Pensylwania

poleć serwis drukuj
Tegoroczne...

Rekolekcje dla młodzieży polonijnej w Amerykańskiej Częstochowie

02-24-2018

Tak jak każdego roku w lutym, uczniowie ze szkół polonijnych na wschodnim wybrzeżu USA zgromadzili się w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA. Rekolekcje dla polonijnej młodzieży w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się już po raz 10.

Świadectwa wiary

Tegoroczne rekolekcje odbyły się w dniach 17-18 lutego pod hasłem „Nowy Ja”. Poprowadził je o. Dominik Libiszewski, paulin posługujący na co dzień w sanktuarium w Doylestown. O. Dominik był także wspierany przez RYMcerzy (Bęsiu i DJ Yonas), raperów z Polski, którzy w trakcie rekolekcji ewangelizowali przez rap oraz muzykę, a także dzielili się z młodzieżą świadectwem swojego życia. O stronę organizacyjną jak zawsze zadbała Centrala Polskich Szkół Dokształcających w USA, na czele z panią prezes dr Dorotą Andraką.

Pomysł rekolekcji młodzieżowych zrodził się około 11 lat temu, w czasie prowadzenia innych rekolekcji w Amerykańskiej Częstochowie – dla nauczycieli szkół polonijnych. Wtedy to właśnie o. Dominik Libiszewski, wraz z Centralą Polskich Szkół Dokształcających, postanowili zaprosić młodych ludzi do sanktuarium w Doylestown. – Wiele osób uważało, że to się nie uda, a tymczasem odbywają się już 10 lat i z roku na rok mamy więcej zgłoszeń niż miejsc – mówi o. Dominik. Podobnie było i tym razem. W rekolekcjach wzięło udział ponad 200 młodych ludzi wraz z grupą kilkunastu opiekunów i rodziców. Uczniowie przyjechali ze szkół z różnych stanów. Z Nowego Jorku: Szkoła św. Cyryla i Metodego – Brooklyn, Szkoła Henryka Sienkiewicza – Brooklyn, Szkoła św. Faustyny – Ozone Park, Queens, Szkoła Matki Bożej Częstochowskiej i św. Kazimierza – Brooklyn, Szkoła św. Józefa – Jamaica, Queens. Z New Jersey: Szkoła Polskiej Fundacji Kulturalnej – Clark, Szkoła Karola Wojtyły – Linden, Akademia Języka Polskiego – Manchester, Szkoła im. Aleksandra Jana Połczyńskiego – Lakewood. Z Connecticut: Szkoła św. Jana Pawła II – Bridgeport, Szkoła bł. ks. Jerzego Popiełuszki – Derby. Z Pensylwanii: Szkoła św. Jana Pawła II – Stroudsburg, Szkoła Matki Bożej Częstochowskiej – Amerykańska Częstochowa, Doylestown, Szkoła św. Wojciecha – Filadelfia. Z Massachusetts: Szkoła im. Tadeusza Kościuszki – Salem i Szkoła św. Jana Pawła II – Boston.

Z Bogiem w dorosłe życie

W tym roku gośćmi specjalnymi rekolekcji młodzieżowych byli RYMcerze, czyli Łukasz Bęś (Bęsiu) oraz Jonatan Blank (DJ Yonas). Prowadzą oni w polskich szkołach projekt „Nie zmarnuj swojego życia”. W swojej posłudze dotarli już do ponad 400 szkół w Polsce i za granicą. RYMcerze odwiedzili też Amerykańską Częstochowę w październiku ubiegłego roku. Ich świadectwa oraz talenty muzyczne poruszyły wielu ludzi, stąd też zrodził się pomysł zaproszenia ich ponownie do Duchowej Stolicy Polonii. W czasie rekolekcji, na przemian z o. Dominikiem, dzielili się oni z młodymi słowem Bożym oraz swoim doświadczeniem Boga. W sobotę wieczorem zagrali także koncert dla uczestników rekolekcji.

W programie rekolekcji nie mogło zabraknąć także modlitwy, a zwłaszcza codziennej mszy świętej oraz adoracji Najświętszego Sakramentu. Prowadzeniem uwielbienia Boga, przez modlitwę, śpiew, a nawet taniec, tak jak w poprzednich latach, zajął się zespół „Effatha” ze Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w paulińskiej parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie.

Każdego roku rekolekcje dla młodzieży polonijnej wyglądają nieco inaczej. Choć zmieniają się formy czy też różne punkty programu, to jednak to, co najważniejsze w czasie tych rekolekcji, zawsze pozostaje na pierwszym miejscu. – Zawsze staramy się wychodzić naprzeciw młodzieży, ich potrzeb, pytań i dylematów, próbując w ten sposób dawać im siłę, światło i zarazem otaczać ich modlitwą na początku ich dorosłego życia – podsumowuje o. Dominik.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: http://www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,883.html

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com