Pensylwania

poleć serwis drukuj

Dzień Zucha w Amerykańskiej Częstochowie

05-12-2018

Od wielu tygodni...
Każdy zuch zdobył...
W tym dniu nie...

To już swoistego rodzaju tradycja, że każdego roku na początku wiosny polonijni harcerze i harcerki zjeżdżają się do Amerykańskiej Częstochowy, aby razem celebrować Dzień Zucha. W tegorocznym spotkaniu, które odbyło się 22 kwietnia pod hasłem „Zuch Podróżnik”, udział wzięły gromady zuchowe Hufca Harcerek Podhale z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i Maryland.

Od wielu tygodni zuchy pod kierownictwem harcerskiej młodzieży i kadry instruktorskiej przygotowywały się do tego spotkania, podróżując na swoich zbiórkach balonem pana Fileasa Fogga z kraju do kraju oraz zaliczając wizy i pieczątki w swoich zuchowych paszportach. Każdy zuch zdobył sprawność „Zucha Podróżnika”, oficjalną odznakę i malutki globusik na pamiątkę tej przygody. Uwieńczeniem tych podróży był prawdziwy balon, którym odważne zuchy wzbiły się ponad łąki w Amerykańskiej Częstochowie. W tym dniu nie zabrakło również gier i zabaw na świeżym powietrzu, przygotowanych przez harcerki i harcerzy, oraz wesołego kominka, na którym każda gromada zaprezentowała inny kraj.

Specjalnymi gośćmi kominka byli przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego hm. Robert Rospędzihowski oraz Naczelniczka Harcerek hm. Oleńka Mańkowska z Londynu oraz przedstawiciele wszystkich chorągwi harcerskich poza granicami kraju. Jak zwykle ważną częścią Dnia Zucha była msza św. odprawiona przez o. Bartłomieja Marciniaka, a w której także wzięli udział instruktorzy i instruktorki uczestniczący w XXIV Adastrze. Przygody zuchów nie kończą się nigdy, dlatego po zakończeniu podróży balonem dookoła świata rozpoczną się przygotowania do morskich przygód na letniej kolonii w Amerykańskiej Częstochowie, na której zdobędą sprawność „Marynarza”.

pwd. Beata Krużel, hm. Maria Bielska

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com