Pensylwania

poleć serwis drukuj

Pielgrzymka Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica” do Amerykańskiej Częstochowy

06-15-2018

Delegacja...
Przeor o. Tadeusz...
Członkowie „Polonia...

W niedzielę 3 czerwca 2018 r. do Narodowego Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, PA – tzw. Amerykańskiej Częstochowy – przybyła delegacja Stowarzyszenia Polskich Inżynierów i Techników „Polonia Technica”, aby wziąć udział w mszy świętej w intencji członków, sympatyków stowarzyszenia i ich rodzin.

Ważna rola modlitwy

Uroczysta msza święta została odprawiona w głównym kościele przez przeora Tadeusza Lizyńczyka. W kazaniu o. Tadeusz podkreślił udział polonijnych inżynierów w tradycyjnej pielgrzymce, której celem jest modlitwa i prośba o błogosławieństwo Boże dla członków stowarzyszenia „Polonia Technica”. – Modlitwa jest ważnym elementem naszego życia i daje wiele wsparcia moralnego, tak potrzebnego w dzisiejszej bardzo trudnej i nieustabilizowanej sytuacji na świecie. Żyjemy w czasach ciągłej pogoni za sukcesem, nie mamy czasu na spokojne załatwianie spraw dnia codziennego, narażeni jesteśmy na wiele niebezpieczeństw, jakie niesie ze sobą postęp cywilizacyjny. Pojawiające się akty społecznej agresji nie budują w nas spokoju. Przytłaczający ogrom działań medialnych i internetu ma bardzo duży wpływ na kształtowanie naszych postaw i decyzji. Modlitwa daje nam tak potrzebną do życia równowagę duchową – mówił o. Tadeusz.

Osiągnięcia polskich inżynierów

Następnie z ambony w sanktuarium do licznie zebranych wiernych przemówił dr Janusz Romański, prezes „Polonia Technica”. Jego słowa nagrodzone zostały aplauzem zgromadzonych. W swojej wypowiedzi dr Janusz Romański przedstawił wybitnych polsko-amerykańskich inżynierów i ich epokowe techniczne osiągnięcia. Przybliżył sylwetki m.in. Tadeusza Sendzimira, biznesmana i metalurga; Franka Piaseckiego, konstruktora helikopterów; Erazma Jerzmanowskiego, twórcy oświetlenia gazowego; Stephanie Kwolek, wynalazcy włókna kevlar; Wojciecha Rostafińskiego, naukowca NASA; gen. Zdzisława Starosteckiego, twórcy rakiety Patriot; oraz gen. Tadeusza Kościuszko, stratega, inżyniera militarnych fortyfikacji i innych, podkreślając ich wybitny udział w dziele budowy Ameryki na przestrzeni wielu lat. Prezes Romański podziękował także o. Tadeuszowi za modlitwę i wsparcie duchowe okazywane przez ojców paulinów przez wiele lat członkom Stowarzyszenia „Polonia Technica”. Mówca poprosił o. Tadeusza o dalsze, tak bardzo potrzebne w życiu codziennym błogosławieństwo i modlitwę za polsko-amerykańskich inżynierów i techników „Polonia Technica”.

Medal uznania

W czasie mszy św. dr Romański przekazał o. Tadeuszowi Lizyńczykowi medal Kazimierza Pułaskiego, przyznany sanktuarium jako wyraz uznania za ofiarną i oddaną pracę duszpasterską ojców paulinów dla Polonii i Polski. Polsko-amerykańscy inżynierowie i technicy bardzo wysoko cenią sobie duchową i religijną współpracę z ojcami paulinami w Narodowym Sanktuarium w Amerykańskiej Częstochowie i w Nowym Jorku w kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika, w którym odbywały się msze święte organizowanie z okazji kolejnych jubileuszy powstania Stowarzyszenia „Polonia Technica”. Ostania taka msza odbyła się w maju 2016 r. z okazji jubileuszu 75-lecia Stowarzyszenia „Polonia Technica”. Po zakończeniu nabożeństwa odbyło się zebranie zarządu PT, na którym omawiano możliwość zakupu gabloty do muzeum w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, w której można byłoby wyeksponować materiały historyczne obrazujące dorobek Stowarzyszenia „Polonia Technica”.

Historia „Polonia Technica”

Historyczna tablica „Polonia Technica” ustawiona na wieży kościelnej spełnia swoje historyczne zadanie, oddając hołd pokoleniom członków i inżynierów „Polonia Technica”, którzy swoją ofiarną pracą budowali Amerykę. Historyczny dorobek Stowarzyszenia „Polonia Technica” należy ocalić od zapomnienia. Granitowa historyczna tablica informuje Polonię o Stowarzyszeniu. Należy podkreślić, że na przestrzeni lat Stowarzyszenie „Polonia Technica” ofiarowało ojcom paulinom liczne honorowe medale do muzeum w sanktuarium, które obecnie są wyeksponowane w specjalnej gablocie. Ekspozycja ofiarowanych medali cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Na zebraniu poruszono także kwestię dopracowania programu polityki stypendialnej oraz potrzebę uaktualnienia strony internetowej stowarzyszenia „Polonia Technica”.

Prezes dr Janusz Romański serdecznie dziękował kolegom i koleżankom z „Polonia Technica”, m.in. Waldemarowi Lipińskiemu, Marii i Tadeuszowi Gryszko, swojej małżonce dr Małgorzacie Romańskiej i Leszkowi Kuciebie ze swoim ojcem, którzy przybyli do Amerykańskiej Częstochowy na pielgrzymkę i wsparli program Stowarzyszenia „Polonia Technica”.

dr Janusz Romański

wróć

Fotorelacje

25-lecie Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield

W sobotę, 2 marca, w eleganckich wnętrzach The Bethwood w Totowa, NJ odbył się bankiet jubileuszowy z okazji 25-lecia Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. św. Stanisława Kostki w Garfield, NJ oraz zjazd absolwentów. Fot. Archiwum szkoły

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com