Pensylwania

poleć serwis drukuj
W festiwalu wzięło...

Festiwal „Polska przez wieki” w Amerykańskiej Częstochowie

05-31-2018

W czasie weekendu z okazji święta Memorial Day już drugi rok z rzędu w Amerykańskiej Częstochowie organizowany był festyn historyczny pod nazwą: „Poland Through the Ages” – „Polska przez wieki”. Wydarzenie to odbyło się w sobotę i niedzielę (26 i 27 maja) na terenie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

W festiwalu wzięło udział wiele grup rekonstrukcji historycznej z różnych epok naszego narodu, od X do XX wieku, między innymi: Chorągiew Jasnogórska, Chorągiew Hetmana Potockiego z Michigan, Twisted Knot Company of Pike and Shotte z Pensylwanii, Kievskii Cuirassiers z Indiany, Roman Stadium z Long Island, Kathleen Nassau, Max Burheart oraz wiele innych. Największą część stanowiły grupy siedemnastowieczne, przedstawiające okres potopu szwedzkiego, które przedstawiły symboliczną inscenizację oblężenia Jasnej Góry. Odbyły się także pokazy walk rycerskich, broni białej oraz palnej, szermierki, zobaczyć można było też wyposażenie żołnierzy z II wojny światowej. Prezentowano także stroje oraz zwyczaje różnych epok.

Oprócz występów historycznych na majowym festiwalu nie mogło zabraknąć części rozrywkowej oraz kulinarnej. Wystąpiły różne grupy taneczne oraz muzyczne: Zobieda’s Dancers, Firebird Chamber Group, Folk Dance Club Kaleidoscope, Vistula Danza, piosenkarz Sydney Star – Leszek Stadnik oraz inni. Uczestnicy mogli także posmakować wspaniałego polskiego jedzenia oraz piwa. Festyn zakończył się w kafeterii sanktuaryjnej uroczystą „Ucztą Królewską”, podczas której zaprezentowano polskie zwyczaje dworskie oraz podano pieczone prosię z jabłkiem.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,927.html

wróć

Fotorelacje

jubileusz 25-lecia kapłaństwa ks. Andrzeja Waśko w polskiej parafii Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu

9 czerwca br. w sali parafialnej kościoła Matki Bożej Pocieszenia na Williamsburgu, NY odbyła się zabawa taneczna pod hasłem „Powitanie lata z Jubilatem". Podczas imprezy świętowano 25-lecie święceń kapłańskich ks. Andrzeja Waśko, wikarego w tej polskiej parafii. W programie zabawy był przewidziany m.in. taneczny korowód z jubilatem, o oprawę muzyczną zadbał zespól Sygnał, a wszyscy goście mogli liczyć na smaczny posiłek. Fot. Marcin Żurawicz

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com