na pierwszym miejscu. – Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw młodzieży, ich potrzeb, pytań i dylematów, próbując w ten sposób dawać im siłę, światło i zarazem otaczać ich modlitwą na początku ich dorosłego życia – podsumowuje o. Dominik.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: http://www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,883.html

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-26-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Community Bookstore
09-27-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Brooklyn Public Library
09-28-2018
Weekend małżeński w klasztorze salwatorianów – na Wzgórzu Miłosierdzia
09-28-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk na University of Rochester
09-29-2018
Polka party w Polskim Domu w Filadelfii
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com