Pensylwania

poleć serwis drukuj
Uroczystość...

Dzień Żołnierzy Wyklętych w Amerykańskiej Częstochowie

03-12-2018

Już od kilku lat 1 marca w Polsce obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamięć o żołnierzach antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia jest zachowywana nie tylko w ojczyźnie, ale także poza jej granicami – w tym także w Stanach Zjednoczonych, szczególnie wśród Polonii. W niedzielę 4 marca w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych, zorganizowane przez Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego oraz Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej (SWAP) we współpracy ze stowarzyszeniem Pamięć.us.

Niezłomni

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11:00 na cmentarzu przy sanktuarium, gdzie znajduje się pomnik upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Pomnik ten został oficjalnie odsłonięty w 2016 roku przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. W programie tegorocznego spotkania znalazły się okolicznościowe przemówienia, modlitwa za zmarłych oraz apel poległych. Głos zabrali m.in.: Tadeusz Antoniak (przewodniczący Komitetu Smoleńsko-Katyńskiego), Antoni Płotka (komendant Okręgu X SWAP), Mateusz Gmura (wicekonsul RP w Nowym Jorku) oraz płk Michał Sprengel (zastępca attache obrony i wojskowego). Modlitwę za poległych Żołnierzy Niezłomnych poprowadził o. Tadeusz Olzacki, paulin. Pod pomnikiem złożono także wieńce.

Spotkania z historią

Druga część obchodów Dnia Żołnierzy Wyklętych odbyła się w Kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej. W czasie mszy św. o godz. 12:30 modlono się w intencji wszystkich poległych w obronie naszej ojczyzny, a zwłaszcza tych, którzy byli prześladowani przez władze komunistyczne. Mszy świętej przewodniczył o. Tadeusz Olzacki.

Tegoroczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklęty wpisały się także w ramy „Przystanku Historia IPN Nowy Jork”, czyli cyklu spotkań z edukatorami i archiwistami IPN, organizowanych przez stowarzyszenie Pamięć.us oraz IPN.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,889.html

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-26-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Community Bookstore
09-27-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Brooklyn Public Library
09-28-2018
Weekend małżeński w klasztorze salwatorianów – na Wzgórzu Miłosierdzia
09-28-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk na University of Rochester
09-29-2018
Polka party w Polskim Domu w Filadelfii
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com