Pensylwania

poleć serwis drukuj
Uroczystość...

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

03-12-2018

Już od kilku lat 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia jest zachowywana nie tylko w ojczyźnie, ale także poza jej granicami – w tym także w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wśród Polonii. W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us.

Niezłomni

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 na cmentarzu przy sanktuarium, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Pomnik ten został oficjalnie odsłonięty w 2016 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W programie tegorocznego spotkania znalazły się okolicznościowe przemówienia, modlitwa za zmarłych oraz apel poległych. Głos zabrali m.in.: Tadeusz Antoniak (przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego), Antoni Płotka (komendant Okręgu X SWAP), Mateusz Gmura (wicekonsul RP w Nowym Jorku) oraz płk Michał Sprengel (zastępca attache obrony i wojskowego). Modlitwę za poległych Żołnierzy Niezłomnych poprowadził o. Tadeusz Olzacki, paulin. Pod pomnikiem złożono także wieńce.

Spotkania z historią

Druga część obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyła się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. W czasie mszy św. o godz. 12:30 modlono się w intencji wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny, a zwłaszcza tych, którzy byli prześladowani przez władze komunistyczne. Mszy świętej przewodniczył o. Tadeusz Olzacki.

Tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklęty wpisały się także w ramy „Przystanku Historia IPN Nowy Jork”, czyli cyklu spotkań z edukatorami i archiwistami IPN, organizowanych przez stowarzyszenie Pamięć.us oraz IPN.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,889.html

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com