Pensylwania

poleć serwis drukuj
Tadeusz Turkowski...
Skrzypaczka Anna...
Mariola Kojer,...
Dr Elżbieta...

IX Salon Polskiej Poezji i Muzyki w Filadelfii

04-15-2018

W sobotę 7 kwietnia 2018 r. w domu dr Elżbiety Zechenter w Filadelfii odbył się IX Salon Polskiej Poezji i Muzyki. To doroczna impreza filadelfijskiego oddziału Fundacji Kościuszkowskiej, którym od lat kieruje Jolanta Roman. W tym roku współorganizatorem spotkania było The Jagiellonia Law Society.

W pięknym salonie kominkowym zebrało się ponad 60 Polaków i Amerykanów, którzy wysłuchali najpierw krótkiej prelekcji dr Elżbiety Zechenter o życiu i twórczości Stanisława Barańczaka – znakomitego polskiego poety, tłumacza i eseisty. Później kilku uczestników spotkania czytało po polsku i po angielsku wiersze Jana Kochanowskiego, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

W programie poetyckim znalazł się czas na wspomnienie o zmarłym 13 marca br. Andrzeju Wali, poecie, felietoniście, społeczniku, założycielu i długoletnim dyrektorze Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego im. Bronisława Malinowskiego w Atlantic City, NJ. Dokonujący krótkiego wspomnienia o zmarłym Ryszard Druch z Druch Studio Gallery w Trenton, NJ, zwrócił uwagę słuchaczy na fakt, że Andrzej Wala przez wiele lat organizował w Atlantic City – wraz z innymi członkami PATE – doroczne Seminaria Antropologiczne z udziałem indianistów uniwersyteckich ze Stanów Zjednoczonych, Polski, jak i miłośników historii i kultury indiańskiej. Referaty tych seminariów opracowywał później redakcyjnie i wydawał w formie kolejnych tomów. Były aktor Teatru Hybrydy w Warszawie Tadeusz Turkowski z Trenton, NJ, przypomniał zebranym dwa wiersze Andrzeja Wali, w tym wzruszający wiersz dedykowany, obecnej na spotkaniu, jego żonie Barbarze.

Po części poetyckiej kilka krótkich utworów muzycznych wykonała na skrzypcach Anna Filochowska, która oczarowała wszystkich swoim talentem muzycznym, wykonując mistrzowsko m.in. utwór polskiego kompozytora Henryka Wieniawskiego.

Barbara Green

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com