Pensylwania

poleć serwis drukuj
Pielgrzymka każdego...

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy

07-05-2018

W niedzielę 1 lipca odbyła się XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do Amerykańskiej Częstochowy. Pielgrzymka każdego roku gromadzi słuchaczy i sympatyków Radia Maryja za oceanem – w USA i Kanadzie. Tegorocznemu modlitewnemu spotkaniu w Doylestown, PA towarzyszyło hasło: „Polska miłością wskrzeszona”. Nawiązywało ono do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Goście z Polski

Na uroczystościach w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown obecni byli m.in. abp Wacław Depo – Metropolita Częstochowski, o. Zbigniew Pieńkos CSsR – dyrektor Centrali Radia Maryja w Chicago, o. Tadeusz Rydzyk – założyciel i dyrektor Radia Maryja, o. Jan Król CSsR, o. Łucjan Królikowski OFMConv – kapłan, który podczas II wojny światowej uratował życie 150 dzieci oraz wielu innych gości z Polski i USA.

Program pielgrzymki rozpoczął się od koncertu patriotyczno-religijnego w wykonaniu chóru i zespołu muzycznego pod dyrekcją Zbigniewa Blicharza z Sanktuarium Jana Pawła II w Lombard w stanie Illinois. Centralnym punktem uroczystości była msza święta, transmitowana na żywo przez TV Trwam. Przewodniczył jej abp Wacław Depo.

Pamiątkowa tablica

Przed rozpoczęciem Eucharystii arcybiskup dokonał poświęcenia pamiątkowej tablicy w przedsionku kościoła, dedykowanej o. Łucjanowi Królikowskiemu OFMConv. Ojciec Łucjan, liczący już 99 lat, uratował życie polskim sierotom, które ucierpiały w czasie II wojny światowej, przeprowadzając 150 dzieci do Kanady.

Na początku mszy świętej został także odczytany list prezydenta RP Andrzeja Dudy, przysłany specjalnie na tę uroczystość. Następnie wszystkich zgromadzonych przywitał o. Krzysztof Drybka OSPPE, przeor Amerykańskiej Częstochowy.

Patriotyczna homilia

Abp Wacław Depo w czasie wygłoszonej homilii wielokrotnie nawiązywał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Miłością Boga wskrzeszony naród Polski ma dzisiaj zobowiązanie: dziękować Bogu za wolność i życie! – mówił. Metropolita Częstochowski podkreślił także rolę Amerykańskiej Częstochowy, szczególnie jako centralnego miejsca kultu i pielgrzymek Polonii amerykańskiej i kanadyjskiej. – Tak jak Częstochowa, z Jasną Górą, jest duchową stolicą Polski, tak to miejsce, którym jest Częstochowa Amerykańska, jest duchową stolicą Polonii! Dlatego na tym samym fundamencie wiary w sposób szczególny została wyróżniona, aby przez to nałożyła na nas, pielgrzymów, nowe patriotyczno-religijne zobowiązanie, które dzisiaj brzmi: „Polska miłością wskrzeszona!” – powiedział arcybiskup Depo.

„Głośmy Ewangelię!”

Na koniec mszy świętej o. Tadeusz Rydzyk CSsR podziękował wszystkim zgromadzonym w kościele w Doylestown i skierował słowa zachęty do uczestników pielgrzymki. – Potrzeba wielkiego zrywu wszystkich Polaków, by pomóc tym, którzy się gdzieś gubią (…) Musimy się zmobilizować, aby „wstać z kanapy” – jak mówi papież Franciszek – i głosić Ewangelię wszędzie, bo po to nas Matka Najświętsza tutaj zebrała, aby nas umocnić, bo walka jest potężna, tu chodzi o duszę świata – zachęcał ojciec Rydzyk.

XX Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja zakończyła się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego, który zakończył arcybiskup Wacław Depo słowami nawiązującymi do hasła tegorocznego spotkania: „Jeszcze Polska nie zginęła, póki kochamy! Amen”.

o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,950.html

wróć

Fotorelacje

O. Adam Szustak w Worcester

W dniach 24-26 sierpnia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Worcester, MA odbyły się rekolekcje, które prowadził dominikanin o. Adam Szustak. Trzydniowe rekolekcje opierały się o codzienną Eucharystię z konferencją po mszy. Zwieńczeniem spotkań była uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej oraz uroczysta celebra mszy św. wraz z odpustem zupełnym na warunkach zwykłych dla wszystkich zgromadzonych. Fot. Archiwum parafii

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
09-26-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Community Bookstore
09-27-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk w Brooklyn Public Library
09-28-2018
Weekend małżeński w klasztorze salwatorianów – na Wzgórzu Miłosierdzia
09-28-2018
Spotkanie z Olgą Tokarczuk na University of Rochester
09-29-2018
Polka party w Polskim Domu w Filadelfii
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com