Pensylwania

poleć serwis drukuj

XII Motocyklowa Pielgrzymka w Amerykańskiej Częstochowie

08-01-2018

W tegorocznej...

20 lipca z Chicago wyruszyło kilkudziesięciu motocyklistów. Pokonali aż 800 mil i mimo że wycieczki motocyklowe mają to do siebie, że towarzyszy im donośny warkot silnika, wewnętrznie starali się wyciszyć i być jak najbliżej Boga. Tak wyglądała XII motocyklowa pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy, czyli Doylestown w Pensylwanii.

W tym roku wzięło w niej udział 77 motocyklistów. Trwającą trzy dni podróż rozpoczęli 20 lipca. Większość uczestników to osoby niezrzeszone w żadnym z motocyklowych klubów, ale jak co roku można było liczyć na członków Highlander Raiders, Guard Riders, Eagle Riders, Rajd Katyński-Pamięć i Tożsamość oraz Sokół Riders. Wśród tegorocznych uczestników znalazło się również dwóch księży z polskiej diecezji częstochowskiej: ks. Tomasz Turczyn i ks. Grzegorz Patek, którzy nie tylko są pasjonatami jazdy na motorach, ale i należą w Polsce do kapłańskiego klubu motocyklowego funkcjonującego pod nazwą God's Guards.

Zapytaliśmy Darię Łyskawę, która zajmuje się organizacją pielgrzymki, o to, czy wśród uczestników wyprawy pojawiają się nowe twarze i czy można liczyć na osoby, które brały udział w wydarzeniu w poprzednich latach. Okazuje się, że wyprawy mają swoich stałych fanów, którzy uczestniczą w nich co roku, ale i nie brakuje nowych chętnych.

Tegoroczna pielgrzymka nie była łatwa – pogoda zamiast sprzyjać, utrudniała motocyklistom drogę ulewnymi deszczami.

Ze względu na deszcz była to najtrudniejsza pielgrzymka ze wszystkich dwunastu. Przez pierwsze 11 pielgrzymek razem nie padało tyle, ile w tym roku – mówi pani Daria.

Jednak są i plusy. Mocną stroną Motocyklowej Pielgrzymki jest dobra organizacja, wśród uczestników nie brakuje osób, które są chętne do prowadzenia grup oraz tych skłonnych do poświęceń, które decydują się na ciągnięcie przyczepy. Uczestnicy chętnie pomagają także w czytaniu liturgii.

Motocyklowa Pielgrzymka to nowe znajomości, przyjaźnie i budowanie poczucia wspólnoty.

Pomimo że większość z nas widzi się raz do roku, to mamy silne poczucie wspólnoty. Najbardziej cieszą mnie wszystkie rozmowy z uczestnikami. Fakt, że dzielą się oni swoim życiem, radościami czy też troskami – dodaje organizatorka.

Okazuje się, że motocyklowe wyprawy sprzyjają też znalezieniu tej drugiej połówki.

Mam też jedno małżeństwo, które poznało się na pielgrzymce. W tym roku obchodzą 8. rocznicę ślubu i mają dwójkę dzieci – mówi Daria.

Motocyklistów przede wszystkim łączy silna wiara w Boga i chęć modlitwy w Amerykańskiej Częstochowie, dopiero później jest wspólna pasja. Pamiętajmy również, że Pielgrzymka Motocyklowa ma w sobie wymiar pokutny i zmusza do wyrzeczenia się czegoś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

XIII edycja Motocyklowej Pielgrzymki przewidziana jest na 19-22 lipca 2019 roku.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Jacht I Love Poland w Miami

Drugi weekend lutego w Miami obfitował w wydarzenia z polskim akcentem. Jednym z nich było przypłynięcie jachtu I Love Poland, który cumował przy Island Gardens Deep Harbour Marina. Przez kilka dni lokalna Polonia i liczni polonijni goście, którzy przybyli do Miami na Kongres 60 Milionów lub 47. Bal Polonaise, mieli okazję odwiedzić tę najnowocześniejszą polską jednostkę regatową. Fot. Facebook.com/PolskaFundacjaNarodowa

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com