Pensylwania

poleć serwis drukuj

52. Kolonia Zuchowa w Amerykańskiej Częstochowie

07-29-2018

Uczestnicy 52....
Najmłodsi...
Uczestnicy kolonii...

W pierwszej połowie lipca w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA było słychać okrzyki, komendy i śpiewy zuchów-marynarzy. Na terenie sanktuarium zacumował trójmasztowy okręt, na którym odbywały się marynarskie ćwiczenia uczestników 52. Kolonii Zuchowej.

Morskie przygody

Zuchy z Hufca Podhale ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Maryland i Pensylwania przeżywały morską przygodę, poznając tajniki życia na statku, ucząc się musztry, piosenek i szant oraz słuchając morskich opowieści. Przeszły również morski chrzest, kąpały się w basenie i pływały łódkami po jeziorze Galena oraz wspaniale bawiły się na hawajskim balu.

Wieczorami pod opieką harcerek i harcerzy radośnie spędzali czas przy ogniskach. Oprócz śpiewów zabawie towarzyszyły tańce i żartobliwe scenki z życia obozu. Tegorocznym kolonijnym przebojem była szanta, której łatwo wpadający w ucho refren: „tak bardzo chcę, na morza dnie, w ogródku ośmiornicy bawić się” głośno rozbrzmiewał o różnych porach dnia. Był też czas na teoretyczną i praktyczną naukę, zdobywanie zuchowych sprawności oraz biegi „na gwiazdkę”. Najstarsze zuchy, które otrzymały trzecią gwiazdkę, miały uroczyste przejście do drużyn harcerek i harcerzy. Po zachodzie słońca wzięli udział w pierwszym harcerskim ognisku.

Każdego dnia rano zuchy wraz z obsadą kolonii modliły się na mszy świętej w starej kaplicy na cmentarzu lub w kaplicy św. Anny, a wieczorem śpiewały Apel Jasnogórski przy figurce Matki Boskiej Fatimskiej. Szczególnym czasem na kolonii był dzień odwiedzin. Odbyła się wówczas zuchowa msza św. w głównym kościele sanktuarium, w całości śpiewana przez zuchy z akompaniamentem gitar. Rodzice mogli podziwiać swoje rozśpiewane pociechy, a wieczorem przekonać się, jak ich maluchy są szczęśliwe i wraz ze swoimi opiekunami, starszymi harcerkami i harcerzami świetnie się bawią. Całość kolonii dopełniały smakowicie przygotowane posiłki i desery.

A na zakończenie...

14 lipca zakończyła się marynarska przygoda zuchów. Wielkie brawa i podziękowania należą się obsadzie, czyli gronu instruktorskiemu oraz harcerkom i harcerzom, którzy chętnie wzięli udział w akcji letniej na rzecz dzieci, poświęcając znaczną część swoich wakacji. Wielkie podziękowania należą się również ojcom paulinom, którzy od 1967 roku na swoim terenie chętnie goszczą najmłodszą skautowską brać.

Harcerska akcja letnia nadal trwa. Część obsady wyjechała na obozy harcerskie. Harcerki są na kursie drużynowych w New Mexico. Znany jest już temat przyszłorocznej 53. Kolonii Zuchowej. Będzie nim „Dawna Ameryka”. Już dziś rozpoczęły się do niej przygotowania i poszukiwanie książek, opowiadań, strojów oraz rekwizytów.

Beata Krużel pwd.

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
08-19-2018
Piknik w Bazylice św. Stanisława w Chicopee
08-19-2018
Doroczny piknik w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus
08-19-2018
6. Doroczny piknik klubu motocyklowego Polish Legion w Bensalem
08-19-2018
PIKNIK PARAFIALNY parafii Św. Teresy
08-19-2018
Piknik Parafii MB Częstochowskiej w Turners Falls
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com