Pensylwania

poleć serwis drukuj
Blisko 160 pań w...
Dyrektorka Polskiej...
Przy okazji panie...
Kabaret Odlot (od...
„Sierotka”...

Dzień Kobiet w Polskiej Szkole „Ogniwo”

03-15-2018

Polska Szkoła Dokształcająca „Ogniwo” działa już 17 lat. Przez 15 lat mieściła się w różnych miejscach w Trenton, NJ, a od roku 2016 wynajmuje od byłej szkoły amerykańskiej jedno piętro z salami dydaktycznymi oraz przestronną stołówkę przy Big Oak Road w Morrisville. Zapewnia naukę języka polskiego, historii i geografii Polski blisko 150 uczniom od przedszkola do klasy maturalnej. Dyrektorką szkoły od kilku lat jest Monika Zarzycki, która kieruje 16-osobową grupą nauczycieli. Szkoła działa jako organizacja charytatywna, ma swój zarząd oraz komitet rodzicielski.

Do tradycji szkoły należy organizowanie imprez umożliwiających zbieranie funduszy na działalność oświatową, a więc między innymi: wrześniowych pikników oraz Dnia Kobiet. W piątek 9 marca przestronna sala, w której uczniowie spożywają posiłki, zamieniona została na salę widowiskowo-handlową. Ustawiono stoły dla widzów, urządzono stoiska handlowe z kosmetykami, ozdobami, wyrobami ze srebra i złota, bukietami kwiatowymi, odzieżą damską itp. Nie zawiedli przyjaciele szkoły – właściciele firm polonijnych, którzy przeznaczyli wiele atrakcyjnych nagród do wylosowania w czasie tradycyjnej loterii fantowej.

Firma Druch Studio po raz trzeci urządziła małą aukcję sztuki przeznaczając na nią olejny obraz amerykańskiego malarza, dekoracyjną lampę z porcelany oraz inne wyroby z zabytkowej porcelany. Uczestniczki imprezy (nauczycielki, matki dzieci i sympatyczki szkoły) dowiozły swoje wyroby kulinarne, aby wesprzeć jadłospis kolacji przygotowanej przez pracowniczkę sekretariatu szkoły Karolinę Marczewską, wicedyrektorkę szkoły Agnieszkę Kwieciński i grupę matek uczniów. Trwająca prawie cztery godziny impreza miała w programie (po raz trzeci z rzędu) występ polonijnego kabaretu Odlot z Trenton, NJ, który tym razem wystąpił w składzie: Ryszard Druch, Janusz Smulski oraz Janusz Szlechta. Odlot jest jednym z trzech kabaretów polonijnych istniejących obecnie na wschodnim wybrzeżu USA. Został założony 27 kwietnia 1997 roku przez Ryszarda Drucha, który organizuje rocznie 3-5 jego występów.

Kabaret Odlot na Dzień Kobiet w „Ogniwie” stara się przygotowywać zawsze nowy program – tak było i w tym roku. Wszystko za sprawą pianisty, kompozytora, wokalisty i autora tekstów Janusza Smulskiego, który uraczył publiczność autorskimi piosenkami. Muzyk jest wielkim fanem jazzu, więc w jego piosenkach ten rodzaj muzyki jest wyraźnie słyszalny, chociaż pisze również piosenki w innych klimatach muzycznych. Jego piosenki kabaretowe są pełne humoru, satyry, ale i poetyckiej refleksji. Świetnym uzupełnieniem programu Kabaretu Odlot był dziennikarz Janusz Szlechta, który ze swadą i estradowym polotem zaprezentował satyryczne teksty i wyrecytował wiersz Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Zaczarowana dorożka”. Program prowadził satyryk i karykaturzysta Ryszard Druch, który rozpoczął go premierowym tekstem „W ‘Ogniwie’ znów Dzień Kobiet” śpiewanym na melodię biesiadną „Dopóki na Wawelu Zygmunta bije dzwon”. Godzinny program „Odlotu” zawierał sporo odniesień do spraw polonijnej oświaty, języka polskiego i amerykańskiej Polonii.

W tym roku dopisała wyjątkowo publiczność, bo do Sali „Ogniwa” przybyło ponad 160 osób. Tak dobra frekwencja zapewniła liczny udział Polek w loterii i aukcji, które przyniosły szkole dochód w wysokości 3,649 dolarów. Brawo dla Polek i garstki Polaków – uczestników tej udanej imprezy charytatywno-artystycznej Polskiej Szkoły „Ogniwo” w Morrisville, PA!

Barbara Green

wróć

Fotorelacje

Uroczyste obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 15 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa katyńskiego. W ramach tych uroczystości dzień wcześniej rozpoczęło się V Forum Polonijne pod hasłem „Budujmy wspólny front patriotyczny”. Za organizację obu wydarzeń odpowiedzialny był Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
04-28-2018
Spektakl „Truciciel” w Felician University w Lodi
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com