Pensylwania

poleć serwis drukuj
W Wielką Sobotę nie...

Uroczysta oprawa świąt w Amerykańskiej Częstochowie

04-05-2018

Triduum Paschalne to najważniejsze dni roku liturgicznego w kościele, celebrujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nabożeństwa odbywające się w tych dniach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown miały niezwykle uroczystą oprawę.

Wielki Czwartek

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek. W tym dniu w Amerykańskiej Częstochowie odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej, którą koncelebrowali wszyscy ojcowie konwentu w Doylestown, dziękując Bogu za dar kapłaństwa i Eucharystii. Liturgii przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA. Eucharystia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia (tzw. „Ciemnica”) w Kaplicy św. Anny.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek Liturgia Męki i Śmierci Pana Jezusa odbyła się w Sanktuarium o godz. 15:00. Przewodniczył jej oraz wygłosił Słowo Boże o. Krzysztof Drybka, przeor Amerykańskiej Częstochowy. Wieczorem odbyło się także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu przed kościołem, które poprowadził o. Tymoteusz Tarnacki. Tegoroczne rozważania zostały zaczerpnięte z Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w Koloseum, przygotowane przez młodych ludzi.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień, w którym chrześcijanie czuwają przy grobie Pana Jezusa, adorując Go i oczekując z nadzieją na zmartwychwstanie. Wartę przy grobie, tak jak każdego roku, pełnili polscy harcerze z Filadelfii. W tym dniu nie mogło także zabraknąć tradycyjnej polskiej święconki. Przez niemalże cały dzień ojcowie błogosławili, w przedsionku kościoła, pokarmy wielkanocne przyniesione przez wiernych. O zmierzchu odbyła się uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył o. Dominik Libiszewski. W tym czasie, celebrując zmartwychwstanie Chrystusa, mogliśmy ponownie przeżyć historię zbawienia, wysłuchując wielu biblijnych czytań, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz uczestniczyć w poświęceniu wody.

Wielkanocny poranek

W niedzielny poranek odbyła się tradycyjna procesja i msza św. rezurekcyjna, której przewodniczył ojciec prowincjał Tadeusz Lizińczyk. W czasie procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła wierni nieśli sztandary oraz śpiewali tradycyjne polskiej pieśni, oddając cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ojcowie i bracia paulini posługujący w Amerykańskiej Częstochowie pragną życzyć, aby Zmartwychwstały Jezus napełniał wszystkich radością, pokojem oraz nadzieją, że tak jak Jezus zwyciężył śmierć, tak Bóg może uzdolnić nas do powstawania z naszych grzechów i słabości, dając nam nowe życie razem z Chrystusem.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,896.html

wróć

Fotorelacje

Uroczyste obchody rocznic zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej w Amerykańskiej Częstochowie

W niedzielę 15 kwietnia w Amerykańskiej Częstochowie odbyły się uroczyste obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej oraz ludobójstwa katyńskiego. W ramach tych uroczystości dzień wcześniej rozpoczęło się V Forum Polonijne pod hasłem „Budujmy wspólny front patriotyczny”. Za organizację obu wydarzeń odpowiedzialny był Komitet Obchodów Katastrofy Smoleńskiej i Ludobójstwa Katyńskiego. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
04-27-2018
Monte Carlo Whist w sali kościoła św. Cyryla i Metodego w Hartford
04-28-2018
83. doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej w The Plaza Hotel na Manhattanie
04-28-2018
Zabawa wiosenna w Klubie Polonia, Inc.
04-28-2018
Koncert zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz i IRA
04-28-2018
Spektakl „Truciciel” w Felician University w Lodi
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com