Pensylwania

poleć serwis drukuj
W festiwalu wzięło...

Festiwal „Polska przez wieki” w Amerykańskiej Częstochowie

05-31-2018

W czasie weekendu z okazji święta Memorial Day już drugi rok z rzędu w Amerykańskiej Częstochowie organizowany był festyn historyczny pod nazwą: „Poland Through the Ages” – „Polska przez wieki”. Wydarzenie to odbyło się w sobotę i niedzielę (26 i 27 maja) na terenie Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA.

W festiwalu wzięło udział wiele grup rekonstrukcji historycznej z różnych epok naszego narodu, od X do XX wieku, między innymi: Chorągiew Jasnogórska, Chorągiew Hetmana Potockiego z Michigan, Twisted Knot Company of Pike and Shotte z Pensylwanii, Kievskii Cuirassiers z Indiany, Roman Stadium z Long Island, Kathleen Nassau, Max Burheart oraz wiele innych. Największą część stanowiły grupy siedemnastowieczne, przedstawiające okres potopu szwedzkiego, które przedstawiły symboliczną inscenizację oblężenia Jasnej Góry. Odbyły się także pokazy walk rycerskich, broni białej oraz palnej, szermierki, zobaczyć można było też wyposażenie żołnierzy z II wojny światowej. Prezentowano także stroje oraz zwyczaje różnych epok.

Oprócz występów historycznych na majowym festiwalu nie mogło zabraknąć części rozrywkowej oraz kulinarnej. Wystąpiły różne grupy taneczne oraz muzyczne: Zobieda’s Dancers, Firebird Chamber Group, Folk Dance Club Kaleidoscope, Vistula Danza, piosenkarz Sydney Star – Leszek Stadnik oraz inni. Uczestnicy mogli także posmakować wspaniałego polskiego jedzenia oraz piwa. Festyn zakończył się w kafeterii sanktuaryjnej uroczystą „Ucztą Królewską”, podczas której zaprezentowano polskie zwyczaje dworskie oraz podano pieczone prosię z jabłkiem.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,927.html

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
08-19-2018
Piknik w Bazylice św. Stanisława w Chicopee
08-19-2018
Doroczny piknik w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus
08-19-2018
6. Doroczny piknik klubu motocyklowego Polish Legion w Bensalem
08-19-2018
PIKNIK PARAFIALNY parafii Św. Teresy
08-19-2018
Piknik Parafii MB Częstochowskiej w Turners Falls
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com