Pensylwania

poleć serwis drukuj
W Wielką Sobotę nie...

Uroczysta oprawa świąt w Amerykańskiej Częstochowie

04-05-2018

Triduum Paschalne to najważniejsze dni roku liturgicznego w kościele, celebrujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nabożeństwa odbywające się w tych dniach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown miały niezwykle uroczystą oprawę.

Wielki Czwartek

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek. W tym dniu w Amerykańskiej Częstochowie odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej, którą koncelebrowali wszyscy ojcowie konwentu w Doylestown, dziękując Bogu za dar kapłaństwa i Eucharystii. Liturgii przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA. Eucharystia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia (tzw. „Ciemnica”) w Kaplicy św. Anny.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek Liturgia Męki i Śmierci Pana Jezusa odbyła się w Sanktuarium o godz. 15:00. Przewodniczył jej oraz wygłosił Słowo Boże o. Krzysztof Drybka, przeor Amerykańskiej Częstochowy. Wieczorem odbyło się także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu przed kościołem, które poprowadził o. Tymoteusz Tarnacki. Tegoroczne rozważania zostały zaczerpnięte z Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w Koloseum, przygotowane przez młodych ludzi.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień, w którym chrześcijanie czuwają przy grobie Pana Jezusa, adorując Go i oczekując z nadzieją na zmartwychwstanie. Wartę przy grobie, tak jak każdego roku, pełnili polscy harcerze z Filadelfii. W tym dniu nie mogło także zabraknąć tradycyjnej polskiej święconki. Przez niemalże cały dzień ojcowie błogosławili, w przedsionku kościoła, pokarmy wielkanocne przyniesione przez wiernych. O zmierzchu odbyła się uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył o. Dominik Libiszewski. W tym czasie, celebrując zmartwychwstanie Chrystusa, mogliśmy ponownie przeżyć historię zbawienia, wysłuchując wielu biblijnych czytań, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz uczestniczyć w poświęceniu wody.

Wielkanocny poranek

W niedzielny poranek odbyła się tradycyjna procesja i msza św. rezurekcyjna, której przewodniczył ojciec prowincjał Tadeusz Lizińczyk. W czasie procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła wierni nieśli sztandary oraz śpiewali tradycyjne polskiej pieśni, oddając cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ojcowie i bracia paulini posługujący w Amerykańskiej Częstochowie pragną życzyć, aby Zmartwychwstały Jezus napełniał wszystkich radością, pokojem oraz nadzieją, że tak jak Jezus zwyciężył śmierć, tak Bóg może uzdolnić nas do powstawania z naszych grzechów i słabości, dając nam nowe życie razem z Chrystusem.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,896.html

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com