Pensylwania

poleć serwis drukuj

XII Motocyklowa Pielgrzymka w Amerykańskiej Częstochowie

08-01-2018

W tegorocznej...

20 lipca z Chicago wyruszyło kilkudziesięciu motocyklistów. Pokonali aż 800 mil i mimo że wycieczki motocyklowe mają to do siebie, że towarzyszy im donośny warkot silnika, wewnętrznie starali się wyciszyć i być jak najbliżej Boga. Tak wyglądała XII motocyklowa pielgrzymka do Amerykańskiej Częstochowy, czyli Doylestown w Pensylwanii.

W tym roku wzięło w niej udział 77 motocyklistów. Trwającą trzy dni podróż rozpoczęli 20 lipca. Większość uczestników to osoby niezrzeszone w żadnym z motocyklowych klubów, ale jak co roku można było liczyć na członków Highlander Raiders, Guard Riders, Eagle Riders, Rajd Katyński-Pamięć i Tożsamość oraz Sokół Riders. Wśród tegorocznych uczestników znalazło się również dwóch księży z polskiej diecezji częstochowskiej: ks. Tomasz Turczyn i ks. Grzegorz Patek, którzy nie tylko są pasjonatami jazdy na motorach, ale i należą w Polsce do kapłańskiego klubu motocyklowego funkcjonującego pod nazwą God's Guards.

Zapytaliśmy Darię Łyskawę, która zajmuje się organizacją pielgrzymki, o to, czy wśród uczestników wyprawy pojawiają się nowe twarze i czy można liczyć na osoby, które brały udział w wydarzeniu w poprzednich latach. Okazuje się, że wyprawy mają swoich stałych fanów, którzy uczestniczą w nich co roku, ale i nie brakuje nowych chętnych.

Tegoroczna pielgrzymka nie była łatwa – pogoda zamiast sprzyjać, utrudniała motocyklistom drogę ulewnymi deszczami.

Ze względu na deszcz była to najtrudniejsza pielgrzymka ze wszystkich dwunastu. Przez pierwsze 11 pielgrzymek razem nie padało tyle, ile w tym roku – mówi pani Daria.

Jednak są i plusy. Mocną stroną Motocyklowej Pielgrzymki jest dobra organizacja, wśród uczestników nie brakuje osób, które są chętne do prowadzenia grup oraz tych skłonnych do poświęceń, które decydują się na ciągnięcie przyczepy. Uczestnicy chętnie pomagają także w czytaniu liturgii.

Motocyklowa Pielgrzymka to nowe znajomości, przyjaźnie i budowanie poczucia wspólnoty.

Pomimo że większość z nas widzi się raz do roku, to mamy silne poczucie wspólnoty. Najbardziej cieszą mnie wszystkie rozmowy z uczestnikami. Fakt, że dzielą się oni swoim życiem, radościami czy też troskami – dodaje organizatorka.

Okazuje się, że motocyklowe wyprawy sprzyjają też znalezieniu tej drugiej połówki.

Mam też jedno małżeństwo, które poznało się na pielgrzymce. W tym roku obchodzą 8. rocznicę ślubu i mają dwójkę dzieci – mówi Daria.

Motocyklistów przede wszystkim łączy silna wiara w Boga i chęć modlitwy w Amerykańskiej Częstochowie, dopiero później jest wspólna pasja. Pamiętajmy również, że Pielgrzymka Motocyklowa ma w sobie wymiar pokutny i zmusza do wyrzeczenia się czegoś, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

XIII edycja Motocyklowej Pielgrzymki przewidziana jest na 19-22 lipca 2019 roku.

Magdalena Miler

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
08-19-2018
Piknik w Bazylice św. Stanisława w Chicopee
08-19-2018
Doroczny piknik w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus
08-19-2018
6. Doroczny piknik klubu motocyklowego Polish Legion w Bensalem
08-19-2018
PIKNIK PARAFIALNY parafii Św. Teresy
08-19-2018
Piknik Parafii MB Częstochowskiej w Turners Falls
Zobacz kalendarz

Sonda

W chwili obecnej nie dysponujemy żadnymi sondami.

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com