Pensylwania

poleć serwis drukuj

52. Kolonia Zuchowa w Amerykańskiej Częstochowie

07-29-2018

Uczestnicy 52....
Najmłodsi...
Uczestnicy kolonii...

W pierwszej połowie lipca w Amerykańskiej Częstochowie w Doylestown, PA było słychać okrzyki, komendy i śpiewy zuchów-marynarzy. Na terenie sanktuarium zacumował trójmasztowy okręt, na którym odbywały się marynarskie ćwiczenia uczestników 52. Kolonii Zuchowej.

Morskie przygody

Zuchy z Hufca Podhale ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Maryland i Pensylwania przeżywały morską przygodę, poznając tajniki życia na statku, ucząc się musztry, piosenek i szant oraz słuchając morskich opowieści. Przeszły również morski chrzest, kąpały się w basenie i pływały łódkami po jeziorze Galena oraz wspaniale bawiły się na hawajskim balu.

Wieczorami pod opieką harcerek i harcerzy radośnie spędzali czas przy ogniskach. Oprócz śpiewów zabawie towarzyszyły tańce i żartobliwe scenki z życia obozu. Tegorocznym kolonijnym przebojem była szanta, której łatwo wpadający w ucho refren: „tak bardzo chcę, na morza dnie, w ogródku ośmiornicy bawić się” głośno rozbrzmiewał o różnych porach dnia. Był też czas na teoretyczną i praktyczną naukę, zdobywanie zuchowych sprawności oraz biegi „na gwiazdkę”. Najstarsze zuchy, które otrzymały trzecią gwiazdkę, miały uroczyste przejście do drużyn harcerek i harcerzy. Po zachodzie słońca wzięli udział w pierwszym harcerskim ognisku.

Każdego dnia rano zuchy wraz z obsadą kolonii modliły się na mszy świętej w starej kaplicy na cmentarzu lub w kaplicy św. Anny, a wieczorem śpiewały Apel Jasnogórski przy figurce Matki Boskiej Fatimskiej. Szczególnym czasem na kolonii był dzień odwiedzin. Odbyła się wówczas zuchowa msza św. w głównym kościele sanktuarium, w całości śpiewana przez zuchy z akompaniamentem gitar. Rodzice mogli podziwiać swoje rozśpiewane pociechy, a wieczorem przekonać się, jak ich maluchy są szczęśliwe i wraz ze swoimi opiekunami, starszymi harcerkami i harcerzami świetnie się bawią. Całość kolonii dopełniały smakowicie przygotowane posiłki i desery.

A na zakończenie...

14 lipca zakończyła się marynarska przygoda zuchów. Wielkie brawa i podziękowania należą się obsadzie, czyli gronu instruktorskiemu oraz harcerkom i harcerzom, którzy chętnie wzięli udział w akcji letniej na rzecz dzieci, poświęcając znaczną część swoich wakacji. Wielkie podziękowania należą się również ojcom paulinom, którzy od 1967 roku na swoim terenie chętnie goszczą najmłodszą skautowską brać.

Harcerska akcja letnia nadal trwa. Część obsady wyjechała na obozy harcerskie. Harcerki są na kursie drużynowych w New Mexico. Znany jest już temat przyszłorocznej 53. Kolonii Zuchowej. Będzie nim „Dawna Ameryka”. Już dziś rozpoczęły się do niej przygotowania i poszukiwanie książek, opowiadań, strojów oraz rekwizytów.

Beata Krużel pwd.

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com