Pensylwania

poleć serwis drukuj

Dzień Zucha w Amerykańskiej Częstochowie

05-12-2018

Od wielu tygodni...
Każdy zuch zdobył...
W tym dniu nie...

To już swoistego rodzaju tradycja, że każdego roku na początku wiosny polonijni harcerze i harcerki zjeżdżają się do Amerykańskiej Częstochowy, aby razem celebrować Dzień Zucha. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się 22 kwietnia pod hasłem „Zuch Podróżnik”, udział wzięły gromady zuchowe Hufca Harcerek Podhale z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Maryland.

Od wielu tygodni zuchy pod kierownictwem harcerskiej młodzieży i kadry instruktorskiej przygotowywały się do tego spotkania, podróżując na swoich zbiórkach balonem pana Fileasa Fogga z kraju do kraju oraz zaliczając wizy i pieczątki w swoich zuchowych paszportach. Każdy zuch zdobył sprawność „Zucha Podróżnika”, oficjalną odznakę i malutki globusik na pamiątkę tej przygody. Uwieńczeniem tych podróży był prawdziwy balon, którym odważne zuchy wzbiły się ponad łąki w Amerykańskiej Częstochowie. W tym dniu nie zabrakło również gier i zabaw na świeżym powietrzu, przygotowanych przez harcerki i harcerzy, oraz wesołego kominka, na którym każda gromada zaprezentowała inny kraj.

Specjalnymi gośćmi kominka byli przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego hm. Robert Rospędzihowski oraz Naczelniczka Harcerek hm. Oleńka Mańkowska z Londynu oraz przedstawiciele wszystkich chorągwi harcerskich poza granicami kraju. Jak zwykle ważną częścią Dnia Zucha była msza św. odprawiona przez o. Bartłomieja Marciniaka, a w której także wzięli udział instruktorzy i instruktorki uczestniczący w XXIV Adastrze. Przygody zuchów nie kończą się nigdy, dlatego po zakończeniu podróży balonem dookoła świata rozpoczną się przygotowania do morskich przygód na letniej kolonii w Amerykańskiej Częstochowie, na której zdobędą sprawność „Marynarza”.

pwd. Beata Krużel, hm. Maria Bielska

wróć

Fotorelacje

Uroczystość przy pomniku gen. T. Kościuszki w St. Petersburg

6 maja 2018 roku Polonia ze środkowo-zachodniej części Florydy spotkała się przed pomnikiem gen. Tadeusza Kościuszki w Williams Park w St. Petersburg w celu uczczenia kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą ojczyznę. Organizatorem uroczystości, jak każdego roku, był Amerykański Instytut Kultury Polskiej w Tampa Bay, który jest także fundatorem tego wzniesionego w 2000 roku pomnika autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Fot. Jola Piatek

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Maj
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
05-22-2018
Projekcja filmu „Cicha Noc”
05-25-2018
Dyżur konsularny w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater
05-26-2018
Piknik Szkoły Języka Polskiego im. św. Wojciecha w Filadelfii
05-26-2018
Festiwal „Polska przez wieki”
05-26-2018
Wieczór karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com