Pensylwania

poleć serwis drukuj

Tradycyjna pielgrzymka członków Stowarzyszenia „Polonia Technica”

07-06-2017

Delegacja „Polonia...
Dr Janusz Romański...
Prowincjał o....
Granitowa tablica w...

18 czerwca 2017 r. do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, czyli tzw. Amerykańskiej Częstochowy w Doylestown, PA, przybyli członkowie Stowarzyszenia Polskich Inżynierów „Polonia Technica”, aby wziąć udział w mszy świętej odprawianej w tym dniu w intencji inżynierów i techników – członków stowarzyszenia.

Patriotyczny rodowód

Pielgrzymka ta jest już tradycją Stowarzyszenia. Jej uczestnicy spotkali się pod granitową tablicą pamiątkową, która została umieszczona na wieży kościelnej ku pamięci polskich inżynierów i techników i w celu upamiętnienia ich wybitnego dorobku wniesionego w budowę Stanów Zjednoczonych. Następnie członkowie PT udali się na mszę święta do głównego kościoła. Mszę celebrował prowincjał sanktuarium ojciec Mikołaj Socha w asyście ojca Lucjusza Tyrasińskiego.

Podczas mszy dr Janusz Romański wygłosił krótką mowę, w której przytoczył zasadnicze fakty z historii stowarzyszenia oraz omówił zadania na przyszłość. Stowarzyszenie „Polonia Technica” należy do organizacji polonijnych, które powstały w okresie II wojny światowej. To z tamtych czasów wywodzi się patriotyczny rodowód i tradycje organizacji oraz polonijne formy jej działania na ziemi amerykańskiej. „Polonia Technica” powstała 16 maja 1941 r. w Nowym Jorku, który w tym czasie był największym skupiskiem polonijnym w USA. Stowarzyszenie założone zostało z myślą o wojennych emigrantach, miało otaczać troską i opieką byłych żołnierzy i weteranów. Obecnie Stowarzyszenie kontynuuje swoje działania, inspirując i wspierając polonijnych inżynierów i profesjonalistów. Stowarzyszenie buduje zawodowy prestiż polskich inżynierów w społeczeństwie amerykańskim. Program działań stowarzyszenia zmienił się po roku 1989, gdy powstały nowe możliwości polonijnej współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Nowym Jorku. Od kilku lat „Polonia Technica”’ działa w Radzie Polonijnej przy konsulacie RP w Nowym Jorku.

Wybitni członkowie

Stowarzyszenie „Polonia Technica” współpracuje z szeregiem organizacji polonijnych działających na wschodnim wybrzeżu USA. Należy tu wymienić następujące organizacje: Instytut im. Józefa Piłsudskiego, Polski Instytut Naukowy – PIASA, Fundacja Kościuszkowska, Organizacja Studentów Polskich w Nowym Jorku, Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Polski Uniwersytet Ludowy w Filadelfii, Klub Medyka czy Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Amerykańskiej Częstochowie.

Wśród członków „Polonia Technica” było wielu wybitnych inżynierów i naukowców. Warto wymienić choćby kilka nazwisk: dr Stephanie Kwolek – chemik, twórca konstrukcyjnego polimeru Kevlaru, Tadeusz Sendzimier – wynalazca walcarek i twórca metody walcowania stali, Frank N. Piasecki – fenomenalny konstruktor militarnych helikopterów typu Tandem, Walter Gabreski – twórca sztucznej aorty wykonanej z Dakronu, Paul Baran – twórca zasad sieci internet, Rudolf Modrzejewski – wybitny budowniczy mostów w Ameryce i Kanadzie, Erazm Jerzmanowski – filantrop, człowiek, który oświetlił ulice Ameryki, twórca polskiego Nobla, Steve Wozniak – budowniczy pierwszego personalnego komputera, Henry Petroski – inżynier, wybitny autor szeregu książek z historii techniki i Zbigniew Piasek – redaktor i wydawca encyklopedii światowego dziedzictwa kulturowego Polonii Świata. Wybitnym inżynierem był też Tadeusz Kościuszko, budowniczy fortyfikacji, które zadecydowały o wygranej wojnie z Anglikami i zapewniły zwycięstwo Rewolucji Amerykańskiej, bohater dwóch narodów – Polski i Ameryki.

Bogata historia

Stowarzyszenie „Polonia Technica” aktywnie promuje historię wybitnych inżynierów, wystawia im historyczne tablice, pisze publikacje, organizuje tematyczne odczyty i wykłady. „Polonia Technica” współpracuje także z Naczelną Organizacją Techniczną w Polsce i uczestniczy w Światowych Kongresach Polskich Inżynierów organizowanych w Polsce. IV Światowy Kongres Polskich Inżynierów jest planowany w Krakowie w roku 2019.

76 lat bogatej polonijnej historii Stowarzyszenia „Polonia Technica” dobitnie potwierdziło potrzebę działania organizacji dla dobra Polonii amerykańskiej i naszej ojczyzny – Polski. Członkowie „Polonia Technica” przybyli do świętego sanktuarium, aby się pomodlić w intencji polskich inżynierów i techników oraz aby otrzymać błogosławieństwo Boże na dalszy okres swoich działań. W tym roku Stowarzyszenie „Polonia Technica” wyróżniło sanktuarium i ojców paulinów miniaturą Filadelfijskiego Dzwonu Wolności w uznaniu wieloletniego wkładu pracy duszpasterskiej wniesionego w kształtowanie katolickich postaw inżynierów i techników „Polonia Technica” oraz za budowę prestiżu Polonii amerykańskiej. Wyróżnienie przekazane podczas mszy ojcu Mikołajowi Socha będzie eksponowane w historycznym muzeum w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

Janusz Romański


Cele statutowe Stowarzyszenia „Polonia Technica”:

  • integracja polonijnego środowiska inżynierów i techników w celu wymiany doświadczeń i utrzymania więzi narodowych,
  • edukacja inżynierów i techników polskich w USA poprzez organizowanie odczytów, szkoleń oraz rozpowszechnianie publikacji naukowo-technicznych,
  • udział w działalności profesjonalnych amerykańskich stowarzyszeń,
  • udzielanie szeroko pojętej pomocy osobom studiującym, wywodzącym się z polskiej grupy etnicznej,
  • utrzymywanie ścisłych kontaktów z instytucjami naukowymi i organizacjami technicznymi w Polsce oraz wymiana doświadczeń i informacji technicznych,
  • współpraca z profesjonalnymi organizacjami polonijnymi za granicą.
wróć

Fotorelacje

Rok Fatimski w Amerykańskiej Częstochowie

„Odmawiajcie codziennie różaniec, aby uzyskać pokój dla świata” – powtarzała Maryja 100 lat temu w czasie objawień w okolicy portugalskiej miejscowości Fatima. W całym kościele powszechnym w 2017 roku celebrowana jest setna rocznica tamtych wydarzeń. Również w Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown jubileusz ten był obchodzony wyjątkowo uroczyście. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
10-22-2017
Projekcja filmu „Botoxx” w Scandinavia House
10-22-2017
Zabawa z okazji 34-lecia programu radiowego Głos Polski
10-22-2017
2. doroczny turniej golfowy
10-22-2017
Bankiet jubileuszowy z okazji 100-lecia Okręgu VII Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce
10-22-2017
Msza św. na cmentarzu Calvary Cementery w Middletown
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com