Pensylwania

poleć serwis drukuj

Trzecia edycja akcji „Cała Polonia czyta dzieciom” w Polskiej Szkole „Ogniwo” w Morrisville

03-27-2018

W spotkaniu...
Nauczyciele oraz...
Ryszard Druch...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

„Bez względu na to, ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości i przytulania, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji”. W myśl przytoczonych słów Jima Treleasea w sobotę 17 marca w prężnie działającej od blisko 17 lat Polskiej Szkole „Ogniwo” w Morrisville w Pensylwanii po raz trzeci odbyła się impreza realizowana w ramach projektu „Cała Polonia Czyta Dzieciom”.

Akcja ta ma zasięg globalny. Skierowana jest do środowisk polonijnych za granicą, ma na celu wzmocnienie działań proczytelniczych oraz wypromowanie mody na czytanie polskich książek. Doniosłości wydarzeniu dodali zaproszeni do wspólnego czytania goście: dr Dorota Andraka – prezes Centrali Polskich Szkół Dokształcających w USA, konsul Alicja Tunk – reprezentująca Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku, dr Omar Sangare – aktor, reżyser, pisarz i wykładowca w Williams College w Nowym Jorku, Barbara Milewski – kierowniczka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w Trenton oraz Robert Stodnick – emerytowany żołnierz amerykańskiej piechoty.

W świecie bajek

W spotkaniu uczestniczyło ok. 130 uczniów, którzy ze względu na wiek zostali podzieleni na cztery grupy. Po ciepłym powitaniu przez dyrektorkę szkoły panią Monikę Zarzycką i przedstawieniu się gości przyszedł czas na meritum. Na pierwszy rzut poszło przedstawienie o „Czerwonym Kapturku” przygotowane przez nauczycieli wczesnoszkolnych oraz dyrekcję. Narratorem był Omar Sangare. Dzieci z zapartym tchem wysłuchały bajki, obserwując efektowne stroje i pląsy swoich wychowawców. Pani Milewski przeczytała wartościowe opowiadanie o mądrości: „Trzy świnki”, niosące ze sobą pewne przesłanie. Dzieci mogły wykazać się zrozumieniem treści, odpowiadając m.in. na takie pytania jak: Co jest najważniejsze, gdy buduje się dom? Po czym można poznać, że ktoś jest mądry? Z kolei pan Stodnic z wielkim zaangażowaniem przeczytał po polsku książeczkę o psie Cliffordzie – „Nowy kolega”. Przedszkolaki i zerówkowicze przywitali zacnych gości piosenką: „Witajcie w naszej bajce”, wysłuchując w zamian opowiadania „Pan Miś jest głodny” K. Willson, J. Chapman, czytanego przez panią konsul.

Polskie wiersze

Spotkanie z uczniami klas starszych również przebiegło w niezwykle sympatycznej atmosferze. Ważną pozycją w klasyce poezji dziecięcej są wiersze Jana Brzechwy. Wybrana „Samochwała” plus dykcja i tembr głosu dr Sangare była prawdziwą ucztą dla uszu. Pani konsul przeczytała fragment książki Wiesława Lasockiego „Wojtek pod Monte Cassino”, angażując do wspólnego czytania czterech uczniów. Z godziny na godzinę tematyka literatury stawała się nieco poważniejsza. Uczniowie z uwagą słuchali opowieści o drodze do nauki języka polskiego sierżanta Stodnicka, który jest żywym przykładem na to, że niezależnie od wieku na naukę nigdy nie jest za późno. Na potwierdzenie swych słów przeczytał fragment opowiadania z podręcznika „Język polski – krok po kroku”. Na koniec spotkania, w ramach wdzięczności za 5-letnią pomoc w nauce języka polskiego, wręczył swojemu mentorowi Ryszardowi Druchowi własnoręcznie wykonany upominek w postaci modelu radzieckiego czołgu T34 „Rudy 102”.

Warto czytać!

Prezes dr Andraka przygotowała fragment wartościowego opowiadania „Cztery domy, a jedna rodzina”, które skłania do refleksji, do przyjrzenia się swoim relacjom rodzinnym. Odpowiedzi na pytanie, dlaczego wybrała akurat to opowiadanie, należy poszukać we własnym zaciszu domowym. Na koniec odbyła się improwizacja wiersza „Leń” J. Brzechwy czytanego przez pana Sangare w wykonaniu „mamy wszystkich polonijnych dzieci z dziesięciu stanów” – czyli prezes dr Doroty Andraki. Czytelnicze spotkanie zakończyło się wręczeniem kwiatów i wymianą pamiątkowych upominków.

Ciekawe propozycje książkowe, interaktywny sposób przekazania treści, zaangażowani uczniowie, a przede wszystkim znamienici goście sprawili, że to wyjątkowe wydarzenie okazało się dużym sukcesem. Pozostaje mieć nadzieję, że przełoży się to na intelektualne wycieczki uczniów po literaturze polskiej i tym samym bezpośredni kontakt z książką.

Anna Drężek

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com