Pensylwania

poleć serwis drukuj

Dzień Zucha w Amerykańskiej Częstochowie

05-12-2018

Od wielu tygodni...
Każdy zuch zdobył...
W tym dniu nie...

To już swoistego rodzaju tradycja, że każdego roku na początku wiosny polonijni harcerze i harcerki zjeżdżają się do Amerykańskiej Częstochowy, aby razem celebrować Dzień Zucha. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się 22 kwietnia pod hasłem „Zuch Podróżnik”, udział wzięły gromady zuchowe Hufca Harcerek Podhale z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Maryland.

Od wielu tygodni zuchy pod kierownictwem harcerskiej młodzieży i kadry instruktorskiej przygotowywały się do tego spotkania, podróżując na swoich zbiórkach balonem pana Fileasa Fogga z kraju do kraju oraz zaliczając wizy i pieczątki w swoich zuchowych paszportach. Każdy zuch zdobył sprawność „Zucha Podróżnika”, oficjalną odznakę i malutki globusik na pamiątkę tej przygody. Uwieńczeniem tych podróży był prawdziwy balon, którym odważne zuchy wzbiły się ponad łąki w Amerykańskiej Częstochowie. W tym dniu nie zabrakło również gier i zabaw na świeżym powietrzu, przygotowanych przez harcerki i harcerzy, oraz wesołego kominka, na którym każda gromada zaprezentowała inny kraj.

Specjalnymi gośćmi kominka byli przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego hm. Robert Rospędzihowski oraz Naczelniczka Harcerek hm. Oleńka Mańkowska z Londynu oraz przedstawiciele wszystkich chorągwi harcerskich poza granicami kraju. Jak zwykle ważną częścią Dnia Zucha była msza św. odprawiona przez o. Bartłomieja Marciniaka, a w której także wzięli udział instruktorzy i instruktorki uczestniczący w XXIV Adastrze. Przygody zuchów nie kończą się nigdy, dlatego po zakończeniu podróży balonem dookoła świata rozpoczną się przygotowania do morskich przygód na letniej kolonii w Amerykańskiej Częstochowie, na której zdobędą sprawność „Marynarza”.

pwd. Beata Krużel, hm. Maria Bielska

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-26-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Community Bookstore
09-27-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Brooklyn Public Library
09-28-2018
Weekend małżeński w klasztorze salwatorianów – na Wzgórzu Miłosierdzia
09-28-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk na University of Rochester
09-29-2018
Polka party w Polskim Domu w Filadelfii
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com