Pensylwania

poleć serwis drukuj
W Wielką Sobotę nie...

Uroczysta oprawa świąt w Amerykańskiej Częstochowie

04-05-2018

Triduum Paschalne to najważniejsze dni roku liturgicznego w kościele, celebrujące mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Nabożeństwa odbywające się w tych dniach w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown miały niezwykle uroczystą oprawę.

Wielki Czwartek

Triduum rozpoczyna się w Wielki Czwartek. W tym dniu w Amerykańskiej Częstochowie odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej, którą koncelebrowali wszyscy ojcowie konwentu w Doylestown, dziękując Bogu za dar kapłaństwa i Eucharystii. Liturgii przewodniczył o. Tadeusz Lizińczyk, prowincjał paulinów w USA. Eucharystia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Ołtarza Wystawienia (tzw. „Ciemnica”) w Kaplicy św. Anny.

Wielki Piątek

W Wielki Piątek Liturgia Męki i Śmierci Pana Jezusa odbyła się w Sanktuarium o godz. 15:00. Przewodniczył jej oraz wygłosił Słowo Boże o. Krzysztof Drybka, przeor Amerykańskiej Częstochowy. Wieczorem odbyło się także nabożeństwo Drogi Krzyżowej na placu przed kościołem, które poprowadził o. Tymoteusz Tarnacki. Tegoroczne rozważania zostały zaczerpnięte z Drogi Krzyżowej z papieżem Franciszkiem w Koloseum, przygotowane przez młodych ludzi.

Wielka Sobota

Wielka Sobota to dzień, w którym chrześcijanie czuwają przy grobie Pana Jezusa, adorując Go i oczekując z nadzieją na zmartwychwstanie. Wartę przy grobie, tak jak każdego roku, pełnili polscy harcerze z Filadelfii. W tym dniu nie mogło także zabraknąć tradycyjnej polskiej święconki. Przez niemalże cały dzień ojcowie błogosławili, w przedsionku kościoła, pokarmy wielkanocne przyniesione przez wiernych. O zmierzchu odbyła się uroczysta Liturgia Wigilii Paschalnej, której przewodniczył o. Dominik Libiszewski. W tym czasie, celebrując zmartwychwstanie Chrystusa, mogliśmy ponownie przeżyć historię zbawienia, wysłuchując wielu biblijnych czytań, odnowić przyrzeczenia chrzcielne oraz uczestniczyć w poświęceniu wody.

Wielkanocny poranek

W niedzielny poranek odbyła się tradycyjna procesja i msza św. rezurekcyjna, której przewodniczył ojciec prowincjał Tadeusz Lizińczyk. W czasie procesji z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła wierni nieśli sztandary oraz śpiewali tradycyjne polskiej pieśni, oddając cześć Chrystusowi Zmartwychwstałemu.

Z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego ojcowie i bracia paulini posługujący w Amerykańskiej Częstochowie pragną życzyć, aby Zmartwychwstały Jezus napełniał wszystkich radością, pokojem oraz nadzieją, że tak jak Jezus zwyciężył śmierć, tak Bóg może uzdolnić nas do powstawania z naszych grzechów i słabości, dając nam nowe życie razem z Chrystusem.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,896.html

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-26-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Community Bookstore
09-27-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Brooklyn Public Library
09-28-2018
Weekend małżeński w klasztorze salwatorianów – na Wzgórzu Miłosierdzia
09-28-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk na University of Rochester
09-29-2018
Polka party w Polskim Domu w Filadelfii
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com