Pensylwania

poleć serwis drukuj

Koncert Chopinowski w Filadelfii wpisał się w obchody 100-lecia niepodległości Polski

04-05-2018

Tiffany Loomis,...
Jolanta Chojecka,...
Deborah Majka,...

11 marca 2018 r. w Filadelfii odbył się doroczny Koncert Chopinowski, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Dziedzictwa Polskiego (Polish Heritage Society of Philadelphia – PHSP). Wydarzenie jak zwykle miało na celu uczczenie kolejnej rocznicy urodzin polskiego kompozytora, a ponadto wpisało się w tegoroczne obchody 100-lecia niepodległości Polski.

Gości powitała konsul honorowa RP Deborah „Debbie” Majka, która przy tej okazji przedstawiła zgromadzonym Jolantę Chojecką, kierownika Wydziału Kultury, Nauki i Informacji w ambasadzie RP w Waszyngtonie. Krótkie przemówienie wygłosiła także prezydent PHSP Jean Joka, która pokrótce przybliżyła cele Stowarzyszenia oraz zaprosiła obecnych do uczestnictwa w następnych wydarzeniach.

Gwiazdą wieczoru był Alexei Tartakovsky, uznawany za jednego z najzdolniejszych pianistów młodego pokolenia. Jego talent został już doceniony podczas licznych konkursów pianistycznych na całym świecie. Jest zwycięzcą międzynarodowych konkursów w Stanach Zjednoczonych, takich jak: American Fine Arts Festival International Piano Competition, Heida Hermanns International Competition w Westport, Connecticut czy New York Concert Artists International Concerto Competition i Queens College Concerto Competition. Był także półfinalistą Konkursu Chopinowskiego, który odbył się w Warszawie w 2015 roku.

Podczas koncertu w Filadelfii Alexei Tartakovsky zaprezentował utwory Beethovena, Chopina i Strawińskiego. Kunszt muzycznych interpretacji w jego wykonaniu został doceniony przez publiczność, która nagrodziła młodego pianistę burzą oklasków, niemilknącą do momentu, kiedy Alexei ponownie pokazał się na scenie, by wykonać utwór na bis – Grande Valse Brillante Chopina.

Informacje o kolejnych wydarzeniach organizowanych przez PHSP można znaleźć na stronie: www.polishcultureacpc.org/orgs/PHSP.html.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com